Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgilenmektedir. Ortopedi ameliyatları ise, vücuttaki kemik, kas, sinirler ve tüm hareketi sağlayan bozuklukların tedavisini sağlayan cerrahi operasyonlardır. En yaygın ortopedi ameliyatları;

 • Omurga cerrahisi 
 • El cerrahisi ve mikrocerrahi
 • Omuz ve dirsek cerrahisi
 • Ortopedik onkoloji
 • Ayak ve ayak bileği cerrahisi
 • Pediatrik ortopedi ve tremvatolojisi
 • Artroplasti cerrahisi (eklem protezleri)
 • Ayak ve ayak bileği cerrahisi
 • Spor travmatolojisi

alanlarında yapılmaktadır. Bu işlemler, uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır ve hastalar tüm süreçler hakkında bilgilendirilmektedir. Operasyonların sonrası da operasyonlar kadar önemlidir. Hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Görülebilecek Komplikasyonlar

 • Enfeksiyon ve Yara Sorunları
 • Eklem Sertliği ve Hareket Kısıtlılığı
 • Kanama
 • Ekstansör Mekanizma Disfonksiyonları
 • Nedeni Açıklanamayan Ağrı
 • Komponent Kırılması
 • Tromboemboli
 • Yağ Embolis

Ameliyat Sonrası Bu Önerilere Dikkat Edin!

Dikkat etmeniz gereken şeyler, ameliyatın vücudun bölgesinde gerçekleştiğine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bahsedecek olur isek, doktorunuzun ameliyat sonrası bahsettiklerinin ve verdiği hareketlerin dışına çıkmanız kesinlikle tavsiye edilmez. Ameliyat sonrası fizik tedavi verildiyse ihmal ettirmeden yaptırmanız gerekmektedir.

Ortopedik Yatak Tercih Edin!

Ortopedik yatak kullanmak ameliyat sonrasında fayda sağladığı gibi öncesinde de kullanılmalıdır. Orta sertlikte bir ortopedik yatak tercih etmeniz ameliyat sonrası ağrı ve şikayetlerinizin azalmasına ve daha çabuk iyileşmenize katkı sağlayacaktır.

Düşmeye Karşı Dikkatli Olun!

Düşmek, bu durumdaki hastalar için oldukça tehlikelidir. Bu nedenle, gerekli özen ve dikkat sağlanmalıdır. Uyurken ise, yüz üstünden ziyade sırt üstü veya yan yatmaya özen gösterin. Geçirdiğiniz ameliyata göre bacaklarınızın arasına yastık koyabilirsiniz. Yataktan kalkarken dikkatli olun. Yavaş hareketlerle planlı olarak kalkın. Operasyon el, kol, omuz veya bilek bölgesinde gerçekleştiyse kalkarken o kolunuzdan destek almayın. Korse, kol askısı gibi aparatlar kullanmanız gerekiyorsa ihmal etmeden kullanın. Korsenizi yataktan takmadan takıp yatakta iken çıkarın. Egzersizleriniz var ise korseyi çıkararak yapın. Ameliyat omurgadaysa ilk bir hafta içerisinde oturma minimum düzeyde tutulmalıdır ve yürüyüşler doktor kontrolünde arttırılmalıdır. Yürüyüşleriniz sırasında molalar verin ve dik yürümeye özen gösterin.

Araba Sürmeye Ara Verin

Araba kullanmak, erken dönemde sizi zorlayabilir. Bu sebepten doktorunuzun önerisine göre en az 4 hafta sonra araba sürmeye başlamalısınız. Uzun yolculuklardan kaçının. Yürüyüş haricindeki diğer spor aktivitelerinize en az 3 aydan sonra başlayın.

Bol Su İçin!

Hareket kısıtlılığından dolayı hastaların en büyük şikayeti kabızlık olmaktadır. Bu nedenle, bol su içmeniz de fayda vardır. İlk zamanlar şiddetli ağrılarınız olabilir bu yüzden doktorunuzun verdiği ilaçların dışına çıkmamaya ve düzenli kullanmaya özen gösterin.

İyi Düşünün

Ameliyat sonrası süreç belli bir süreden sonra geçecektir. Bu süre sonunda kişiler genellikle normal hayatlarına dönmektedir. Hastalığın sizi psikolojik olarak etkilemesine izin vermeden en yüksek motivasyon ile kısa zamanda iyileşmeye bakın.

 

Benzer Yazılar

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?
Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ağrı; oldukça rahatsız eden bir ağrıyken kişilerin aynı zamanda, oturup kalkma gibi günlük yaşamlarında sık yapılan aktiviteleri de kısıtlayan bir ağrı çeşididir.

Devamı

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?
Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta kemik çıkıntısı (Halluks Valgus), ayak başparmağının hemen yanında çıkan kemiğe denilmektedir.

Devamı

Ortopedik rehabilitasyon nedir?
Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar.

Devamı

Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Proloterapi nedir? Proloterapi, kas ve eklem ağrılarında meydana gelen ağrı ve zedelenme gibi durumların iyileştirilmesi sürecinde kullanılan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Zedelenmiş veya işlevini yitirmiş; eklem, kıkırdak, bağ ve tendon dokuların yapılanmasına ve kendi kendisini onarmasına yardımcı olacak sıvı bir karışımın enjekte edilmesi esasına dayanır. Yara almış bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjeksiyon yapılır ve bu tahriş enjeksiyon vücuttaki iyileşme tepkisinin başlatılmasını sağlar. Proloterapi nasıl uygulanır? İşlem öncesinde hazırlık süresi ile beraber toplam 30 dakika ya da daha kısa sürede tamamlanır. Lokal anesteziden sonra ilgili bölgeye özverili bir şekilde enjeksiyon yapılır. Tedavi sonrasında hasta; enjeksiyon alanına ısı paketleri uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika dinlenmeye alınır. Isı uygulamasından sonra aynı gün yaşama dönülebilir, yatış süresi yoktur. Proloterapi nasıl etki gösterir? Proloterapi, ilgili eklemdeki ağrıyı dindirmek amacıyla uygulanan sulu çözeltilerin enjeksiyonunu içerir. Bunlar; lidokain gibi bir uyuşturucuya ek olarak dekstroz, salin gibi doğal maddeleri içine alır. Bu tedavi; kök hücre ile yapılan trombosit yönünden zengin plazma (PRP) ve steroid enjeksiyonlarından ayrılır. Ancak, bazı uzmanların PRP enjeksiyonlarını, proloterapinin alt türü olarak kabul ettiğini ifade edebiliriz. Proloterapide çoğu zaman dekstroz çözeltisi kullanılır. Potansiyel tahriş eden solüsyon özelliğine sahip dekstroz, vücuttaki iyileşme sürecini tetikler. Böylelikle, onarıcı hücreler aktifleştirilir. Bu tetikleme ile hasarlı bağlar güçlendirilmeye ve onarılmaya başlanır. Doktorunuz enjeksiyonu yaparken; yaralanma bölgesindeki özel alanları hedefler. Bu yöntem, doku büyümesini desteklediğinden dolayı Crohn hastalığı ya da kronik yorgunluk gibi uzun dönemdir seyrediyor olan hastalıkların tedavisinde etki göstermeyebilir. Yaralanmış ya da zayıflamış bölgede iyi bir etki alabilmek adına seanslar bir süre tekrar edilebilir. Ortalama bir kişiye 4-15 seans arasında işlem uygulanabilir. Sıklıklarına göre değişmekle birlikte, 3 ila 6 aylık bir süre içinde tamamlanacaktır. Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır? İşlem sonrasında hafif düzeyde şişlik ya da sertlik beklenen bir durum olup, endişelenilmemelidir. Hızlı bir şekilde bu durumlar normale döner, hatta aynı gün normal aktivitelere devam edilebilir. Çok yaşanmasa da bazı hastalarda; bir haftayı bulan morarma, rahatsızlık, şişme veya sertlik yaşanabilir.

Devamı

Fıtık Nedir? Neden Olur?
Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı

Devamı

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları
Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel veya sırt omurlarında meydana gelen bir rahatsızlık, boyun omurgasını da etkiler. Omurganın etrafındaki kaslar birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Bel ve sırt sağlığı için oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarına bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir.

Devamı

Kas İskelet Sistemi Ağrılarında Proloterapi Tedavisi
Kas İskelet Sistemi Ağrılarında Proloterapi Tedavisi

Proloterapi; iyileşmeyi tetikleyen vücudun iyileşme mekanizmalarını kullanan bir tedavi yöntemidir. Bağların güçleri zayıfladığında yıprandığında özellikle bağların kemiğe tutunduğu noktalara yapılan bir enjeksiyon tedavisidir.

Devamı

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji sendorumunda ağrılar çoğunlukla; basıya duyarlılık, ellerde-yüzde-ayaklarda tutukluk ve şişmeler, yorgunluk ve uyku bozuklukları ve diğer şikayetlerle seyredebilir.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Fasya Nedir?
Fasya Nedir?

Fasya derinin altında bulunan konnektif doku (bağ doku) liflerinden oluşan bir yapıdır. Tüm vücuttaki sistemlerle bağlantısı vardır ve kan kadar hayati öneme sahiptir. Fasyanın olmaması durumunda; kaslar yumuşak bir et kıvamına gelir, organlar hızlı bir şekilde dağılır ve kemikler ufalanır.

Devamı