Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder. Crohn hastalığı; bu sistemin herhangi bir yerinde görülebilen; ama daha çok ince bağırsak sonunda ve kalın barsak –ince barsak bileşim yerinde görülen ve nedeni bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Genetik yatkınlığı bulunan kişilerde çevresel faktörlerin etkisi ile barsak duvarında kronik bir inflamasyon oluşur. Genç ve orta yaşlı kişilerde görülebilir.

Anne sütünün önemi nedir?

Crohn hastalığının nedeni bilinmiyor; ancak oluşumunun genetik ve çevresel etkenler ile meydana geldiğini söyleyebilmek mümkün. Birinci derece akrabalarda bu hastalığın görülme riski 15 kat daha fazla olup; hastalığın görülebilme ihtimali sigara içmeye bağlı olarak artabilir. Crohn hastalığına karşı anne sütü koruyucu özellik taşır. Bu nedenle bu hastalığın gelişimini engellemek adına bebeklerin anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Bu belirtilere dikkat edin!

Bu hastalığın en yaygın belirtisi; karın ağrısı ve kilo kaybıdır. Bunun yanı sıra; bağırsak tıkanmaları gelişebilir, fistül oluşumları meydana gelebilir. Bazı hastalarda 2-3 haftadan uzun süren, kronik ishal görülebilir. Ayrıca; çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine neden olabilir. Bu belirtilerin gözlemlenmesi durumunda; bu hastalıktan şüphelenmeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Tedavi nasıldır?

Crohn hastalığının tanısı genellikle geç ve zor konur. Hastaların öyküsü dinlenerek, sistemik muayeneleri yapılmalı, kan-gayta analizleri, kolonoskopik incelemeri yapılmalıdır. Bu hastalığı teşhis edecek ayrıcalıklı ve özellikli bir test yoktur. Tedavisi zordur, hastalığın seyri, ciddiyeti kişiden kişiye değişir. Tedavi bireyseldir. Bugün elimizde hastalığın özelliğine göre kullanabileceğimiz farklı ilaçlar vardır. İlaç tedavisi ile hastalığın belirtilerini azaltmak ve yeniden şiddetlenmesini önlemek, bazen tamamen geçirmek mümkündür. İnatçı olgulara cerrahi gerekli olabilir Eğer hastalık agresif ilerliyorsa, ilaç tedavisine cevap vermiyorsa ve komplikasyonlar gelişiyorsa cerrahi tedaviye başvurulur. İkinci olarak ise; uygulanan ilaç tedavisine bağlı olarak görülen yan etkilerin zararlarından korunması ve önlenmesi için tercih edilir. Bağırsakta tıkanma olması, komplike fistüller, kanama gelişmesi, kanser olasılık riski ve ağır iltihaplanma gibi durumlar ise cerrahi tedaviyi gerektiren diğer durumlardır.

Benzer Yazılar

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor
Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor

Hastalarda daha çok on gündür tuvalete çıkamıyorum kabız oldum düşüncesi gelir.

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!
Bu Öneriler İle Bayramı Daha Sağlıklı Geçirin!

Kurban kesimini takiben, eti en azından 1 gün buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketin.

Devamı

Bağırsak Polipleri Nedir?
Bağırsak Polipleri Nedir?

Polipler hücrelerin, normale oranla daha fazla arttığı kitlelerdir. Polipler, kalın bağırsakta en sık karşılan tümör çeşitleridir. Ancak vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedirler.

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız