Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Ortopedik rehabilitasyon nedir?              

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar. Tıbbi ve cerrahi uygulama gerektiren pek çok kas ve iskelet sistemine ait tüm ortopedik rahatsızlıklar kısa veya uzun uygulanan bir rehabilitasyon planlamasıdır.

Ortopedik rehabilitasyon uygulaması ile kişiye, iskelet yapısındaki rahatsızlıkların neden olduğu bozuklarının işlevinin geri kazandırılması amaçlanır. Tedavi sonucunda, kişiyi tekrar sağlıklı haline en yakın haline getirmek, evine/işine geri döndürmek, üretici konuma getirmek ve ikincil bir kişiye bağlılık göstermeden yaşamaları sağlanmış olur.

Ortopedik rehabilitasyon süreci nasıl başlar?

Ortopedik rehabilitasyon uygulanacak hasta için, Ortopedi ve Travmatoloji doktorunun görüşü alınarak, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tarafından değerlendirilir. Buna göre hastaya özel rehabilitasyon planlaması yapılır.

Ortopedik rehabilitasyonda en sık karşılanan vakalar nelerdir?

1) Amputasyon Rehabilitasyonu: Kol ve bacağın kemiği ile birlikte tamamının ya da bir kısmı cerrahi işlem ile alınır. Amputasyon ile ilgili vakaların birçoğu bacak üzerinde görülür. Kaybı olan bölgenin protez ölçümleri alınarak, teknikerler tarafından uygun protezler yapılır. Takılan protezin yerine ve durumuna göre rehabilitasyon uygulaması planlanır.

2)Endoprotez Rehabilitasyonu: Bu rehabilitasyon türü, en çok kalçalara ve omuzlara hatta gerektiğinde dirsek ve diğer eklemlere uygulanan bir yöntemdir. Herhangi bir sebep ile deformasyona uğramış, fonksiyonunu yitirmiş ve ağrısı çok olan kişilere düşürdüğü yaşam kalitesini arttırmak için ilgili bölgedeki eklem alınarak, onun yerine farklı maddelerden yapılan eklem protezi takılır. Bu protezin amacı; var olan bölgedeki ağrıyı dindirmek ve hareket genişliği sağlamaktır. Hastanın yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik yapılmaktadır.

3)Kırık Rehabilitasyonu: Kırıkların üzerindeki alçının alınması ya da cerrahi müdahele sonrası iyileşme görüldükten sonra koltuk değneği ile yürüme ve denge eğitimi verilir. Eklem açıklığını düzenleyen tedaviler ile kas gücünün arttırılmasına yönelik tedavi seanslarına geçilir.

4)Skolyoz Rehabilitasyonu: Skolyoz rahatsızlığı hastalıktan ziyade bir bulgudur. Var olan sağlıklı omurganın yapısında oluşan görüntü olarak bir deformitedir. Farklı nedenler ile meydana gelmediği için, kişiden kişiye göre değişen ve özgü tedavi yöntemleri vardır.

5)İnsan vücudunda en çok travmaya maruz kalan bölge diz eklemidir. Çapraz bağ hasarlanmasına bağlı yırtılmalar, dirsek ve omuzlarda travmalara bağlı olarak tendon yırtılmaları meydana gelir. Bunun haricinde; ezilmeler ve burkulma gibi sorunlar hastanın durumuna göre (ameliyatlı veya ameliyatsız oluşu) rehabilitasyon planlaması yapılır.

 

Benzer Yazılar

Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Proloterapi nedir? Proloterapi, kas ve eklem ağrılarında meydana gelen ağrı ve zedelenme gibi durumların iyileştirilmesi sürecinde kullanılan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Zedelenmiş veya işlevini yitirmiş; eklem, kıkırdak, bağ ve tendon dokuların yapılanmasına ve kendi kendisini onarmasına yardımcı olacak sıvı bir karışımın enjekte edilmesi esasına dayanır. Yara almış bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjeksiyon yapılır ve bu tahriş enjeksiyon vücuttaki iyileşme tepkisinin başlatılmasını sağlar. Proloterapi nasıl uygulanır? İşlem öncesinde hazırlık süresi ile beraber toplam 30 dakika ya da daha kısa sürede tamamlanır. Lokal anesteziden sonra ilgili bölgeye özverili bir şekilde enjeksiyon yapılır. Tedavi sonrasında hasta; enjeksiyon alanına ısı paketleri uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika dinlenmeye alınır. Isı uygulamasından sonra aynı gün yaşama dönülebilir, yatış süresi yoktur. Proloterapi nasıl etki gösterir? Proloterapi, ilgili eklemdeki ağrıyı dindirmek amacıyla uygulanan sulu çözeltilerin enjeksiyonunu içerir. Bunlar; lidokain gibi bir uyuşturucuya ek olarak dekstroz, salin gibi doğal maddeleri içine alır. Bu tedavi; kök hücre ile yapılan trombosit yönünden zengin plazma (PRP) ve steroid enjeksiyonlarından ayrılır. Ancak, bazı uzmanların PRP enjeksiyonlarını, proloterapinin alt türü olarak kabul ettiğini ifade edebiliriz. Proloterapide çoğu zaman dekstroz çözeltisi kullanılır. Potansiyel tahriş eden solüsyon özelliğine sahip dekstroz, vücuttaki iyileşme sürecini tetikler. Böylelikle, onarıcı hücreler aktifleştirilir. Bu tetikleme ile hasarlı bağlar güçlendirilmeye ve onarılmaya başlanır. Doktorunuz enjeksiyonu yaparken; yaralanma bölgesindeki özel alanları hedefler. Bu yöntem, doku büyümesini desteklediğinden dolayı Crohn hastalığı ya da kronik yorgunluk gibi uzun dönemdir seyrediyor olan hastalıkların tedavisinde etki göstermeyebilir. Yaralanmış ya da zayıflamış bölgede iyi bir etki alabilmek adına seanslar bir süre tekrar edilebilir. Ortalama bir kişiye 4-15 seans arasında işlem uygulanabilir. Sıklıklarına göre değişmekle birlikte, 3 ila 6 aylık bir süre içinde tamamlanacaktır. Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır? İşlem sonrasında hafif düzeyde şişlik ya da sertlik beklenen bir durum olup, endişelenilmemelidir. Hızlı bir şekilde bu durumlar normale döner, hatta aynı gün normal aktivitelere devam edilebilir. Çok yaşanmasa da bazı hastalarda; bir haftayı bulan morarma, rahatsızlık, şişme veya sertlik yaşanabilir.

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı

Kas İskelet Sistemi Ağrılarında Proloterapi Tedavisi
Kas İskelet Sistemi Ağrılarında Proloterapi Tedavisi

Proloterapi; iyileşmeyi tetikleyen vücudun iyileşme mekanizmalarını kullanan bir tedavi yöntemidir. Bağların güçleri zayıfladığında yıprandığında özellikle bağların kemiğe tutunduğu noktalara yapılan bir enjeksiyon tedavisidir.

Devamı

Fıtık Nedir? Neden Olur?
Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı

Devamı

Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!
Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!

Kalça çıkıklığının fark edilmesi günümüz teknolojisi ile artık daha kolay.

Devamı

Ortopedik rehabilitasyon nedir?
Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar.

Devamı

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji sendorumunda ağrılar çoğunlukla; basıya duyarlılık, ellerde-yüzde-ayaklarda tutukluk ve şişmeler, yorgunluk ve uyku bozuklukları ve diğer şikayetlerle seyredebilir.

Devamı

Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu aslında, ellerimizin bizlere yorulduğunu belli eden bir rahatsızlıktır. El, bilek ve parmaklarda gelişen sinir sıkışması ile kendisini gösteren karpal tünel sendromu; tedavisi çok basit olan, ancak tedavi edilmedi zaman ilerleyen bir rahatsızlıktır. Karpal tünel, sinir sıkışması olarak da bilinir.

Devamı

Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?
Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?

Çarpık ayak hastalığı (pes ekinovarus) kolayca tanı koyulabilen ve ayaklarda görülen

Devamı

Fasya Nedir?
Fasya Nedir?

Fasya derinin altında bulunan konnektif doku (bağ doku) liflerinden oluşan bir yapıdır. Tüm vücuttaki sistemlerle bağlantısı vardır ve kan kadar hayati öneme sahiptir. Fasyanın olmaması durumunda; kaslar yumuşak bir et kıvamına gelir, organlar hızlı bir şekilde dağılır ve kemikler ufalanır.

Devamı