Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Hidrosel

Hidrosel

Hidrosel

Testisi saran zarların içerisinde bulunan sıvı miktarlarının artarak, testis torbalarında çok fazla su birikmesine denir. Genelde testisler ve testisleri saran zarların arasında kayganlığı sağlamak için 0.5 – 1 ml arasında sıvı bulunmaktadır. Bu su oranı hidrosel olduğu zaman 100-200 ml artmaktadır.

Hidrosel iki ayrı gruba ayrılmaktadır.

  • Doğumsal Hisrosel
  • Erişkin Hidrosel

Doğumsal Hidrosel

14. haftadan sonra anne karnında olan bebeğin testisleri aşağı doğru inmektedir ve skrotum denilen testis torbasına yerleşmektedir. Bu iniş ile birlikte sürüklenmekte olan karın zarı skrotuma testisle birlikte inmektedir. Doğum olduktan kısa bir süre sonra kese kapanarak ipliksi yapı halini almaktadır. Eğer kese kapanmadı ise karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis çevresinde skrotumda hem bikmekte hem de şişmektedir.

Doğumsal Hidrosel ikiye ayrılmaktadır;

  • Komünikan Hidrosel
  • Komünikan Olmayan Hidrosel

Komünikan hidrosel, skrotuma inmekte olan karın zarının açık olması durumudur.

Komünikan olmayan hidrosel, zarın karın tarafında olan bölümünün normal olmayan bir şekilde kapanması ve pritoneal sıvının skrotum içinde olması durumuna denir.

Erişkin Hidrosel

Genellikle 40 yaşların üzerinde daha fazla görülen hidrosel erkeklerde oluşan testis tümörleri, testis iltihaplanmaları, skrotumun maruz kaldığı travmalar ve radyoterapi vb. sebeplerden dolayı hidrosel görülmektedir.

Hidroselin nedenleri nedir?

Hem erişkin hem de çocukluk çağında hidrosel görülebilir. Çocuklardaki sebep, çoğunlukla karın iç zarı ile testisi saran yapraklar arasında bulunan ve doğumdan sonra kendiliğinden kapanan kanalın kapanmamasıdır. Erişkinlerde tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bununla beraber; testis iltihabı, testis travması/ tümörleri gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların sonucu olarak hidrosel hızlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Hidrosel nasıl teşhis edilir?

Fizik muayene ile kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Muayene sırasında torbalara ışık tutulduğunda içerisinde sıvı olan torbanın ışığı geçirdiği görülmektedir. Kitle sıvı ile dolu ise ışık geçirgen demektedir. Altında yatan asıl nedeni bulmak için skrotal ultrasonografi ile tanıyı kesinleştirmek gerekmektedir. İşlem kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. Tanı konulması için başka tahlil ve tetkiklere ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hidrosel Tedavisi

Çocukluk döneminde görülen fıtıksız hidrosellerde tedavi için iki yaşına kadar beklenir. Bu süre içerisinde iyileşme görülmezse cerrahi müdahale ile düzeltilir. Fıtık ile birlikte görülen hidroseller ise, tanı konulduğu zaman cerrahi müdahale ile düzeltilmelidir.

Erişkin Hidrosellerinde ise, tedavi altta yatan başka bir hastalığın olup olmadığına göre değişmektedir. Kozmetik sorunlar, günlük aktiviteyi engelleyen büyüklükte olan hidrosel durumlarında tedavi uygulanması önerilmektedir.

Benzer Yazılar

Testiste Varis Oluşumu
Testiste Varis Oluşumu

Testislerde yer alan toplardamarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır.

Devamı

Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!
Sigara, Mesane Kanserine En Büyük Düşman!

Mesane tümörleri iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılabilir. Kötü huylu tümörler kanser hücrelerini taşımakla beraber; çoğunlukla görünen bir tümör olabiliyor.

Devamı

Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir.

Devamı

İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?
İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Pek çok sağlık sorununun kaynağı olabilecek idrardaki kan, mesane kanserinin en önemli belirtisidir. İlk belirtisi idrarda kan olan mesane kanseri öncesi kanama, çoğu zaman sancısızdır.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Prostat Belirtileri
Prostat Belirtileri

Belirtileri, büyüme oranı ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişiler büyüme başladığı halde bu büyümenin farkında olmayabilirler.

Devamı

Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları
Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları

Günlük yaşamın telaşı, iş hayatındaki ağır stres, sağlık sorunları ve bunun gibi olaylar… Bunların tümü duygularınızın yanı sıra cinsel hayatınızı da olumsuz yönde etkiliyor.

Devamı

Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir?
Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Dünya nüfusunda; her 3 dakikada bir, 1 kişiye prostat kanseri tanısı konuluyor.

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?
İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

Devamı