Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tiroid Ameliyatına İzsiz Çözüm!

Tiroid Ameliyatına İzsiz Çözüm!

Tiroid Ameliyatına İzsiz Çözüm!

İzsiz tiroid ameliyatı, tiroid bezinin hiçbir sorun gerçekleşmeden alınması ile çözümlenen bir yöntemdir. Bu ameliyatın özelliği hastanın herhangi bir bölgesinde görülen bir ameliyat izinin olmaması durumudur.

İzsiz Tiroid Ameliyatı Nedir?

İzsiz tiroid ameliyatı, vücudun hiçbir bölgesinde göz ile görülebilecek bir izin olmaması ve hastalıklı olan tiroid ya da paratiroid dokusunun alınması ile gerçekleşen bir tekniktir. Bu ameliyat, alt dudağın içerisinden yapılarak ufak insizyonlar desteği ile laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Ayrıca, boyunda hiçbir insizyon gereksinimi görülmemektedir. İz kalmadan yapılan tiroid ameliyatı alt dudak içerisinden yapılarak insizyonlar tamamen iyileşmektedir.

İzsiz Tiroid Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tiroid ve paratiroid bezlerinin alınması gereken her hastanın ameliyatı olması mümkündür. Fakat bezin büyük olması durumu ve bazı durumlarda işlem endikasyonlarını sınırlayabilmektedir. Tiroid bezinin çok büyük olması, tiroid bezindeki nodülün 4 cm’den büyük olması, tiroid bezinin göğüs kafesinin arkasına sarkmış olması, hastanın daha önce tiroid ameliyatı geçirmiş olması ve kanserin ilerlemiş olması gibi durumlarda bu yöntem önerilmemektedir.

İzsiz Tiroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İzsiz tiroid ameliyatı genel anestezi ile uygulanmaktadır. Hasta bu sebeple işlem süresince uyayacaktır. Ameliyatta, hastanın alt dudağının iç bölgesinden üç ufak kesi yapılarak, bu kesilerin içinden cerrahi bir takım aletler ve çok yüksek çözünürlüklü kamera konulmaktadır. Belirlenen bu ufak kesiler paratiroid ve tiroid bezi alındığında kapatılır ve vücutta hiçbir iz oluşmamaktadır.

Ameliyat Sonrası Hastanın Yatış Süresi Ne Kadardır?

Hasta gerçekleşen ameliyat sonrasında ertesi gün taburcu olunup, 3-4 gün içinde günlük yaşamına geri dönmektedir.

İzsiz Tiroid Ameliyatı ile Boyundan Yapılan Tiroidektomi Arasındaki Komplikasyon Riskleri Aynı mıdır?

İzsiz tiroid ameliyatı prosedürü, boyun insizyonları ile yapılmakta olan konvansiyonel tiroid ve paratiroid ile aynı küratif sonuçları sağlamaktadır. Ancak hastaların büyük bölümünde her iki yaklaşım da oldukça güvenilir ve efektif olup düşük komplikasyon oranlarına sahiptirler. İzsiz tiroidektomi de komplikasyon riskini arttırmamaktadır.

 

Benzer Yazılar

Kreatinin nedir?
Kreatinin nedir?

Kişiler kan tahlili yaptırdıklarında, zaman zaman kreatinin kelimesini görmektedirler. Bu kan testi sonuçlarından, kişinin sahip olduğu kas miktarını ve böbreklerinin sağlıklı olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Kreatinin seviyesine kan testlerinin haricinde idrar numuneleri ile de bakılabilmektedir.

Devamı

Hepatobiliyer Cerrahi Nedir?
Hepatobiliyer Cerrahi Nedir?

Pankreas, karaciğer ve safra kesesinde meydana gelen iyi ve kötü huylu hastalıkların

Devamı

Meme Kanseri Tedavisinde Yüz Güldürücü Gelişmeler Var!
Meme Kanseri Tedavisinde Yüz Güldürücü Gelişmeler Var!

Meme kanseri, dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir!

Devamı

Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?
Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?

Çağımızın hastalığı kanser! Dünya genelinde görülme sıklığı olarak tüm hastalıklardan daha çok karşımıza çıkan kanser hastalığı, birçok çeşidiyle insan hayatını zorlaştırmaktadır.

Devamı

Anorektal Manometri Nedir?
Anorektal Manometri Nedir?

Anal kanala ait kas fonksiyonlarının ve basınçlarının istatiksel değer ve belirtileri anorektal manometri ile ölçülmektedir. Duyu ve basınç ölçümlerinin incelenmesi için oldukça önemli olan anorektal manometri; makat içine yerleştirilen ve ucunda ufak bir balon olan ince kateter yardımı ile yapılır.

Devamı

Bağırsak Polipleri Nedir?
Bağırsak Polipleri Nedir?

Polipler hücrelerin, normale oranla daha fazla arttığı kitlelerdir. Polipler, kalın bağırsakta en sık karşılan tümör çeşitleridir. Ancak vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedirler.

Devamı

Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir?
Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Dünya nüfusunda; her 3 dakikada bir, 1 kişiye prostat kanseri tanısı konuluyor.

Devamı

Böbrek Naklinin Aşamaları
Böbrek Naklinin Aşamaları

Canlıdan böbrek nakli güvenli ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Böbrek Nakli Sonrası Cinsel Yaşam
Böbrek Nakli Sonrası Cinsel Yaşam

Başarılı bir böbrek nakli operasyonundan yaklaşık 2 ay sonra cinsel yaşamınıza dönebilirsiniz.

Devamı

Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG) Nedir?
Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG) Nedir?

Ağızdan beslenmeyen hastaların beslenmesini sağlamak için karın duvarından geçirilip esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemi perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) olarak adlandırılmaktadır.

Devamı