Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder. Crohn hastalığı; bu sistemin herhangi bir yerinde görülebilen; ama daha çok ince bağırsak sonunda ve kalın barsak –ince barsak bileşim yerinde görülen ve nedeni bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Genetik yatkınlığı bulunan kişilerde çevresel faktörlerin etkisi ile barsak duvarında kronik bir inflamasyon oluşur. Genç ve orta yaşlı kişilerde görülebilir.

Anne sütünün önemi nedir?

Crohn hastalığının nedeni bilinmiyor; ancak oluşumunun genetik ve çevresel etkenler ile meydana geldiğini söyleyebilmek mümkün. Birinci derece akrabalarda bu hastalığın görülme riski 15 kat daha fazla olup; hastalığın görülebilme ihtimali sigara içmeye bağlı olarak artabilir. Crohn hastalığına karşı anne sütü koruyucu özellik taşır. Bu nedenle bu hastalığın gelişimini engellemek adına bebeklerin anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Bu belirtilere dikkat edin!

Bu hastalığın en yaygın belirtisi; karın ağrısı ve kilo kaybıdır. Bunun yanı sıra; bağırsak tıkanmaları gelişebilir, fistül oluşumları meydana gelebilir. Bazı hastalarda 2-3 haftadan uzun süren, kronik ishal görülebilir. Ayrıca; çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine neden olabilir. Bu belirtilerin gözlemlenmesi durumunda; bu hastalıktan şüphelenmeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Tedavi nasıldır?

Crohn hastalığının tanısı genellikle geç ve zor konur. Hastaların öyküsü dinlenerek, sistemik muayeneleri yapılmalı, kan-gayta analizleri, kolonoskopik incelemeri yapılmalıdır. Bu hastalığı teşhis edecek ayrıcalıklı ve özellikli bir test yoktur. Tedavisi zordur, hastalığın seyri, ciddiyeti kişiden kişiye değişir. Tedavi bireyseldir. Bugün elimizde hastalığın özelliğine göre kullanabileceğimiz farklı ilaçlar vardır. İlaç tedavisi ile hastalığın belirtilerini azaltmak ve yeniden şiddetlenmesini önlemek, bazen tamamen geçirmek mümkündür. İnatçı olgulara cerrahi gerekli olabilir Eğer hastalık agresif ilerliyorsa, ilaç tedavisine cevap vermiyorsa ve komplikasyonlar gelişiyorsa cerrahi tedaviye başvurulur. İkinci olarak ise; uygulanan ilaç tedavisine bağlı olarak görülen yan etkilerin zararlarından korunması ve önlenmesi için tercih edilir. Bağırsakta tıkanma olması, komplike fistüller, kanama gelişmesi, kanser olasılık riski ve ağır iltihaplanma gibi durumlar ise cerrahi tedaviyi gerektiren diğer durumlardır.

Benzer Yazılar

Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!
Yemek Borusu Kanserinden Cerrahi Yöntem İle Kurtulmak Mümkün!

Özofagus (Yemek Borusu) Kanseri boğazımızdan mideye kadar giden yemek borusunda

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık
Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder.

Devamı

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!
Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!

Kurban kesimini takiben, eti en azından 1 gün buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketin.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız