Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Redcord Egzersizleri Nedir?

Redcord Egzersizleri Nedir?

Redcord egzersizleri nedir? Neden yapılır?

Kilitlenen kas yapılarının, fonksiyonel anlamda güçlendirilmesi terapisidir. Kol, bacak ve omur yapıları gibi hareket sistemine destek veren kaslar, tendon bağları ve yumuşak diğer dokular zamanla hareketsizlikten ötürü kendilerini kilitleyecek duruma gelebilirler. Bu olay, hareketlerin kısıtlanmasına, ilgili bölgelerde ağrı oluşumuna ve hayat kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Redcord yöntemleri ile çalışmayan kasları uyararak normal fonksiyonları gerçekleştirmek amaçlanır. Bunun sonucunda ağrı kaybolur, azalan güç ve hareketler normale döner.

Kas ve iskelet sistemi sorunlarında ağrı, aşırı hareketlilik ya da hareketsizliğe bağlı olarak hareket sistemleri bozulur. Bu mekanizmaların hareketi esnasında kas grupları doğru bir şekilde kasılıp gevşeme işlevini gerçekleştiremez. Böylece kişinin hareketleri kısıtlanır, performanstan düşer ve sık sık kronik ağrı şikayetleri başlar. Zamanla günlük aktivitelerin gerçekleştirilememesi şikayetleri başlar. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersizlere devam edilse de, eğer yapılan egzersiz kişinin potansiyelinin üzerinde ise yanlış kas iskelet mekanizmasını pekiştirir.

Redcord uygulamasının tarihçesi nedir?

Askıya alma eğitimi yeni olmamak ile birlikte kökleri 1800'lü yılların sonuna doğru uzanır. Geçmişte, kaslarını iplerden askıya alarak tutan sirk sanatçıları tarafından yaygın olarak kullanılmıştı. Son zamanlarda; Redcord eğitiminin değeri, insan vücudunu rehabilite etmek ve en üst seviyeye çıkarmak için paha biçilemez bir araç olarak yeniden keşfedilmiştir.

Norveçli Fizyoterapistlerin Neurac (neuro musculer activation) diye adlandırılan bilimsel verilere bağlı olarak geliştirdikleri bu konsept daha güvenli ve etkili egzersiz yöntemlerden oluşur. Redcord egzersiz yöntemleri; ip ve askı kullanılarak kişinin kendi vücut ağırlığı ile çok yönlü hareket etme imkanı sağlar.

Redcord yöntemi ile çalışmayan kaslar uyarılarak normale dönmesi amaçlanır. Böylelikle ağrı tümüyle kaybolur, güç ve hareket işlevi daha da kolaylaşır. Örneğin; sırt, bel, boyun, kalça, diz ve omuzlardaki ağrı ve fonksiyon kusurlarının rehabilitesi sağlanmış olur.

Neurac tedavisi nasıl yapılır?

Uzman tarafından, rahatsızlığın tanımını yapmak için hasta muayeneden geçirilmektedir. Redcord ile vücudumuzun kas zincirinde ayaklardan ellere kadar uzanan kaslarda, zayıf olan halka ve halkalar belirlenir. Daha sonrasında ise hastaya özgü bir tedavi planı oluşturulmaktadır. Yapılan egzersizler yalnızca kişinin kendi vücut ağırlığı kullanılarak gerçekleştiriliyor ve aşamalı olarak zorlaşabiliyor. İlk seanstan itibaren ağrılarda azalma, hareket fonksiyonunda iyileşme görülmektedir.. Genelde 8. seanstan itibaren ciddi farklılıklar gözlemlenmektedir.

Benzer Yazılar

Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu aslında, ellerimizin bizlere yorulduğunu belli eden bir rahatsızlıktır. El, bilek ve parmaklarda gelişen sinir sıkışması ile kendisini gösteren karpal tünel sendromu; tedavisi çok basit olan, ancak tedavi edilmedi zaman ilerleyen bir rahatsızlıktır. Karpal tünel, sinir sıkışması olarak da bilinir.

Devamı

Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu
Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu

Romatizmal hastalıklar eklem ve kas yapılarınızı etkileyerek yaşam kalitenizi düşürür. Bazıları, örneğin; osteoartrit; yıpranma ve aşınmanın bir sonucudur. Diğer görülenleri; romatoid artrit ise; bağışıklık sisteminin problemidir.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji sendorumunda ağrılar çoğunlukla; basıya duyarlılık, ellerde-yüzde-ayaklarda tutukluk ve şişmeler, yorgunluk ve uyku bozuklukları ve diğer şikayetlerle seyredebilir.

Devamı

Hep Mi Fıtık? Hayır!
Hep Mi Fıtık? Hayır!

Tedavide her hasta kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilip tedavi, o kişinin kaldırabileceği ya da uygulayabileceği şekilde tasarlanmalıdır.

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı

İnme Rehabilitasyonu Nedir?
İnme Rehabilitasyonu Nedir?

İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması ya da zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulması sonucu beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan harabiyettir.

Devamı

Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Proloterapi nedir? Proloterapi, kas ve eklem ağrılarında meydana gelen ağrı ve zedelenme gibi durumların iyileştirilmesi sürecinde kullanılan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Zedelenmiş veya işlevini yitirmiş; eklem, kıkırdak, bağ ve tendon dokuların yapılanmasına ve kendi kendisini onarmasına yardımcı olacak sıvı bir karışımın enjekte edilmesi esasına dayanır. Yara almış bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjeksiyon yapılır ve bu tahriş enjeksiyon vücuttaki iyileşme tepkisinin başlatılmasını sağlar. Proloterapi nasıl uygulanır? İşlem öncesinde hazırlık süresi ile beraber toplam 30 dakika ya da daha kısa sürede tamamlanır. Lokal anesteziden sonra ilgili bölgeye özverili bir şekilde enjeksiyon yapılır. Tedavi sonrasında hasta; enjeksiyon alanına ısı paketleri uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika dinlenmeye alınır. Isı uygulamasından sonra aynı gün yaşama dönülebilir, yatış süresi yoktur. Proloterapi nasıl etki gösterir? Proloterapi, ilgili eklemdeki ağrıyı dindirmek amacıyla uygulanan sulu çözeltilerin enjeksiyonunu içerir. Bunlar; lidokain gibi bir uyuşturucuya ek olarak dekstroz, salin gibi doğal maddeleri içine alır. Bu tedavi; kök hücre ile yapılan trombosit yönünden zengin plazma (PRP) ve steroid enjeksiyonlarından ayrılır. Ancak, bazı uzmanların PRP enjeksiyonlarını, proloterapinin alt türü olarak kabul ettiğini ifade edebiliriz. Proloterapide çoğu zaman dekstroz çözeltisi kullanılır. Potansiyel tahriş eden solüsyon özelliğine sahip dekstroz, vücuttaki iyileşme sürecini tetikler. Böylelikle, onarıcı hücreler aktifleştirilir. Bu tetikleme ile hasarlı bağlar güçlendirilmeye ve onarılmaya başlanır. Doktorunuz enjeksiyonu yaparken; yaralanma bölgesindeki özel alanları hedefler. Bu yöntem, doku büyümesini desteklediğinden dolayı Crohn hastalığı ya da kronik yorgunluk gibi uzun dönemdir seyrediyor olan hastalıkların tedavisinde etki göstermeyebilir. Yaralanmış ya da zayıflamış bölgede iyi bir etki alabilmek adına seanslar bir süre tekrar edilebilir. Ortalama bir kişiye 4-15 seans arasında işlem uygulanabilir. Sıklıklarına göre değişmekle birlikte, 3 ila 6 aylık bir süre içinde tamamlanacaktır. Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır? İşlem sonrasında hafif düzeyde şişlik ya da sertlik beklenen bir durum olup, endişelenilmemelidir. Hızlı bir şekilde bu durumlar normale döner, hatta aynı gün normal aktivitelere devam edilebilir. Çok yaşanmasa da bazı hastalarda; bir haftayı bulan morarma, rahatsızlık, şişme veya sertlik yaşanabilir.

Devamı

Geriatrik Rehabilitasyon
Geriatrik Rehabilitasyon

Yaşlanma süreci, kaçınılamaz ve ertelenemez bir süreçtir.

Devamı

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?
Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik erimesi bir diğer adı ile Osteoporoz vücut çok fazla kemik kaybına uğradığında veya çok az kemik oluşumunda ortaya çıkan kemik hastalığıdır.

Devamı