Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Cinsel İlişkide Frengi Oluşumlarına Dikkat!

Cinsel İlişkide Frengi Oluşumlarına Dikkat!

Frengi nedir?

Frengi; cinsel yol ile bulaşan yaygın hastalıklardandır. Bu hastalığa treponema pallidum ismi verilen mikroorganizma sebep olur. Frengi diğer adı ile sifiliz; belirtileri başka cinsel yol ile bulaşan hastalıklarda da görülebildiği için; sifiliz testi yapılarak kesin tanı koyulabilmektedir.

Frenginin belirtileri nelerdir?

Frenginin belirtileri mikrop vücuda giriş yaptıktan sonra, evrelerin ilerlemesi şeklinde ortaya çıkar. Derhal tedavi edilmez ise seneler boyunca kalabilen bir enfeksiyondur. Görülecek belirtiler, enfeksiyonun evrelerine göre değişiklik gösterir. Bu evreler şu şekildedir;

1.Evre: Primer Sifiliz

Enfekte kişi ile cinsel ilişki kurulduktan sonra; 10 ila 90 gün arasında 3.haftada yakınmalar görülmeye başlanır. Mikrop; kan yolu ile vücuda yayılır. Yaklaşık 20-25 gün kadar geçtikten sonra, bakteri nereden vücuda giriş yapmış ise orada kırmızı, ıslak, çevresi belirgin; fakat ağrı yapmayan çıbanı andıracak yaralar oluşur. Penisin deri yüzeyinde ya da rektumda; kadınlarda ise dış genital alan yüzeyinde ya da çok nadir vajinanın içerisinde ve rektumda olur. Aynı zamanda ağız ve dudakta da görülebilen bu yaralar 2 ila 3 hafta sonra kadar kendiliğinden geçer. Bu nedenle pek çok kişi bu yaraları önemsemez.

2.Evre: Sekonfer Sifiliz

Enfeksiyonun bulaşmasında 6 ila 8 hafta sonrasında başlayan ikinci evre en bulaşıcı olan evredir.  Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde, bakteri tüm vücuda yayılarak; yaklaşık 3 ila 5 ay sonrasında, hastada; yorgunluk, eklem ağrıları, vücudun birçok bölgesinde kaşıntısız döküntülerin görülmesine sebebiyet verir. Kadınlarda dış genital bölgede; erkeklerde testis torbalarında geniş, beyazımsı, siğile benzer lezyonlar görülebilir. Kilo kaybı ve iştahsızlık yaşanır. Kaş ve saç dökülmeleri belirginleşir. Hastalığın bu evresi uzun sürer.

3.Latent Evre: Gizli Dönemdeki Sifiliz

Hastalığın belirtileri görülmese de, yapılan testler neticesinde hastalığın pozitif olduğu görülür ve bulaşıcı niteliğindedir. Bu evre; erken evre ve geç latent evre olarak ikiye ayrılır. Pek çok organı etkileyen bu bakteri, halen vücutta olduğu için bu evre 5 ila 10 sene kadar sürebilmektedir. Erken evre  ve geç gizli evrenin ayrılması; hastalığın bulaşıcılığı ve tedavi edilmesi için önemlidir.

4.Üçüncü Evre: Tersiyer Sifiliz

Enfeksiyonun son basamağı olan bu evrede; sifiliz (frengi) neticesinde oluşan hastalıklar görülür. Mikroplar; kemik ve sinir dokularında, ciltte, karaciğerde, kalpte ve arterle damarlarında artmaya başlar. Vücut yavaş yavaş hasara uğrar. Hastada, ölümle sonuçlanabilecek çok ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Frengi nasıl bulaşır?

Genellikle penis, vajina ve anüste var olan lezyonlara edilen temas ile bulaşabilmektedir. Lezyonlar dil ve ağız içinde de bulunabildiği için hastalık oral yol ile da yayılabilmektedir. Hastalığın anal ya da oral yol ile de yayılıyor olabilmesi sebebiyle homoseksüel ilişkilerle de geçebilmesi mümkündür. Aynı zamanda; gebe anneden, bebeğe de geçebilmektedir.

Frenginin tedavisi nasıldır?

Bu hastalık; erken evrelerinde saptanıldığında uygulanan antibiyotiklerle kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu tedaviler ile frengi bakterisinin daha fazla hasara uğratmadan öldürülmesi sağlanır. Bu hastalığın ilk evrelerinde; tedavi, 2 ila 3 ay kadar sürerken, ileri evrelerinde 1 ila 2 yıl kadar sürebilmektedir. Frengi hastalığı olan kişilerin;  bu dönemde tam iyileşme görmeden, cinsel ilişki kurması yasaktır. Bu kişiler aynı zamanda cinsel ilişkiye girdikleri kişileri uyararak, frengi testi yapmalarını istemelidirler.

Şunu unutmamak gerekir; başarı ile tamamlanan bir tedaviden sonra bile hastalığın yeniden tekrar etme ve bulaşma durumu her zaman vardır. Kişilerin tedavilerinden sonra, bakterinin tamamen uzaklaşıp uzaklaşmadığını anlamaları için 3. 6. 12. ve 24. aylarda idrar ve kan örneklerini aldırarak, kontrollerini devam ettirmeleri gerekir.

 

Benzer Yazılar

Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnet; pipinin uç kısmını saran, prepisyum ismi verilen sünnet derisinin belli bir şekil ve uzunlukta cerrahi yol ile kesilerek ilgili bölgeden alınması ve pipinin uç kısmının açılması işlemidir.

Devamı

Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!
Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!

Böbreküstü bezleri böbreklerin üzerinde yer alan sarımsı endokrin sistem hormonlarını üreten bezlerdir.

Devamı

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?
İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

Devamı

İdrar Kaçırma Hayat Kalitesini Düşürüyor!
İdrar Kaçırma Hayat Kalitesini Düşürüyor!

İdrar kaçırma; hastaların günlük aktivitelerini, iş yaşamlarını ve cinsel hayatlarını olumsuz etkilemektedir.

Devamı

Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!
Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!

Mesane tümörleri iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılabilir. Kötü huylu tümörler kanser hücrelerini taşımakla beraber; çoğunlukla görünen bir tümör olabiliyor.

Devamı

Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?
Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri bilinen diğer adıyla pelvik taban egzersizleri, kadınlarda vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri düzenli yapıldığı takdirde; bu kaslar kuvvetlenerek idrar kaçırma, rahim sarkması gibi birçok sorunun önüne geçer.

Devamı

Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir.

Devamı

Böbrek Taşı Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Böbrek Taşı Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Böbrek taşı rahatsızlıklarının en bilinen bulgusu ağrıdır. Ağrı; taşın, böbrekten mesaneye idrar akışını biraz veya tamamen engellemesinin sonucunda oluşur.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Cinsel İlişkide Frengi Oluşumlarına Dikkat!
Cinsel İlişkide Frengi Oluşumlarına Dikkat!

Frengi; cinsel yol ile bulaşan yaygın hastalıklardandır. Bu hastalığa treponema pallidum ismi verilen mikroorganizma sebep olur.

Devamı