Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Destekleyici Bakım Polikliniği

Yaklaşımımız


Destekleyici bakım nedir?

Kanser veya alzheimer, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi kronik ve ilerleyici hastalık tanısı alan hastalarda birincil/asıl hastalık nedeniyle çok sayıda yıkıcı fiziksel ve psikososyal semptom gelişmektedir. Ayrıca medikal veya cerrahi tedavi yöntemleri nedeniyle çok sayıda akut ve kronik yan etki ortaya çıkmaktadır. Çoğu hastanın semptom yükünü arttırabilecek ve ilaçları tolere etme yeteneklerini azaltabilecek birçok yandaş hastalığı da mevcuttur. Destekleyici Bakım ve Palyatif Bakım, tüm bu önemli sorunların uygun şekilde değerlendirilmesi ve yönetimi konusunda hizmet vermektedir. 

 

Destekleyici bakım polikliniğinin hizmetleri nelerdir?

Destekleyici Bakım Polikliniği’nin sunduğu hizmetler şunlardır:

• Fiziksel ve duygusal semptomların değerlendirilmesi ve yönetimi

• Hastalarda duygusal ve psikososyal semptomların yönetimi

• Aile üyelerindeki duygusal ve psikososyal sorunlarının yönetimi

• Ayakta tedavi gören hastaların aile konferansları

• Ayakta tedavi ortamından evde bakım hizmetlerine veya palyatif bakım servisine geçişte yardım edilmesi.

 

Destekleyici bakım hizmetinden ne bekleyebilirim?

Semptom yönetimi: Ağrı, yorgunluk, kabızlık, kilo kaybı, halsizlik, nefes darlığı ve uyku güçlüğü gibi bir veya daha fazla semptomun yanı sıra konfüzyon, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel veya duygusal semptomların tedavisi yapılmaktadır.

Destekleyici danışmanlık: Destekleyici bakım uzmanları, açık ve şefkatli bir şekilde iletişim kurmaktadır. Psikiyatristler, psikologlar ve diyetisyenler, doktorlarımıza ve hemşirelerimize danışmanlık hizmetlerinin sağlanmasında destek olmaktadır.

İleri bakım planlaması: Tedavinin sonuçları öngörülemeyebileceğinden, hastalara ve ailelerine, hastalığın ilerlemesini çevreleyen sorunlarla başa çıkma konusunda daha fazla bilgi almak istediklerinde yardım sunmaktadır. Amacımız bilinçli hazırlıklar yapılmasına yardımcı olmaktır. 

Hastalığın tüm aşamalarında güçlü destek: Hastalar ister tedavi alıyor olsun, isterse yaşamlarındaki dengenin kalitesini iyileştirmeye odaklanıyor olsun, semptom kontrolü ve destekleyici bakım ekibi hastalara ve ailelerine önemli fiziksel ve duygusal destek sunmaktadır.

 

Destekleyici bakım hizmeti almak için uygun bir zaman var mı?

Hastalar istedikleri zaman destekleyici bakım polikliniğine başvurabilirler. Destekleyici bakımın yalnızca iyileştirici tedaviyi sonlandıran hastalara sunulması yaygın bir yanlış algıdır. Kanserden Kurtulma Ulusal Koalisyonu ve Amerikan Kanser Derneği Doktorları, hastaları kanser teşhisi koyulduğunda hastaların destekleyici bakıma yönlendirmesine ve bu bakımın iyileştirici tedavi de dahil olmak üzere tedavinin tüm aşamalarına dahil edilmesini önermektedir. Bu yaklaşıma kapsamlı bakım veya eş zamanlı bakım adı verilmektedir.

 

Neden destekleyici bakım? Tüm doktorlar semptomları nasıl tedavi edeceklerini bilmiyor mu?

Kanser bakımında çalışan doktorların ve hemşirelerin çoğu semptom yönetimi konusunda sağlam bir anlayışa sahipken, birçok kanser hastasının birden fazla semptomu veya disiplinler arası bir yaklaşım ve uzmanlık gerektiren birçok semptomu vardır. Destekleyici bakım ekip üyeleri, tıbbın bu alanında uzmandır ve araştırmalar yoluyla etkili tedaviye yönelik yeni yaklaşımlara öncülük etmektedir. Destekleyici bakım hekimi, hastanın asıl hastalığını tedavi eden ekiple yakın iş birliği içinde çalışıp hastaları stabilize ederek güçlendirmektedir. Destekleyici bakım ekibinin semptom yönetimine dahil olmasının avantajı, hastanın mevcut tedavisi devam ederken hastanın ve hasta yakınlarının hayat kalitesinin arttırılmasını sağlanmaktır.

 
Destekleyici Bakım İle Ağrısız Bir Kanser Tedavisi Mümkün!
Destekleyici Bakım İle Ağrısız Bir Kanser Tedavisi Mümkün!

Destekleyici Bakım İle Ağrısız Bir Kanser Tedavisi Mümkün!

Devamı