Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Menopoz kadınların genelinde görülen bir süreçtir. Bazı kadınlar bu döneme daha erken girseler de bazıları daha geç girebiliyor. Genel olarak bir ortalamaya aldığımızda ise; yaş ortalaması 50 olarak alınabilir. Bu aralık 45-55 yaş arasında da değişebiliyor.

Erken menopoza girmede şu maddeleri sıralayabiliriz;

  • Sık sık sigara kullanma
  • Yumurtalıklarda görülen bozukluklar ve hastalıklar

Menopoza Girdim Hangi Aşamalardan Geçeceğim?

Menopoz döneminin belirli aşamaları vardır. Bunlar uzun süreli yerine oturabilir. Bunlardan ilki;

Perimenoz: Bu dönem menopoza girme aşamasında 2 veya 3 yıl önce başlar. Bu dönemde belirli şikâyetler arasında yumurtalık yoğunluğunun azalımı, ateş basmaları olarak görülebilir. Çocuk yapımı bu dönemde olabiliyor. Fakat yapılmaması daha çok öneriliyor.

Menopoz: Bir önceki aşamadan bu yana 1 yıl geçtiğinde menopoz aşamasına girilmiş olur. Yani bu dönemde adet döngüsü, kanama ve yumurtalıklar durmuş olur. Artık bu dönemde hamile kalma durumu ortadan kalkar.

Erken Menopoz: Bazı kadınlar diğer kadınlara oranla daha erken menopoz dönemine girebilir. Bunun asıl nedenlerinden biri ve en sık rastlananı radyasyon tedavisi görmeleridir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz dönemi öncesi ve menopoz döneminde sık sık belirli şikâyetler ortaya çıkabiliyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gece terlemeleri ile başlayan uyku bozuklukları
  • Menopoz döneminden önce başlayan adet bozuklukları
  • Çarpıntı
  • Baş ağrısı

Menopoz İle Birlikte Cinselliğim Biter Mi?

Menopoz nedeniyle kişilerde vajinada kuruluk meydana gelebiliyor. Vajinada ki elastiklik daha aza inebiliyor. Tedavi edildiğinde, hastalara uygun ilaç kullanımı yapıldığında bu sorun ortadan kalkabiliyor. Hastalar doğru tedavi uygulandıktan sonra cinsel hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Tedavi yolunu izlemeyen hastalarda sıvı eksikliğinden dolayı cinsel ilişkilerde tahriş olunan bir vajina oluşumu olduğunu gözlemlenmiştir.

Menopoz Döneminde Neler Yapmalıyım?

Bu dönemde en önemli uygulanması gereken şeylerden biri egzersizdir. Düzenli egzersiz kişiyi daha çok rahatlatacaktır. Sporu hayatınızda sürekli hale getirin. En az haftada 3 kez yapmaya özen gösterin. Sigara diğer yaşamsal faaliyetlerde zararlı olabildiği gibi menopoz döneminde de kullanılmamalı. Bol bol vitamin ağırlıklı beslenin. Bu döneminizde uzman bir hekime görünmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

Çoğul Gebelik Nedir? Nasıl Oluşur?
Çoğul Gebelik Nedir? Nasıl Oluşur?

Çoğul gebelik, birden fazla yumurta hücresinin aynı anda döllenip gelişmeye başlamasıyla oluşur.

Devamı

Hamilelikte Depresyon Olur Mu?
Hamilelikte Depresyon Olur Mu?

Depresyon kişinin ruh ve beden sağlığını doğrudan etkiler.

Devamı

Emzirme döneminde doğum kontrolü nasıl olmalıdır?
Emzirme döneminde doğum kontrolü nasıl olmalıdır?

Bebeğiniz ile daha çok ilgilenebilmeniz ve vücuduzu dinlendirebilmeniz için gebelikten sonra tekrardan hamile kalmak uzmanlar tarafından en az 2 sene önerilmez.

Devamı

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?
Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Bazı durumlarda kadınlar hamile olmamalarına rağmen kendilerini hamile gibi hissetmektedir. Bu durumda gebelik belirtileri aynı şekilde yaşanmaktadır. Çok ilginç bir hastalık olan yalancı gebelik yaşayanlar gebelik belirtilerini aynı şekilde hissetmektedir.

Devamı

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Premenstrüel sendrom (PMS) nedir? Premenstrüel sendromu, adet öncesi gerginlik sendromu anlamına gelir. Adet kanamasının yaklaşmasına çok az kalmışken, kadınların yaklaşık %75’inde hormon düzeylerinin değişmesine bağlı olarak bazı şikayetler gözlemlenir.

Devamı

Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri Nedir?
Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri Nedir?

Vajinanın dış bölgesinde meydana gelen genital bölge kanserlerine, dış genital kanseri diğer adıyla da vulva kanseri denir. Vulva, kadın genital bölgesindeki en dış ve en hassas kısımdır.

Devamı

Hamilelikte Karşılaşılan Vücut Değişikliklerinin Hangileri Geçici?
Hamilelikte Karşılaşılan Vücut Değişikliklerinin Hangileri Geçici?

Saç dökülmesi en sık karşılaşılan sorunlardan

Devamı

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler, tüp bebek konusunda toplumda doğru bilinen yanlışlar ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle endişe ya da hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Devamı

Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi
Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi

Rahim ağzındaki ve vajinada yer alan küçük bezelerden salgılanan sıvıya vajina akıntısı denir. Salgılanan bu sıvı; oluşan döküntüleri ve eski hücreleri yok etmek için her gün vajinadan akar, üreme sistemi ve vajinayı sağlıklı tutmasını sağlar.

Devamı