Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimi, bekaretini kaybetmiş kadınların tekrar ilişkiye girdiklerinde kanama olması açısından yapılan bir ameliyattır.

Geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Geçici kızlık zarı dikimi genelde lokal anestezi altında, yani o bölgenin uyuşturulması ile yapılır. İşlem ortalama olarak 5-10 dakika kadar sürer. Amaç kızlığın tamirinden çok; ilk cinsel ilişki ile birlikte kanama gelmesinin sağlanmasıdır. İşlemin sonucunda herhangi bir ilaç kullanımına gerek yoktur.

Geçici tip kızlık zarı dikimi nedir?

Cinsel ilişkiden en fazla 3 gün önce yapılan bir dikimdir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajen girişini daraltacak ve cinsel ilişkide kanamayı sağlayacak bir dikiş atılır. Dikiş materyali olarak çok ince ve yumuşak iplikler kullanılır. Dikişler dışarıdan görülemeyecek şekilde kızlık zarı artıklarının arkasına gömülür.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir?

Cinsel ilişki ister 1 ay ister 1 yıl ister 10 yıl sonra olsun mutlaka kanama olur. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep kaldırarak ya da vajenden doku çıkarılarak vajen girişi daraltılır. Böylece cinsel ilişkide kanama sağlanır.

Önce muayene olmak şart!

Cinsel ilişki sırasında yaşanan her kanama kızlık zarından kaynaklı olmayabilir. Bazı dokulardaki sıyrıklara bağlı olarak kanamalar olabilir. Bu yüzden muayene sırasında kızlık zarının bozulup bozulmadığı hakkında bilgileri uzman hekimler tarafından verilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Esnek yapıda kızlık zarı olan kadınların, cinsel ilişki sırasında kanaması olmaz. Bu durumda olan kadınların kızlık zarları ancak normal doğum sırasında yırtılacaktır. Peki, ilk kez ilişkiye girecek olan genç kızlar bu durumu nasıl açıklayacağının kaygısını yaşarlar. Böyle bir durumda kızlık zarını kanamayı sağlayacak şekilde bir dikim yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi esnasında ağrı olur mu?

Hayır. Hiçbir ağrı olmaz. Hastanın tercihi ve anestezi doktorunun önerilerine göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Genel anestezi olarak sedasyon dediğimiz hafif bir uyku hali verilir. Sedasyon ameliyathanelerde uygulanan anesteziler gibi ağır bir genel anestezi uygulaması değildir.

Jinekolojik muayene ile kalıcı kızlık zarı tamiri yapıldığı anlaşılır mı?

Kızlık zarı diktirme, jinekolog hekim tarafından muayene sırasında anlaşılmaktadır. Yapılan herhangi bir tahlil ve tetkikler sonucunda kesinlikle ortaya çıkmamaktadır.

Yeniden muayene için ne zaman doktora gidilmelidir?

İşlem yapılıp ilişki gerçekleştikten bir ay sonra yapılan jinekolojik muayeneler sırasında, daha önceden kızlık zarı onarımının yapılıp yapılmadığı anlaşılmaz. Gebelik takipleri ve doğum sırasında da anlaşılmaz.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  • Doktorun önerileri ve verdiği reçete dikkate alınmalıdır.
  • Kızlık zarı dikişleri iyileşene kadar dar kıyafetler giyilmemelidir.
  • Ani hareketler yapılmamalıdır.
  • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
  • Kontroller aksatılmamalıdır.

Benzer Yazılar

G Noktası Sadece Kadınlara Özel Bir Bölge Midir?
G Noktası Sadece Kadınlara Özel Bir Bölge Midir?

Kadınların cinsel hazzında, orgazm olmasında her zaman adı geçen

Devamı

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark
Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark

Cerrahi müdahale olmadan bebeğin dünyaya gelmesidir. Bebeğin yaklaşık dünyaya gelmesi 14 saat sürmektedir.

Devamı

Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri
Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri

Gebelik sürecinde hızla büyüyen bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve anne adayının doğum esnasındaki kan kaybına karşı direncinin artırılması amacıyla kalp ve dolaşım sisteminde bazı değişiklikler gözlemlenir

Devamı

Gebelikte Oruca Dikkat!
Gebelikte Oruca Dikkat!

Ramazan ayı ruhen ve bedenen arınma ayı olmakla birlikte yaz aylarında nefsin tutulması gereken süre 17 saatten fazladır. Bu süreye adaptasyon ilk günlerde gebe olmayan insanlar için dahi kolay olmazken gebelerin bu kadar uzun süre yemek yemeden, su içme

Devamı

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

Erkeklerden alınan spermlerin ve kadın üreme hücreleri olan yumurtaların vücut dışında laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllemenin sağlanmasında rol oynayan tedavi yöntemidir.

Devamı

Anne Adayları Gebelik Şekerine Dikkat!
Anne Adayları Gebelik Şekerine Dikkat!

Gestasyonel Diyabet yani gebelik şekeri, ilk kez gebelikte saptanmış kan şekeri yüksekliği demektir.

Devamı

Menopoz Nedir?
Menopoz Nedir?

Menopoz kadınların genelinde görülen bir süreçtir. Bazı kadınlar bu döneme daha erken girseler de bazıları daha geç girebiliyor.

Devamı

Tüm Bilinmeyenleriyle Menopoz!
Tüm Bilinmeyenleriyle Menopoz!

Kemik sağlığı için düzenli olarak, kemik mineral yapısını destekleyici multivitaminler kullanın.

Devamı

Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri Nedir?
Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri Nedir?

Vajinanın dış bölgesinde meydana gelen genital bölge kanserlerine, dış genital kanseri diğer adıyla da vulva kanseri denir. Vulva, kadın genital bölgesindeki en dış ve en hassas kısımdır.

Devamı

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam
Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam

Kanser ve tedavi süreci, cinsel birliktelikte gerekli olan; arzuyu, uyarılma duygusunu ve orgazm hazzını etkileyebilmektedir.

Devamı