Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Covid-19 Sonrası Rehabilitasyon Hizmetleri

Yaklaşımımız

Covid-19 enfeksiyonu geçiren kişileri ne gibi sorunlar bekliyor?

Covid-19 enfeksiyonu birden çok organ ve sistem tutabilen bir hastalık olduğu için birçok organ ve sistem üzerine etkileri görülmektedir.

Bu sorunlar nelerdir?

Bu sorunlar kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte:

  • Solunumsal sorunlar
  • Kalp damar sistemi ile ilgili sorunlar
  • Genel hastalık sorunları
  • Nörolojik sorunlar
  • Sindirim sistemi sorunları
  • Kas-iskelet sistemi sorunları
  • Psikiyatrik sorunlar
  • Tat-duyma ve koku alma sorunları
  • Cilt sorunları

olarak sıralanabilir.

Hastalar en sık hangi şikayetlerle kliniğe başvuruyor?

Covid-19 sonrası hastalarda en sık solunum, kas iskelet sistemi sorunları, baş ağrısı başta olmak üzere nörolojik sorunlar ve halsizlik, iştahsızlık gibi genel hastalık sorunları ile karşılaşmaktayız.

Covid-19 sonrası bu sorunlar kalıcı mıdır?

Covid-19 sonrası bu süreçler zamanla tamamen iyileşebileceği gibi organlarda sebebiyet verdiği hasarlar uygun rehabilitasyon programları ile tedavi edilmezse kalıcı hatta ilerleyici kronik hastalık haline gelme olasılıkları mevcuttur.

Covid-19 sonrası rehabilitasyon neden önemli?

Covid-19 enfeksiyonu çoklu organ tutulumu ile seyreden bir hastalık olup özellikle akciğerler ve sinir sisteminde sebebiyet verdiği hasarlar erken dönemde tedavi edilmezse uzun dönemde kronik akciğer hastalıkları, kronik kas iskelet sistemi deformiteleri, kronik ağrılar kaçınılmaz olacaktır.

Post-Covid-19 sendromu nedir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde henüz tüm kavramlar insanlık için çok yeni. Bununla birlikte henüz birçok konuda konsensüs sağlanmış değil. Post-covid-19 sendromu, uzamış (long) Covid-19, post-akut Covid-19 gibi tanımlar virüsün vücuda girmesiyle başlayan ve enfeksiyona karşı bağışıklık kazanılmasından sonra da devam eden viral hastalığın direk ya da dolaylı yoldan sebep olduğu sorunları tariflemektedir.

Covid-19 sonrası solunum problemlerinin önemi nedir?

Covid-19 enfeksiyonunu şiddetli geçiren bireylerde ciddi solunum fonksiyon kayıpları yaşanmaktadır. Akciğer elastikiyetinde kayıpla birliktelik gösteren solunum problemleri erken sürede tedavi edilmezse kalıcı sorunlar haline dönüşebilir.

Covid-19 sonrası halsizlik isteksizlik ve ağrıların önemi nedir?

Çoklu organ ve sistem tutulumları ile giden şiddetli Covid-19 enfeksiyonları sonrasında vücuttaki elektrolit ve mineral dengesizlikleri, virüsün sebep olduğu doku harabiyeti gibi nedenlerle ağrı ve halsizlik durumları gözlenmekte olup en kısa sürede tedavi edilmezlerse uzun vadede hayatımızda kalıcı hale gelmeleri muhtemeldir.

Covid-19 enfeksiyonunun yaşamınıza getirdiği ve yaşamınızdan götürdükleri kalıcı hale gelmeden önce önleminizi alın.