Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Menopoz kadınların genelinde görülen bir süreçtir. Bazı kadınlar bu döneme daha erken girseler de bazıları daha geç girebiliyor. Genel olarak bir ortalamaya aldığımızda ise; yaş ortalaması 50 olarak alınabilir. Bu aralık 45-55 yaş arasında da değişebiliyor.

Erken menopoza girmede şu maddeleri sıralayabiliriz;

  • Sık sık sigara kullanma
  • Yumurtalıklarda görülen bozukluklar ve hastalıklar

Menopoza Girdim Hangi Aşamalardan Geçeceğim?

Menopoz döneminin belirli aşamaları vardır. Bunlar uzun süreli yerine oturabilir. Bunlardan ilki;

Perimenoz: Bu dönem menopoza girme aşamasında 2 veya 3 yıl önce başlar. Bu dönemde belirli şikâyetler arasında yumurtalık yoğunluğunun azalımı, ateş basmaları olarak görülebilir. Çocuk yapımı bu dönemde olabiliyor. Fakat yapılmaması daha çok öneriliyor.

Menopoz: Bir önceki aşamadan bu yana 1 yıl geçtiğinde menopoz aşamasına girilmiş olur. Yani bu dönemde adet döngüsü, kanama ve yumurtalıklar durmuş olur. Artık bu dönemde hamile kalma durumu ortadan kalkar.

Erken Menopoz: Bazı kadınlar diğer kadınlara oranla daha erken menopoz dönemine girebilir. Bunun asıl nedenlerinden biri ve en sık rastlananı radyasyon tedavisi görmeleridir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz dönemi öncesi ve menopoz döneminde sık sık belirli şikâyetler ortaya çıkabiliyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gece terlemeleri ile başlayan uyku bozuklukları
  • Menopoz döneminden önce başlayan adet bozuklukları
  • Çarpıntı
  • Baş ağrısı

Menopoz İle Birlikte Cinselliğim Biter Mi?

Menopoz nedeniyle kişilerde vajinada kuruluk meydana gelebiliyor. Vajinada ki elastiklik daha aza inebiliyor. Tedavi edildiğinde, hastalara uygun ilaç kullanımı yapıldığında bu sorun ortadan kalkabiliyor. Hastalar doğru tedavi uygulandıktan sonra cinsel hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Tedavi yolunu izlemeyen hastalarda sıvı eksikliğinden dolayı cinsel ilişkilerde tahriş olunan bir vajina oluşumu olduğunu gözlemlenmiştir.

Menopoz Döneminde Neler Yapmalıyım?

Bu dönemde en önemli uygulanması gereken şeylerden biri egzersizdir. Düzenli egzersiz kişiyi daha çok rahatlatacaktır. Sporu hayatınızda sürekli hale getirin. En az haftada 3 kez yapmaya özen gösterin. Sigara diğer yaşamsal faaliyetlerde zararlı olabildiği gibi menopoz döneminde de kullanılmamalı. Bol bol vitamin ağırlıklı beslenin. Bu döneminizde uzman bir hekime görünmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

Gebelikte Oruca Dikkat!
Gebelikte Oruca Dikkat!

Ramazan ayı ruhen ve bedenen arınma ayı olmakla birlikte yaz aylarında nefsin tutulması gereken süre 17 saatten fazladır. Bu süreye adaptasyon ilk günlerde gebe olmayan insanlar için dahi kolay olmazken gebelerin bu kadar uzun süre yemek yemeden, su içme

Devamı

Gebelik ve Astım Hakkında Her Şey
Gebelik ve Astım Hakkında Her Şey

Gebelik süresince en önemli olan astımı olan anneleri,

Devamı

Anne Adayları Bu Öneriler ile Yazı Rahat Atlatın!
Anne Adayları Bu Öneriler ile Yazı Rahat Atlatın!

Yaz aylarında hamilelerde; sıcak basmaları, alerjik problemler, bulantı ve kusmalarda artış, halsizlik, uykusuzluk, nefes darlığı gibi problemler artar.

Devamı

Miyom Embolizasyonu Nedir?
Miyom Embolizasyonu Nedir?

Miyom, kadınlarda sıkça karşılaşılan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Genellikle 30-40 yaş arasındaki kadınların yaklaşık %25-%50’sinde görülür. En önemli risk faktörleri; hiç doğum yapmamış olmak, genetik faktörler, obezite ve siyah ırktır.

Devamı

Çoğul Gebelik Nedir? Nasıl Oluşur?
Çoğul Gebelik Nedir? Nasıl Oluşur?

Çoğul gebelik, birden fazla yumurta hücresinin aynı anda döllenip gelişmeye başlamasıyla oluşur.

Devamı

Yenidoğan Tarama Testleri Nedir?
Yenidoğan Tarama Testleri Nedir?

Yenidoğan tarama testleri yaşamın ilk evrelerinde istenilen belirtilerin verilmemesi ile bebeğe ilerde sıkıntılar yaşatmaması adına sağlık için yapılan tarama testleridir.

Devamı

Laparoskopik Cerrahi Konfor Değil İhtiyaç!
Laparoskopik Cerrahi Konfor Değil İhtiyaç!

Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde klasik cerrahi uygulamaları yerini; daha küçük yara izi ve daha az ağrı ile sonuçlanan laparoskopik cerrahiye bıraktı.

Devamı

Gerçek ve Yalancı Doğum Kasılmaları Nasıl Ayırt Edilir?
Gerçek ve Yalancı Doğum Kasılmaları Nasıl Ayırt Edilir?

Yalancı sancılar normal kabul edilirken gerçek sancıların varlığı erken doğumun habercisi olabilmekte, bazı durumlarda hastanede yatış gerektirebilmektedir.

Devamı

Her 3 Kadından Birinde Aynı Sorun Var
Her 3 Kadından Birinde Aynı Sorun Var

Rahimde bulunan genellikle iyi huylu halde seyir eden miyom; kadınlarda yaygın olarak sık görülüyor.

Devamı

Rahim Sarkması Nedir?
Rahim Sarkması Nedir?

Döllenen yumurtanın yerleştiği, büyüdüğü ve doğum zamanına kadar gelişmesini sağlayan organa rahim denir.

Devamı