Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Gastrointestinal sistem cerrahisi hangi organları kapsar?

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir. Bu sistem; sindirim kanalını, sindirim ile ilişkili olan organları içermektedir. Yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, anal kanal, makat, karaciğer, safra yolu ve pankreas gibi ameliyat ile tedavi ve müdahale edilebilen rahatsızlıkları kapsatan bu alan, Genel Cerrahi branşının uzmanlık alanına girmektedir. Temel görevi sindirim olan bu sistemin fonksiyonlarını şöyle açıklayabiliriz:

 • Çiğneme ve yutma: Ağızdan alınan besinlerin küçük parçalara ayrılması ve farinks (yutak) aracılığıyla yemek borusuna ulaştırılması sürecidir.
 • Sindirim: Besinlerin emilebilir moleküllere kadar enzimler yardımıyla bölünmesidir.
 • Emilim: Emilebilir duruma gelmiş proteinlerin, karbonhidratların, yağların, minerallerin ve vitaminlerin ince bağırsaklara geçişidir.
 • Boşaltım: Bu süreçte emilemeyen besin atıklarının depolanarak, anal yol ile dışarıya atılmasını sağlamaktır.
 • Sindirim sistemi: Ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, rektum, anal kanal ve bu yapı ile ilgili olan; tükürük bezi, safra kesesi, karaciğer ve pankreasın tamamını kapsamaktadır.

Üst gastrointestinal cerrahiyi ilgilendiren rahatsızlıklar nelerdir?

Üst gastrointestinal cerrahi; yemek borusu ve midenin cerrahi rahatsızlıklarını takip eden alt bölümdür. Bu cerrrahini alanına giren durumlar şu şekildedir:

 • İyi ve kötü huylu yemek borusu tümörleri
 • İyi ve kötü huylu mide tümörleri
 • Akalazya gibi yemek borusundaki çalışma bozuklukları
 • Reflü
 • Mide ülseri komplikasyonları
 • Özafaguz

Alt gastrointestinal sistem cerrahisini (kolorektal cerrahi) ilgilendiren rahatsızlıklar nelerdir?

Kolorektal cerrahi; kalın bağırsağın ve anal kanalın cerrahi hastalıklarını kapsayan alt bölümdür. Kalın bağırsağa ait bir bölümün, bazı durumlarda ise tamamının; darlık veya inflamutuar bağırsak rahatsızlıkları sebebiyle alınması ve anal kanalın hemoroid, çatlak ve fistül hastalıklarının cerrahi tanı ve tedavi yöntemlerini gerçekleştirir.

Benzer Yazılar

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık
Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder.

Devamı

Salmonella Nedir?
Salmonella Nedir?

Salmonella, insanlarda şiddetli ishal ve ateşe sebebiyet veren oldukça zararlı bir bakteridir.

Devamı

Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!
Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!

Kurban kesimini takiben, eti en azından 1 gün buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketin.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat
Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat

Gizlice gelişim gösteren hastalıklardan olan yemek borusu kanseri büyütülmeyen küçük görülen yutkunma zorluğu ile ön sinyallerini verebilir.

Devamı

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?
ERCP Nedir? Hangi Rahatsızlıklar İçin Yapılır?

Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi olarak açılan ERCP; karaciğer, safra kesesi, safra kanalı ve pankreas gibi alanlardaki sorunları tespit etmek ve tedaviye yön vermek için uygulanmaktadır. Radyolojik ve endoskopik bir işlemdir, Gastroenteroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Vücutta kesi açılmaz, sindirim boşlukları kullanılır.

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız