Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Gastrointestinal sistem cerrahisi hangi organları kapsar?

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir. Bu sistem; sindirim kanalını, sindirim ile ilişkili olan organları içermektedir. Yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, anal kanal, makat, karaciğer, safra yolu ve pankreas gibi ameliyat ile tedavi ve müdahale edilebilen rahatsızlıkları kapsatan bu alan, Genel Cerrahi branşının uzmanlık alanına girmektedir. Temel görevi sindirim olan bu sistemin fonksiyonlarını şöyle açıklayabiliriz:

 • Çiğneme ve yutma: Ağızdan alınan besinlerin küçük parçalara ayrılması ve farinks (yutak) aracılığıyla yemek borusuna ulaştırılması sürecidir.
 • Sindirim: Besinlerin emilebilir moleküllere kadar enzimler yardımıyla bölünmesidir.
 • Emilim: Emilebilir duruma gelmiş proteinlerin, karbonhidratların, yağların, minerallerin ve vitaminlerin ince bağırsaklara geçişidir.
 • Boşaltım: Bu süreçte emilemeyen besin atıklarının depolanarak, anal yol ile dışarıya atılmasını sağlamaktır.
 • Sindirim sistemi: Ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, rektum, anal kanal ve bu yapı ile ilgili olan; tükürük bezi, safra kesesi, karaciğer ve pankreasın tamamını kapsamaktadır.

Üst gastrointestinal cerrahiyi ilgilendiren rahatsızlıklar nelerdir?

Üst gastrointestinal cerrahi; yemek borusu ve midenin cerrahi rahatsızlıklarını takip eden alt bölümdür. Bu cerrrahini alanına giren durumlar şu şekildedir:

 • İyi ve kötü huylu yemek borusu tümörleri
 • İyi ve kötü huylu mide tümörleri
 • Akalazya gibi yemek borusundaki çalışma bozuklukları
 • Reflü
 • Mide ülseri komplikasyonları
 • Özafaguz

Alt gastrointestinal sistem cerrahisini (kolorektal cerrahi) ilgilendiren rahatsızlıklar nelerdir?

Kolorektal cerrahi; kalın bağırsağın ve anal kanalın cerrahi hastalıklarını kapsayan alt bölümdür. Kalın bağırsağa ait bir bölümün, bazı durumlarda ise tamamının; darlık veya inflamutuar bağırsak rahatsızlıkları sebebiyle alınması ve anal kanalın hemoroid, çatlak ve fistül hastalıklarının cerrahi tanı ve tedavi yöntemlerini gerçekleştirir.

Benzer Yazılar

Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!
Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!

Özofagus (Yemek Borusu) Kanseri boğazımızdan mideye kadar giden yemek borusunda

Devamı

Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor
Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor

Hastalarda daha çok on gündür tuvalete çıkamıyorum kabız oldum düşüncesi gelir.

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Ülseratif Kolit Tedavisi
Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif kolit; sadece kalın bağırsağı tutan bir hastalıktır. Bağırsağın iç yüzeyinden başlıyor ve de rektum denilen alt kısımdan giden bir hastalık olarak bilinir. Bu rahatsızlık akut alevlenme periyotları ve ishal belirtileri arasında görülür. Kronik bir hastalıktır.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız