Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kortizon Nedir?

Kortizon Nedir?

Kortizon nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir. Vücudun kortizon üretimi, kişiden kişiye göre değişmektedir. Stresli, gergin ve sinirli olduğumuz zamanlarda ise vücuttaki kortizon seviyesi artmaktadır.

Kortizon ne işe yarar?

Kortizon; antialerjik, bağışıklığı baskılayan ve iltihap kurutucu etkileri olan bir ilaçtır. Vücutta iltihabın birikmesini engeller. Azlığında vücutta iltihap görülmesi artar. Kişinin vücudunda kortizon üretimi yeterli miktarda yapılmadığında, kortizon yüklemesi dışarıdan yapılmaktadır. Kortizonlu ilaçların; enjeksiyon, hap ve merhem şeklinde formları vardır. Kortizon; birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılmakla birlikte; astım ve alerji ataklarının önlenmesinde oldukça önemlidir. Deri hastalıkları, ülseratif kolit, egzama, romatizmal hastalıklar, alerjik rahatsızlıklar, kan hastalıkları, sinir sistemi, kalp/damar hastalıkları, tümör tedavileri, karaciğer hastalıkları, böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları, zehirlenmeler, güneş çarpmaları ve göz hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak kortizon vücuda fazla verildiğinde, bunun çok ciddi yan etkileri olabilmektedir. Kortizonun dozu, bu noktada oldukça önemlidir. Kortizonlu ilaçlar, hekim kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır.

Kortizonun yan etkileri nelerdir?

Kortizonun yan etkileri vücudun tüm bölgelerinde, çeşitli şekillerde görülebilir. Vücutta şişlik veya karın bölgesinde yağlanma, bulantı, çocuklarda gelişim bozuklukları, kemik erimesi, şeker ve tansiyon yükselmesi, reglde düzensizlik, kilo alma, katarakt, ciltte sivilce, kuruluk ve tüylenme, kas zayıflığı, uykusuzluk, nefes darlığı, baş dönme veya ağrısı ve de duygu durum, depresyon değişimleri gibi psikolojik olarak da birçok olumsuz yan etkisi bulunmaktadır. Bu belirtiler hissedildiği anda, kişi hemen doktoruna danışmalıdır.

Kortizon tedavisi uygulanan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Kortizon tedavisi alırken, kortizonun olumsuz etkilerini azaltmak için yapılması gereken birkaç önemli şey vardır. Bunlar;

  • Yağ oranı yüksek besinlerden uzak durmak
  • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmemek
  • Egzersiz, spor veya bol yürüyüş yapmak
  • Tuzsuz beslenmek
  • Kolesterole dikkat etmek
  • Sigara ve alkolden uzak durmak
  • Kafein tüketimini sınırlandırmak
  • Kalsiyum ve proteinden zengin içeren besinler tüketmek
  • Sağlıklı gıdaları tercih etmek

şeklinde sıralanabilir.

Benzer Yazılar

Dar Burun Sendromu Nedir?
Dar Burun Sendromu Nedir?

Küçük buruna sahip olan kişilerin hep ne kadar şanslı oldukları düşünülür.

Devamı

Cilt Sağlığın Seni Anlatır!
Cilt Sağlığın Seni Anlatır!

Sizinle ilgili ilk tüyoyu önce cildiniz verir.

Devamı

“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”

Güneş yanıkları çocuklarda dahi, cilt kanseri riskini arttırır, bu nedenle güneşte her 2 saatte bir güneş kremini tekrar sürünüz.

Devamı

Egzama Hastalarına Hızlı Çözüm
Egzama Hastalarına Hızlı Çözüm

Egzama, çeşitli nedenler ile ortaya çıkan bir deri hastalığıdır

Devamı

Terleme Tedavisinde Uygulanan Yöntemler
Terleme Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Terleme, vücut ısısının ayarlanmasında doğal fonksiyondur. İnsan vücudunda yaklaşık olarak beş milyon ter bezi bulunmakta olup, 3/2’si ellerde yer almaktadır.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Egzama tedavisi nasıl yapılır?
Egzama tedavisi nasıl yapılır?

Egzama kızarıklık, kaşıntı ve döküntülere sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır.

Devamı

Dermatoloji
Dermatoloji

Dermatoloji (Deribilimi), deri, saç, tırnak, vücut giriş kapıları ve Zührevi Hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Devamı

10 Dakikada Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi
10 Dakikada Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi

Terleme sorunu, pek çok kişi için hem iş hayatı hem de özel hayatı etkileyen, kişinin kendine olan güvenini azaltan çok ciddi bir

Devamı

Cilt Kanserinde Erken Tedavi İçin Bilinmesi Gerekenler
Cilt Kanserinde Erken Tedavi İçin Bilinmesi Gerekenler

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir.

Devamı