Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Böbrek Nakli Artık Çok Daha Kolay

Böbrek Nakli Artık Çok Daha Kolay

Kronik böbrek yetmezliğinin görülme sıklığı nedir?

Prostat kanseri; erkeklerde en çok görülen kanser çeşididir. Bu kanser çeşidi 2004 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde 232.000 kişide görülmüştür bu kişilerin 30.000’i yaşamını yitirmiştir. Yine 2004 yılında 96.000 kişide kronik böbrek yetmezliği saptanılmış ve bu kişilerin 43.000’i bu rahatsızlıktan dolayı hayatını kaybetmiştir. Anlaşılmalıdır ki; kronik böbrek yetmezliği ölümcül bir hastalıktır.

Kronik böbrek yetmezliği tedavisinde diyalizin faydası var mıdır?

Teknolojinin tüm imkanlarına rağmen; diyaliz tedavisi alan hastaların ortalama bir yaşam süresi vardır. Ne yazık ki; pek çok hastanın, diyaliz tedavisi devam ediyorken yaşamları son buluyor. Bu nedenle diyaliz mutlak olarak kesin bir tedavi yöntemi değildir. Böbrek nakli operasyonu için ise asla alternatif olarak düşünülmemelidir. Hatta, diyaliz; nakil olana kadar geçen sürenin devam ettirilmesini sağlayan bir tedavi yöntemi olarak düşünülmelidir.

Kadavradan böbrek naklinin dünya genelindeki istatistiği nasıldır?

Böbrek yetmezliği olan hastalar için kesin tek çözüm;  böbrek naklidir. Böbrek nakli; hastayı, diyaliz tedavisinden kurtararak hayat kalitesini artırır. Daha önemlisi aslında; başarılı bir böbrek naklinin yapılmasıdır.

Dünya genelinde ve ülkemizde böbrek nakli yapılamamasındaki en büyük sorun; organ bağışı yetersizliğidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kadavra böbrek bekleme listesinde bulunan kişi sayısı 61.000’dir ve bu kişilerin yalnızca %15’i bir yıl içinde nakil olabilir. Bu istatistiğe göre; ortalama böbrek süresi bu ülkede 4 ila 5 senedir. Ülkemizde ise kadavra böbrek listesinde bekleyen yaklaşık 40.000 kişi vardır. Bir yıl içerisinde yapılan kadavradan böbrek nakilleri maksimum 150’dir. Yani; orana vurulduğunda %1 bile değildir. Ülkemizde kadavra böbrek listesinde bekleme süresi, dünya geneli düşünüldüğünde çok fazladır.

Canlı vericiden böbrek nakli artık çok daha kolay!

Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan kadavra nakilleri belli bir sayıya kadar ulaşmış; fakat bu sayı geçen zamanlara rağmen artırılamamıştır. Başka bir çözüm yöntemi olarak ise; canlı vericilerin nakillere dahil olması yolu izlenmiştir. Birbirine değer veren insanlar arasında yapılan bu nakilde; böbreğini verecek kişi kaygı içerisinde olurken, alacak kişi de sevdiği kişiye zarar gelecek düşüncesiyle endişe duyuyor. Hem vericiler hem de alıcılar bu operasyona kaygı ile yaklaşsalar da; böbrek nakli operasyonu, kapalı yöntem ile yapılabildiği için artık çok daha kolay ve kabul edilebilirdir. Bu yöntem ile kişilerin vücutlarına atılan açık kesiler yerine, karına açılan küçük delikler ile operasyon gerçekleştirilebilmektedir.

Benzer Yazılar

Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!
Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!

Nefrotik sendrom önemli bir hastalık grubunu temsil eder. Küçük yaşlarda olan çocukları etkisi altına almaktadır. Böbreklere zarar veren bu hastalık, nefronların deforme olması ile kendini göstermektedir.

Devamı

Böbrek büyümesi nedir?
Böbrek büyümesi nedir?

Böbrek büyümesi nedir?

Devamı

Kimler Böbreklerini Verebilir? Kimler Böbreklerini Veremez?
Kimler Böbreklerini Verebilir? Kimler Böbreklerini Veremez?

Böbrek naklinde verici olacak adayların; genel sağlık durumlarının ve psikolojilerinin iyi olması;

Devamı

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri ve Tedavisi
Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanması; normalin üstünde yağ birikintisi nedeniyle gelişen bir karaciğer rahatsızlığıdır. Yağlanma derecesinin artmasıyla karaciğerde iltihaplanma oluşumları başlar ve organ fonksiyonları azalır. Sonuç olarak ise karaciğer hücrelerinde nekroz; yani harabiyet yaşanır.

Devamı

Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?
Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?

Bel bölgesinde omurganın her iki tarafında görüntü olarak fasulyeye benzeyen küçük gibi görünen ama çok önemli görevleri olan iki tane organdır

Devamı

Böbrek Sağlığınız İçin Günlük Alışkanlıklarınıza Dikkat!
Böbrek Sağlığınız İçin Günlük Alışkanlıklarınıza Dikkat!

Vücudumuzda iki adet böbreğimiz vardır. Her biri yaklaşık 11 cm büyüklüğünde ve yaklaşık 125 gram ağırlığındadır.

Devamı

Böbrek Naklinin Aşamaları
Böbrek Naklinin Aşamaları

Canlıdan böbrek nakli güvenli ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?
Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?

Beyin hasarı almış hasta, hastanenin yoğun bakım merkezine yatırılır.

Devamı

Yüksek Tansiyon İç Organlara Zarar Veriyor!
Yüksek Tansiyon İç Organlara Zarar Veriyor!

Kalp, kan pompalarken basınç oluşturur. Bu basınca tansiyon ya da kan basıncı adı verilir. Kişi yaş aldıkça, sabit olan tansiyon değerleri artış gösterir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız