Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?

Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?

Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?

Çarpık ayak hastalığı (pes ekinovarus) kolayca tanı koyulabilen ve ayaklarda görülen şekil bozukluklarıdır. Bu hastalıkta ayak bilekleri normal yani düz duruma gelmesi oldukça zordur. Parmakların içe basık bir şekilde ve ayak bölümü öne yönelim pozisyonu almıştır.

Canlı doğumlarda her bin bebekten 1-2 tanesinde etkili olmaktadır. Rahatsızlığın tanısı 16 haftayla detaylı bir ultrasonografiyle konulmaktadır. Bebeklerin çoğunda doğumdan sonra fark edilmektedir.

Çarpık Ayak Rahatsızlığı (Pes Ekinovarus) Nasıl Teşhis Edilir?

Günümüzde anne karnında bile ileri ultrasonografi tetkikleriyle teşhisi yapılabilen çarpık ayak hastalığı, doğumdan hemen sonra da teşhis edilebilir. Bu hastaların aynı zamanda doğuştan kalça çıkığı olması açısından da değerlendirilmesi gerekir.

Çarpık Ayak Hastalığının Semptomları Nelerdir?

Hastanın topuk üzerinde ve ayaklarının iç kısmının tam ortasında oluk şeklinde cilt çizgileri bulunmaktadır. Bu durum hastalığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Topuk çok küçük olduğu için elle muayene edilse bile çok zor hissedilmektedir. Ayakta genelde küçük olmakta, ancak çift taraflı olduğu için göze batmamaktadır.

Ayakta tek taraflı etkilenme olduğunda, diğer tarafa göre incelme görülebilmekte, fakat bacakların boylarında farklılık olmamaktadır. Ayakta içte, arka ve taban bölümünde olan bağlamakta, kapsüller ve kirişler kısalır ve sertleşmektedir. Ayak kemikleri de ayağın şekline göre deforme olmuş haldedir.

Tedavinin gecikmesi durumunda kemiklerdeki şekil bozukluğu daha fazla artar. Deformasyon en fazla ışık kemiğinde yani talus’ta oluşmaktadır. Ayağın dışa çevrilmesini sağlayan kaslarda belli oranlarda güçsüzlük meydana gelmektedir. Ayağın beslenmesini sağlayan damarlarda bu sorun daha az olur.

Çarpık Ayak Hastalığı ve Tedavisi

Bu sorunun tedavisinde doğumu devamında yapılan haftalık alçı değişimleri yapılması gerekir. Doktor tarafından hastanın ayağına ponseti tekniğine uygun şekilde her hafta değiştirilecek alçı uygulanmaktadır. Ortopedist tarafından her hafta alçının pozisyonu değiştirilerek, ayakta aşamalar halinde düzelme sağlanmakta ve tedaviye hastanın ayağı tam olarak düzelene kadar devam edilmektedir.

Ayaktaki tam düzelme 4-6 defa haftalık uygulanan düzeltici alçı uygulaması, devamında 4 haftalık alçı uygulamasıyla birlikte 8-12 hafta içinde sağlanır. Uygulanan alçılama tedavisi bittikten sonra, ayağın iyileşmesiyle hastaya 2 yaşına kadar ponseti cihazı giydirilmektedir. Çarpık ayak hastası olan çocuklar 8-10 yaşına gelinceye kadar düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Erken dönemde yapılan tedavilerde, ayaklardaki deformite başarılı şekilde düzeltilebilmektedir.

 

Benzer Yazılar

Ortopedik rehabilitasyon nedir?
Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar.

Devamı

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Pediatrik Rehabilitasyon
Pediatrik Rehabilitasyon

Tedavi planlamasının amacı; çocuğun günlük aktivitelerinin korunması ve var olan bu aktivitelerin geliştirilmesidir.

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı

Fıtık Nedir? Neden Olur?
Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı

Devamı

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları
Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel veya sırt omurlarında meydana gelen bir rahatsızlık, boyun omurgasını da etkiler. Omurganın etrafındaki kaslar birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Bel ve sırt sağlığı için oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarına bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir.

Devamı

Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fizik tedavi; kişilerin eklem bölgelerinde oluşan, hareketlerin kısıtlanmasına neden olan kas ve iskelet bozukluklarının tümünü tedavi etmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.

Devamı

Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?
Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?

Çarpık ayak hastalığı (pes ekinovarus) kolayca tanı koyulabilen ve ayaklarda görülen

Devamı

İnme Rehabilitasyonu Nedir?
İnme Rehabilitasyonu Nedir?

İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması ya da zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulması sonucu beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan harabiyettir.

Devamı