Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Bel Fıtığı Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Bel Fıtığı Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Bel fıtığından ne zaman şüphelenmelidir?

Kronik bel ağrısı çekiliyorsa, kalçadan bacağa doğru inen ağrılar mevcut ise veya bacaklarda, parmaklarda uyuşukluklar var ise bel fıtığından şüphelenmek gerekiyor. Bunun dışında çok sık karşılaşılmayan durumlarda olabilir. Örneğin; idrar kaçırma bunlardan bir tanesidir. Fıtığın şekline göre bu tarz şikayetlerde görülebiliyor. Özellikle bacaklara yayılan ağrıları olan kişiler bel fıtığından şüphelenmelidir.

Bel fıtığı olan kişiler ne zaman ameliyat olmalıdır?

Kalça ve bel ağrıları olan bel fıtığı teşhisi konulmuş ve fizik tedavi ve ilaç gibi tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalara bel fıtığı ameliyatı önerilmektedir. Böylelikle hastanın günlük yaşamına ve konforuna dönebilmek adına ameliyat olunması gerekir.

Bel fıtığında ameliyat çözüm müdür?

Bel fıtığı ameliyatı uzman doktor tarafından uygun görülen hastaya doğru çözüm olmaktadır. Özellikle fıtığın sinire yaptığı basıyı cerrahi müdahale ile kaldırma durumunda hastalar oldukça fayda görmektedir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında ek tedaviye ihtiyacı olan hastalar da olabilmektedir. Fakat gelişmiş ve gelişmekte olan cerrahi müdahalelerle yani uygulanan mikroskobik ve endoskopik tedaviler hastalara olumlu sonuç vermektedir.

Bel fıtığı ameliyatının riskleri var mıdır?

Bel fıtığı ameliyatında son yıllarda gelişen ve gelişmekte olan mikro cerrahi yöntemi ile riskler çok azalmıştır. Mikro cerrahi yöntemi ile dokular daha net daha aydınlatılmış ortamda görülmekte ve çok daha büyük büyütme ile mevcut yapılar ve önemli dokular korunmaktadır. Bu durumdan dolayı riskler oldukça azalmaktadır. Endoskopik diskektomi denilen hiçbir kesi uygulanmadan hastanın fıtık dokusunu çıkararak yapılan son derece başarılı olan tedavi yöntemlerinden biridir.

Bel fıtığı ameliyatından sonra kişi ne zaman çalışabilir?

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında hasta aynı gün içerisinde ayağa kaldırılmaktadır. Hastanın ağrısız ve şikayetleri geçmiş bir şekilde taburcu olması sağlanmaktadır. Cerrahi müdahale sonrası hasta bir gece hastanede yatmakta ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Günlük yaşamına ve çalışmaya 1 hafta 10 gün içerisinde doktor tarafından onay verildikten sonra devam edilmektedir.

Bel fıtığı ameliyatından sonra tekrarlama olabilir mi?

Mikroskopik ve endoskopik disk müdahaleleri sonrasında bu oran son derece azalmıştır. Yapılan müdahaleler ile mikrocerrahilelerin kullanılmaya başlanması sonrasında içerdeki disk dokusunun yani mevcut olan kıkırdak dokunun daha radikal temizliği ile tekrarlanma oranları oldukça düşmektedir. Hastanın bel fıtığı müdahalesinden sonra kendine dikkat etmesi bel kaslarını kuvvetlenmesi ve egzersiz yapması tekrarlanma oranını oldukça azaltmaktadır.

Benzer Yazılar

Büyüme Hormonunun Fazla Salgılanması Akromegaliye Neden Oluyor
Büyüme Hormonunun Fazla Salgılanması Akromegaliye Neden Oluyor

Akromegali, beynin tabanında yer alan hipofiz bezinin ön lobundan çok miktarda büyüme hormonun salgılanmasına bağlı olarak gelişir. Nadir bir hastalık olup, tedavi edilmemesi durumunda; iç organlarda ciddi sorunlara yol açabilecek etkilere neden olabilir.

Devamı

Bu Şikayetler Beyin Tümörü Belirtisi Olabilir!
Bu Şikayetler Beyin Tümörü Belirtisi Olabilir!

Beyin tümörlerinde, doktora en sık başvuru sebebi baş ağrısıdır.

Devamı

Omurga Ağrılarınızın Sebebi Ankilozan Spondilit Olabilir!
Omurga Ağrılarınızın Sebebi Ankilozan Spondilit Olabilir!

Halk arasında, iltihaplı bel romatizması veya omurga iltihabı olarak bilinen Ankilozan Spondilit (AS); genellikle omurgayı ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen, ağrılı ve iltihaplı bir romatizmal bir hastalıktır. Ankilozan Spondilit, genellikle genç yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamı

Omurga Cerrahisi
Omurga Cerrahisi

Omurga cerrahisi, sinir ve omurilik kökleri ile bu narin sinir dokusunu koruyan omurga üzerine yapılan ameliyatlar ve cerrahi girişimleri oluşturmaktadır.

Devamı

Hipofiz Adenomları Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Hipofiz Adenomları Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Vücudumuzdaki pek çok hormonun üretiminden ve salgılanmasından hipofiz bezi sorumludur. Bu bezde oluşabilecek rahatsızlıklar, çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Devamı

Sinir Sıkışması Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sinir Sıkışması Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Tendon, kemik, kıkırdak ve kas dokularının sinir üzerinde yaptıkları baskıya sinir sıkışması denir. Sinir hücrelerinin bulunduğu yerdeki çevre dokularının sinirlere baskı uygulamasıyla oluşur. Kaslarda gelişen bu ağrının tedavi edilmesi önemlidir.

Devamı

Beyin Kanamasını Anlamanın Yolları
Beyin Kanamasını Anlamanın Yolları

Beyin kanaması yani anevrizma; ani ve şiddetli baş ağrısı,

Devamı

Cinsel İktidarsızlık Hipofiz Bezi Tümörü Nedeni Olabilir!
Cinsel İktidarsızlık Hipofiz Bezi Tümörü Nedeni Olabilir!

Hipofiz bezi birçok hormonun salgılanmasından sorumlu olup, beyinde yer almaktadır.

Devamı

Meninjiyom Nedenleri ve Belirtileri
Meninjiyom Nedenleri ve Belirtileri

Beyni saran zarların neden olduğu, yavaş büyüyen ve çoğu zaman iyi huylu olan tümörlere meninjiyom adı verilmektedir. Beyin içinden kaynaklanmadığından dolayı, teknik olarak beyin tümörü değillerdir. Fakat, büyüyerek beynin üzerinde baskı yaratıp bazı belirtilerin görülmesine yol açabilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız