Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta kemik çıkıntısı (Halluks Valgus), ayak başparmağının hemen yanında çıkan kemiğe denilmektedir. Toplumumuzda çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülen bu durum, ayak baş parmağına uygulanan baskı yüzünden meydana gelmektedir. Yanlış ayakkabı gibi dış etkenler sonucu görülen bu kemik çıkıntısı genetik olarak da oluşabilmektedir.

Belirtileri Neledir?

Başparmağın kenarında yoğun baskı hissiyle kendini belli eden ayak çıkıntısında, ayaklarda ağrı görülür. Kişiler bu ağrıyı umursamayabilir fakat ağrı uzun süre devam edebilir. Ayakkabıyı giydiğinizde ağrı daha yoğun hissedilir. Başparmak kenarlarında kızarıklıklar görülür. Daha sonra bu kızarıklıklar kendini kemik çıkıntıları ile belli eder. Gerekli kontrolleri yaptırıp önlem almazsanız başparmağınız içe doğru girerek diğer parmakların yapısını bozar. İlerleyen durumlarda ise, ayak üzerinde kemik çıkıntısı ile kendini belli eder.

Ayak Kemik Çıkıntısının Nedenleri Nelerdir?

Ailede birisinin ayağında kemik çıkıntısı mevcut ise ihmal edilmeden kontrolleri yaptırılmalıdır. Çünkü genetik faktörler halluks valgusta önemlidir. Ayağınızı basış şekliniz ayak kemik çıkıntısını tetikleyebilmektedir. Halluks valgusun kadınlarda görülmesinin en büyük nedeni yanlış ayakkabı seçimleridir. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar bu ayak çıkıntılarının nedeni olabilmektedir.

Tedavisi Nedir? Nasıl Düzelir?

Halluks valgusu düzeltmek için 3 tane yöntem mevcuttur.

  1. Aparatlar ile düzeltme
  2. Çeşitli ayak egzersizleri yapma
  3. Ameliyat yöntemi

Aparat tedavisinde ayak için çeşitli aygıtlar kullanılır. Bu takılan aparatlar genellikle gece kullanımı içindir. Ama gün içerisinde kullanmanız da mümkündür.  Düzenli kullanıldığında bu aparatlar, ayağın şekil almasını sağlayarak mevcut kemik eğriliğini düzeltebilir.

Egzersizler Yapın!

Çeşitli egzersizler ile de ayak deformasyonlarından kurtulabilirsiniz. Bu sayede ağrılardan kurtulmak mümkündür. Doktor kontrolünde belirlenen bu egzersizleri TV karşısında ya da otururken bile yapabilirsiniz.

Erken Teşhis Önemli!

Ayak kemiği çıkıntısında erken teşhisin önemi büyüktür. Bu nedenle geç kalmadan bir Ortopedi ve Travmatoloji doktoruna görünmenizde fayda vardır. Kemiğin çıkıntısı ve ağrının şiddeti ne kadar az ise tedavisi de ona göre şekillenir. Tedaviye geç kalındığında ameliyat kaçınılmazdır. Ameliyat ile genellikle kesin çözüme kavuşmak mümkündür.

 

Benzer Yazılar

Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!
Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!

Bel fıtığı halk arasında en sık karşılaşılan ağrı türlerinin nedenidir.

Devamı

Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Proloterapi nedir? Proloterapi, kas ve eklem ağrılarında meydana gelen ağrı ve zedelenme gibi durumların iyileştirilmesi sürecinde kullanılan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Zedelenmiş veya işlevini yitirmiş; eklem, kıkırdak, bağ ve tendon dokuların yapılanmasına ve kendi kendisini onarmasına yardımcı olacak sıvı bir karışımın enjekte edilmesi esasına dayanır. Yara almış bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjeksiyon yapılır ve bu tahriş enjeksiyon vücuttaki iyileşme tepkisinin başlatılmasını sağlar. Proloterapi nasıl uygulanır? İşlem öncesinde hazırlık süresi ile beraber toplam 30 dakika ya da daha kısa sürede tamamlanır. Lokal anesteziden sonra ilgili bölgeye özverili bir şekilde enjeksiyon yapılır. Tedavi sonrasında hasta; enjeksiyon alanına ısı paketleri uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika dinlenmeye alınır. Isı uygulamasından sonra aynı gün yaşama dönülebilir, yatış süresi yoktur. Proloterapi nasıl etki gösterir? Proloterapi, ilgili eklemdeki ağrıyı dindirmek amacıyla uygulanan sulu çözeltilerin enjeksiyonunu içerir. Bunlar; lidokain gibi bir uyuşturucuya ek olarak dekstroz, salin gibi doğal maddeleri içine alır. Bu tedavi; kök hücre ile yapılan trombosit yönünden zengin plazma (PRP) ve steroid enjeksiyonlarından ayrılır. Ancak, bazı uzmanların PRP enjeksiyonlarını, proloterapinin alt türü olarak kabul ettiğini ifade edebiliriz. Proloterapide çoğu zaman dekstroz çözeltisi kullanılır. Potansiyel tahriş eden solüsyon özelliğine sahip dekstroz, vücuttaki iyileşme sürecini tetikler. Böylelikle, onarıcı hücreler aktifleştirilir. Bu tetikleme ile hasarlı bağlar güçlendirilmeye ve onarılmaya başlanır. Doktorunuz enjeksiyonu yaparken; yaralanma bölgesindeki özel alanları hedefler. Bu yöntem, doku büyümesini desteklediğinden dolayı Crohn hastalığı ya da kronik yorgunluk gibi uzun dönemdir seyrediyor olan hastalıkların tedavisinde etki göstermeyebilir. Yaralanmış ya da zayıflamış bölgede iyi bir etki alabilmek adına seanslar bir süre tekrar edilebilir. Ortalama bir kişiye 4-15 seans arasında işlem uygulanabilir. Sıklıklarına göre değişmekle birlikte, 3 ila 6 aylık bir süre içinde tamamlanacaktır. Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır? İşlem sonrasında hafif düzeyde şişlik ya da sertlik beklenen bir durum olup, endişelenilmemelidir. Hızlı bir şekilde bu durumlar normale döner, hatta aynı gün normal aktivitelere devam edilebilir. Çok yaşanmasa da bazı hastalarda; bir haftayı bulan morarma, rahatsızlık, şişme veya sertlik yaşanabilir.

Devamı

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji, genellikle duyulan kas ağrıları ve vücudun belirli noktalarındaki kronik ağrı ile birleşen yumuşak bir doku romatizmasıdır. Belirtiler subjektik olup, herhangi bir test ile ölçülememektedir.

Devamı

İnme Rehabilitasyonu Nedir?
İnme Rehabilitasyonu Nedir?

İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması ya da zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulması sonucu beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan harabiyettir.

Devamı

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları
Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel veya sırt omurlarında meydana gelen bir rahatsızlık, boyun omurgasını da etkiler. Omurganın etrafındaki kaslar birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Bel ve sırt sağlığı için oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarına bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir.

Devamı

Fıtık Nedir? Neden Olur?
Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı

Devamı

Redcord Egzersizleri Nedir?
Redcord Egzersizleri Nedir?

Kilitlenen kas yapılarının, fonksiyonel anlamda güçlendirilmesi terapisidir.

Devamı

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?
Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta kemik çıkıntısı (Halluks Valgus), ayak başparmağının hemen yanında çıkan kemiğe denilmektedir.

Devamı

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı