Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Akalazya Hastalığına Dikkat

Akalazya Hastalığına Dikkat

Akalazya hastalığı nedir?

Akalazya hastalığı yemek borusundaki hareket bozukluğu olarak tanımlanır. Kelime anlamı gevşeme güçlüğüdür. Yutma ile meydana gelen kasılma lokmayı yemek borusundan mideye doğru iletir. Bu sırada yutmayla birlikte alt sfinkterde (büzgen kas) gevşeme meydana gelir ve lokmanın mideye geçişi sağlanır. Akalazya, özefagusta besinlerin yutulmasında rol alan kasları kontrol eden sinir hücrelerinin bozulmasından veya kaybından kaynaklanır. Alt sfinkerın dinlenme halinde dahi devamlı olarak gevşemesi reflüye neden olur. Yutma sırasında gevşememesi ise Akalazya hastalığına neden olur. Hastalığın tedavi edilmemesi yemek borusu kanseri riskini arttırır.

Akalazya hastalığının belirtileri nelerdir?

Mide bulantısı ve kusma, göğüste yanma hissi, göğüs ağrısı, katı ve sıvı gıdaların yutulmasında güçlük, boğazda dolgunluk hissi, gıdaların ağıza geri gelmesi, öksürük, kilo kaybı, ağza yemek artığı ve acı su gelmesi gibi belirtileri bulunmaktadır.

Akalazya hastalığının tanı yöntemleri nelerdir?

Akalazya hastalığında en önemli bulgu yutkunma zorluğudur. Hasta yutkunma şikayeti ile geliyorsa o hastaya öncelikli olarak fiziki muayene uygulanır.

  • Baryumlu grafi
  • Üst sindirim sistemi endoskopisi
  • Göğüs ve akciğer filmi
  • Bilgisayarlı tomografi (BT)
  • Yemek borusu ve alt kısmındaki basınç ölçümü

Akalazya hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir?

Akalazya hastalığının tedavi edilmesindeki önemli belirleyici, hastalığın evresidir. Eğer hastalık ilk evrelerindeyse medikal tedavi uygulanır. Verilen ilaçlar sayesinde yemek borusunun alt kısmında yer alan kasların kasılmalarının kontrol altına alınmasıyla birlikte gevşemeleri sağlanır. Eğer hastalık ileri evrede ise Akalazya tedavisinde uygulanan tedavi endoskopi yardımıyla yapılmaktadır. Endoskopi yardımıyla uygulanan tedavilerden bir diğeri ise yemek borusunun alt kısmının genişletilmesidir. İnce bir boru yardımıyla yemek borusunun alt kısmına balon yerleştirilmesi ve balonun burada şişirilmesi ile gerçekleştirilir. Balonun şişmesi ile yemek borusunun alt kısmın da genişlemesi sağlanır. Hastalığın tedavisinde başvurulan son yöntem ise cerrahi müdahaledir. Hastalığın derecesine bağlı olarak doktor tarafından cerrahi müdahale uygun görülebilir.  Bu durumda yemek borusunun alt kısmı kesilerek genişletilir.

Benzer Yazılar

Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor
Bu Besinler Kabızlığa İyi Geliyor

Hastalarda daha çok on gündür tuvalete çıkamıyorum kabız oldum düşüncesi gelir.

Devamı

Gastrointestinal Sistem Cerrahisi
Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Vücudun; çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım görevlerinin yapıldığı ve ağızdan anüse kadar kapsadığı bölüme gastrointestinal sistem cerrahisi adı verilmektedir.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi Nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişiler arasında oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olan karın ağrısı; bademcik iltihabından, apandiste kadar pek çok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Bu bölgede hissedilen ağrıların tümüne karın ağrısı diyor olsak da asıl ağrının kaynağı; bazen karnın içindeki, bazen de karnın dışındaki organlar olabilir.

Devamı

Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?
Karın Zarı Kanseri Kimlerde Görülür?

Karın içi organları kaplamış ince tabaklı karın zarının; kötü huylu tümör hücreleri tarafından tutulmuş olmasına karın zarı kanseri adı verilir.

Devamı

Ramazan Ayında Aç Kalmanız Kilo Almayacağınız Anlamına Gelmiyor!
Ramazan Ayında Aç Kalmanız Kilo Almayacağınız Anlamına Gelmiyor!

Ramazan ayında tutulan oruç sebebiyle beslenme alışkanlıkları 1 ay boyunca tamamen değişiyor. Saatler boyunca aç kalıp, zengin iftar sofralarında çeşitli yemekleri yemeye başlamak, mide-barsak hastalıklarının gelişimine yol açabiliyor.

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık
Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız