Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Organ Bağışı ile Her Bağış Yeni Bir Hayat!

Organ Bağışı ile Her Bağış Yeni Bir Hayat!


Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmının veya tamamının ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. 18 yaşını doldurmuş, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Ferhat Ferhatoğlu, Organ Bağışı hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Organ bağışının önemi birçok açıdan ortaya çıkmaktadır:

Hayat Kurtarma: Organ bağışı, organ yetmezliği veya organ kaybı yaşayan insanların hayatını kurtarabilir. Kalp, karaciğer, böbrek, akciğer ve diğer organlar gibi organlar, hastalar için hayati öneme sahiptir.

Yaşam Kalitesi: Organ nakli, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Organ nakli sayesinde hastalar normal bir hayata geri dönebilir, çalışabilir ve günlük aktivitelerini sürdürebilirler.

Ailelere Umut: Organ bağışı, organ nakli bekleyen hastaların ailelerine umut verebilir. Sevdikleri birinin organ nakliyle sağlığına kavuşma olasılığı, aileler için büyük bir moral kaynağı olabilir.

Toplumda Farkındalık: Organ bağışı konusundaki farkındalık, toplumda insanların sağlıklı organlarını bağışlama konusunda bilinçlenmesini sağlar. Bu da organ nakli bekleyen hastalar için daha fazla uygun organın bulunmasına yardımcı olabilir.

Sosyal Dayanışma: Organ bağışı, insanların birbirlerine yardımcı olma ve sosyal dayanışma duygularını güçlendirebilir. Bu, toplumun birlik ve beraberlik içinde yaşamasına katkıda bulunabilir.

Etik ve İnsani Değerler: Organ bağışı, insan hayatını kurtarmak ve insanların yaşamını iyileştirmek gibi yüksek etik ve insani değerleri yansıtarak, toplumun daha insan odaklı bir yapıya sahip olmasına katkıda bulunur.

Türkiye, organ nakli konusunda önemli adımlar atan ve organ bağışıyla yaşamları kurtaran bir ülke olarak öne çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen etkili organizasyonlar sayesinde, Türkiye'de organ nakli istatistikleri yıldan yıla olumlu bir seyir izlemektedir.

Türkiye'deki organ nakli istatistiklerine bakıldığında, ülkedeki organ bağışı kampanyaları ve farkındalık projeleri başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bütün olumlu gelişmelere rağmen, organ nakli için uygun donör organların sayısı organ yetmezliği çeken hastaların talebini karşılayamamaktadır. Bu nedenlerle organ bağışı, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde büyük öneme sahiptir. Organ bağışında bulunarak, bir insanın yaşamını kurtarmak veya yaşam kalitesini artırmak için katkıda bulunabilirsiniz. Bağış yapılabilecek yerler; devlet hastaneleri ve bazı büyük özel hastaneler, sağlık ocakları-sağlık grup başkanlıkları, sağlık müdürlükleri, organ nakli yapan merkezler, konu ile ilgili çalışma yürüten dernek ve vakıflardır. Bu mercilere başvuran herkese ortalama beş dakikada organ bağış kartı verilmektedir.

 

Benzer Yazılar

Organ Bağışı Duyarlılık Gerektiren Bir Durumdur
Organ Bağışı Duyarlılık Gerektiren Bir Durumdur

Aşırı tuz tüketimi, diyabet rahatsızlığı, kiloda artış, tansiyon ve bazı tedavisi zor olan idrar yolu enfeksiyonları kronik böbrek yetmezliğine neden olan faktörlerdir.

Devamı

Yemek Borusu Ameliyatı
Yemek Borusu Ameliyatı

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri yemek borusudur.

Devamı

Böbrek Nakli İle İlgili Genel Bilgiler
Böbrek Nakli İle İlgili Genel Bilgiler

Böbrek nakli hastanın vücuduna bir başka kimseden alınan böbreğin yerleştirilmesidir.

Devamı

Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?
Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?

Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?

Devamı

Bağırsak Fıtığı Hakkında Her Şey!
Bağırsak Fıtığı Hakkında Her Şey!

Bağırsağın ön kısmı ve son kısmı arasında bir bağlantı noktası söz konusudur.

Devamı

Pankreas Ameliyatı
Pankreas Ameliyatı

Pankreas kanserinde, ameliyat ile tedavi yöntemi az sayıda hastada mümkün olabilmektedir.

Devamı

Meme Koruyucu Cerrahinin Avantajları
Meme Koruyucu Cerrahinin Avantajları

Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, 8 kadından 1’inin hayatına değiyor. Bu hastalığa yakalanmada yaşın giderek düştüğü bugünlerde; gelişen tedavi ve cerrahi yöntemler; özellikle erken tanı durumunda önemli oluyor.

Devamı

Mide Botoksu İle 1 Hafta İçinde Açlık Hissi Kayboluyor
Mide Botoksu İle 1 Hafta İçinde Açlık Hissi Kayboluyor

Yaklaşık 10 ila 15 yıldır uygulanan mide botoksu; endoskopik olarak uygulanır.

Devamı

Önlenebilir Bir Tehlike Obezite
Önlenebilir Bir Tehlike Obezite

Dünyada önlenebilir ölümler sırasında ikinci sırada bulunan obezite yaşamı tüm yönleriyle etkisi altına alan bir hastalıktır

Devamı

Mide Kanserinde Laparoskopik Yöntem
Mide Kanserinde Laparoskopik Yöntem

Oldukça sık görülen mide kanseri; ülser ve gastrit gibi iyi huylu mide rahatsızlıkları ile benzer şikayetler

Devamı