Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın zarı kanseri nedir?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir. Çoğu zaman ilerleyen evrede teşhis edilir ve bir başka kanserin karın zarına sıçramasına bağlı yaşanır. Nadiren, başka organdan yayılmadığı durumlar da olabilir.

Karın zarı kanserinin sebebi nedir?

Karın zarı kanserine neden olan bazı kanser çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar; yumurtalık, rahim ya da rahim ağzı gibi jinekolojik kanserler ve kalın barsak, mide, pankreas, safra kesesi gibi gastrointestinal sistem kanserlerdir. Bazen meme ve akciğer kanseri de karın zarına doğru yayılma gösterebilir. Direkt peritonun kendi kanseri mezotelyoma da gelişebilir. Mezotelyoma, özellikle evleri boyamada asbestin sık bir şekilde kullanıldığı Nevşehir’de, aynı ailenin pek çok ferdinde görülmüştür; fakat nadir rastlanan bir tümördür. Bazen apendikste görülen mukosel de karın zarı kanserine yol açabilmektedir.

Karın zarı kanseri kimlerde görülür?

Kaynağı belirlenemeyen karın zarı kanseri araştırmalarında bazı kişilerin risk altında olduğu varsayılmaktadır:

 • İleri yaş risk faktörü olup, 60 yaş üstünde daha sık görülür.
 • Kalıtsal faktörler önemli olabileceğinden; kişinin ailesinde varsa karın zarı tıbbi öyküsü, kişinin kendisinde de bu risk artar.
 • Kadın bireylerde meme kanseri geçmişinin olması önemli bir risk faktörüdür.
 • Hareketsiz yaşam ve obezite pek çok hastalıkta olduğu gibi karın zarı kanserinde de önemli birer risk faktörüdür.
 • Rahim içinde yer alan endometriumun, rahim dışındaki bölgelerde büyümesine bağlı gelişen ve genelde ağrı ile başlayan endometriozisin karın zarı kanserinin oluşumunda etkili olduğu belirlenmiştir.

Karın zarı kanseri teşhisi nasıl konur?

Karın zarı kanserinin erken teşhisi veya hastalığa aday, yakalanma ihtimali yüksek olan kişilerin yaptırabileceği herhangi bir tarama testi ne yazık ki bulunmuyor. Gelişen belirtiler ve yapılan fiziki muayene doğrultusunda doktor tarafından teşhis konulabilir.

 • Uzman hekim tarafından yapılan fiziki muayene
 • US, BT, MRI ve PET gibi görüntüleme yöntemleri
 • Endoskopi ve kolonoskop
 • Kan tetkikleri
 • Kanser belirteçleri
 • Tanısal laparoskopi (karın içinin ameliyat ile incelenmesi işlemi)
 • Karın zarına tutulan kanser dokusundan ya da karın içinde biriken periton sıvısından; yani asitten parça alınarak incelenmesi

Karın zarı kanseri tedavi edilmezse ne olur?

Karın zarı kanserinin yol açtığı hastalığa bağlı gelişen kusma, bulantı, idrar ve dışkı alışkanlığı değişiklikleri, hastanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Tedavi edilmemesi durumunda, yaşam kaybı riski de bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık
Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?
Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?

Bebeklerde Bağırsak Felci Nedir?

Devamı

Regürjitasyon ve Reflü Arasındaki Fark Nedir?
Regürjitasyon ve Reflü Arasındaki Fark Nedir?

Regürjitasyon ve Reflü Arasındaki Fark Nedir?

Devamı

Divertikülit Hastalığı Nedir?
Divertikülit Hastalığı Nedir?

Divertikülit; kolondan dışarı çıkan balon şeklinde olan keseciklere verilen isimdir. Genelde kalın barsak kasının zayıf alanlarında gelişir.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Bağırsak Polipleri Nedir?
Bağırsak Polipleri Nedir?

Polipler hücrelerin, normale oranla daha fazla arttığı kitlelerdir. Polipler, kalın bağırsakta en sık karşılan tümör çeşitleridir. Ancak vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedirler.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız