Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın zarı kanseri nedir?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir. Çoğu zaman ilerleyen evrede teşhis edilir ve bir başka kanserin karın zarına sıçramasına bağlı yaşanır. Nadiren, başka organdan yayılmadığı durumlar da olabilir.

Karın zarı kanserinin sebebi nedir?

Karın zarı kanserine neden olan bazı kanser çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar; yumurtalık, rahim ya da rahim ağzı gibi jinekolojik kanserler ve kalın barsak, mide, pankreas, safra kesesi gibi gastrointestinal sistem kanserlerdir. Bazen meme ve akciğer kanseri de karın zarına doğru yayılma gösterebilir. Direkt peritonun kendi kanseri mezotelyoma da gelişebilir. Mezotelyoma, özellikle evleri boyamada asbestin sık bir şekilde kullanıldığı Nevşehir’de, aynı ailenin pek çok ferdinde görülmüştür; fakat nadir rastlanan bir tümördür. Bazen apendikste görülen mukosel de karın zarı kanserine yol açabilmektedir.

Karın zarı kanseri kimlerde görülür?

Kaynağı belirlenemeyen karın zarı kanseri araştırmalarında bazı kişilerin risk altında olduğu varsayılmaktadır:

 • İleri yaş risk faktörü olup, 60 yaş üstünde daha sık görülür.
 • Kalıtsal faktörler önemli olabileceğinden; kişinin ailesinde varsa karın zarı tıbbi öyküsü, kişinin kendisinde de bu risk artar.
 • Kadın bireylerde meme kanseri geçmişinin olması önemli bir risk faktörüdür.
 • Hareketsiz yaşam ve obezite pek çok hastalıkta olduğu gibi karın zarı kanserinde de önemli birer risk faktörüdür.
 • Rahim içinde yer alan endometriumun, rahim dışındaki bölgelerde büyümesine bağlı gelişen ve genelde ağrı ile başlayan endometriozisin karın zarı kanserinin oluşumunda etkili olduğu belirlenmiştir.

Karın zarı kanseri teşhisi nasıl konur?

Karın zarı kanserinin erken teşhisi veya hastalığa aday, yakalanma ihtimali yüksek olan kişilerin yaptırabileceği herhangi bir tarama testi ne yazık ki bulunmuyor. Gelişen belirtiler ve yapılan fiziki muayene doğrultusunda doktor tarafından teşhis konulabilir.

 • Uzman hekim tarafından yapılan fiziki muayene
 • US, BT, MRI ve PET gibi görüntüleme yöntemleri
 • Endoskopi ve kolonoskop
 • Kan tetkikleri
 • Kanser belirteçleri
 • Tanısal laparoskopi (karın içinin ameliyat ile incelenmesi işlemi)
 • Karın zarına tutulan kanser dokusundan ya da karın içinde biriken periton sıvısından; yani asitten parça alınarak incelenmesi

Karın zarı kanseri tedavi edilmezse ne olur?

Karın zarı kanserinin yol açtığı hastalığa bağlı gelişen kusma, bulantı, idrar ve dışkı alışkanlığı değişiklikleri, hastanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Tedavi edilmemesi durumunda, yaşam kaybı riski de bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor
Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor

Hastalarda daha çok on gündür tuvalete çıkamıyorum kabız oldum düşüncesi gelir.

Devamı

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık
Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat
Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat

Gizlice gelişim gösteren hastalıklardan olan yemek borusu kanseri büyütülmeyen küçük görülen yutkunma zorluğu ile ön sinyallerini verebilir.

Devamı

Bağırsak Polipleri Nedir?
Bağırsak Polipleri Nedir?

Polipler hücrelerin, normale oranla daha fazla arttığı kitlelerdir. Polipler, kalın bağırsakta en sık karşılan tümör çeşitleridir. Ancak vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedirler.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız