Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Geriatrik Rehabilitasyon

Geriatrik Rehabilitasyon

Geriatrik rehabilitasyon nedir?

Yaşlanma süreci, kaçınılamaz ve ertelenemez bir süreçtir. Senelerin geçiyor olması ile insan yapısında fizyolojik değişimler gözlemlenmektedir. Bu değişikliklerin ortaya çıkması ile birtakım bakım ihtiyaçları doğmaktadır. Bu bakım ihtiyaçları “geriatrik rehabilitasyon” olarak adlandırılmaktadır. Bu rehabilitasyon çeşidi, diğer rehabilitasyon uygulamalarından çok da farklı değildir. Yaşlı kişinin patolojik ve fizyolojik durumlarına göre özel uygulamalar planlanmaktadır.

Geriatrik rehabilitasyon nasıl yapılır?

Rehabilitasyon seanslarının planı yapılmadan evvel; yaşlı hasta gözlemlenir ve rapor tutulur. Bu rapor için; nörolojik bir rahatsızlığın saptanıp saptanmaması, kas gücünün var olan kapasitesi, eklem hareketleri ve genel fonksiyonel gücü göz önünde bulundurulur. Bütün bunların neticesinde; oluşturulan rapora göre fizik tedavi veya rehabilitasyon programı uygulanarak rehabilitasyon süreci başlatılır.

Yaşlı hastalarda genellikle hangi tipler gözlemlenir?

  • Fiziksel engeli bulunan yaşlı hastalar
  • Kronik hastalığa sahip yaşlı hastalar (kalp yetmezliği gibi)
  • Mevcut bir rahatsızlığı bulunmayıp, yalnızca fiziksel anlamda güç kaybını yitirmiş yaşlı hastalar
  • Tam anlamıyla çok yaşlı hastalar

Yukarıda maddelenen sınıflar ayrımında hastanın genel durumu değerlendirilir. Yapılacak olan bu değerlendirme, hastaya uygulanan rehabilitasyon programı oldukça önem arz etmektedir.

Rehabilitasyon programında; yaşlı hastanın durumunu izah edecek raporlar hekim ve sağlık çalışanlarına teslim edilir. Bu doğrultuda tedavi uygulaması başlatılır.

Geriatrik rehabilitasyonda neler yapılır?

Rehabilitasyon program sürecinde, rahatsızlığı olan hastanın özel durumuna göre program yapılır. Ancak yaşlı hastalar için izlenecek programlarda özellikle şu hususlara dikkat edilir;

  • Mevcut ağrıların giderilmesi
  • Eklem hareketlerinin geliştirilmesi ve artırılması (kol germe, bacak açma ve benzeri gibi)
  • Mevcut motor gücünü artırma
  • El ve genel becerilerinin geliştirilmesi
  • Genel dayanıklılığın artırılmasına yönelik uygulamalar

Geriatrik rehabilitasyon kimlere yapılır?

Yaşlı bireyler, aynı bir bebek gibi alaka ve şefkate ihtiyaç duyarlar. Bu sebep ile geriatrik rehabilitasyon uygulamaları alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yaşlılık süreci; hastanın, fizyolojik anlamda genç iken yaptığı işlerin yapamamasına veya eksik yapmasına neden olur. Bu neden ile yaşlı bireyler, genel anlamda daha hassas ve huysuz olabilirler. Rehabilitasyon programının uygulama evrelerinde psikolojik destek de yer almaktadır.

Sonuçlandıracak olursak; gerek koruyucu, gerek ise tedavi edici yönleri ile geriatrik rehabilitasyon uygulamalarından, tüm yaşlı kategorisinde bulunan bireylerin faydalanabileceğini rahatlıkla dile getirebiliriz.

Benzer Yazılar

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji, genellikle duyulan kas ağrıları ve vücudun belirli noktalarındaki kronik ağrı ile birleşen yumuşak bir doku romatizmasıdır. Belirtiler subjektik olup, herhangi bir test ile ölçülememektedir.

Devamı

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?
Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik erimesi bir diğer adı ile Osteoporoz vücut çok fazla kemik kaybına uğradığında veya çok az kemik oluşumunda ortaya çıkan kemik hastalığıdır.

Devamı

Hep Mi Fıtık? Hayır!
Hep Mi Fıtık? Hayır!

Tedavide her hasta kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilip tedavi, o kişinin kaldırabileceği ya da uygulayabileceği şekilde tasarlanmalıdır.

Devamı

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?
Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta kemik çıkıntısı (Halluks Valgus), ayak başparmağının hemen yanında çıkan kemiğe denilmektedir.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Redcord Egzersizleri Nedir?
Redcord Egzersizleri Nedir?

Kilitlenen kas yapılarının, fonksiyonel anlamda güçlendirilmesi terapisidir.

Devamı

Fasya Nedir?
Fasya Nedir?

Fasya derinin altında bulunan konnektif doku (bağ doku) liflerinden oluşan bir yapıdır. Tüm vücuttaki sistemlerle bağlantısı vardır ve kan kadar hayati öneme sahiptir. Fasyanın olmaması durumunda; kaslar yumuşak bir et kıvamına gelir, organlar hızlı bir şekilde dağılır ve kemikler ufalanır.

Devamı

Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!
Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!

Bel fıtığı halk arasında en sık karşılaşılan ağrı türlerinin nedenidir.

Devamı

Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!
Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!

Skolyoz ameliyat olmadan düzelme ihtimali olan bir hastalıktır.

Devamı

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji sendorumunda ağrılar çoğunlukla; basıya duyarlılık, ellerde-yüzde-ayaklarda tutukluk ve şişmeler, yorgunluk ve uyku bozuklukları ve diğer şikayetlerle seyredebilir.

Devamı