Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Yaz Aylarında Böbrek Sağlığı

Yaz Aylarında Böbrek Sağlığı

Sağlıklı beslenmenin ve su tüketiminin önemi nedir?

Sağlıklı beslenme; sağlıklı bir yaşamın temel kuralıdır. Yaz sıcaklarında ise sağlıklı beslenmenin önemi daha da artıyor. Bu günlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi; yeterli miktarda su alınmasıdır. Vücudun yeterli miktarda su almaması durumunda; böbrekler bu durumdan çok etkilenir. Yaz aylarında böbrek sağlığını korumak için 7 öneriye birlikte göz atalım:

Günde 2,5 litre su tüketin!

Kış aylarında tüketiyor olduğunuz su miktarından 1 litre daha fazlasını tüketmelisiniz. Çünkü; kişinin su kaybı yaşaması ihtimalini karşın böbrekler, kanın dolaşımını devam ettirmek için böbreklerde su depolar. Aynı zamanda bu durum tansiyon düşüklüğünden de korur. Susuz kalınması halinde koruyucu bir mekanizma özelliği taşıyan böbreklerin sürekli bu durum içerisinde olması böbreklerde taş oluşumuna yol açabilir. Özellikle yaz mevsiminde artan ishal vakaları beraberinde görülen sıvı kayıplarında; vücudun ihtiyaç duyduğu su tüketilmezse idrar miktarı çok azalır ve durur. Böbrek rahatsızlıklarının bile gelişmesi söz konusudur.

Yemeklerinizden tuzu uzak tutun!

Çok miktarda tuz tüketiminin tansiyonu artırdığını, ödemlere; dolayısıyla ileri de de böbrek rahatsızlıklarına yol açabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Birçok gıdanın içerisinde zaten tuz bulunuyor. Bu nedenle besinlere haricen tuz kullanmayı tercih etmeyin.

Düzenli olarak egzersiz yapın!

Plan ve programlı bir şekilde egzersiz yapın. Yapacağınız bu aktivitelerden kalp ve damar sağlığınız olumlu faydalar görecektir. İlerleyen zamanlarda kalp ile ilişkili olarak böbrek sağlığı da olumlu yönde etkilenecektir.

Meyvenin suyunu sıkıp içmeyin, bizzat ham halini tüketin!

Sağlıklı bir beslenme için özellikle bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez yiyecekleri olan sebze ve meyveleri olabildiği kadar çok tüketin. Katkı madde içeriği olan besinler yerine sebzeleri tercih edin ve meyvelerin suyunu sıkarak içmek yerine bizzat ham halini tüketin. İdeal kilonuza ne kadar yakın olursanız, kan şekeriniz de o kadar seviyesini koruyacaktır. Bu şekilde de böbrek sağlığınıza olumlu yönde faydalar katabilirsiniz.

Sigara ve alkol tüketmeyin!

Sigara kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getirir. Bu nedenle sigara kullanmayın. Yaz aylarında ise alkol tüketimi konusunda daha dikkatli davranın. Her alkol tüketiminde, içtiğiniz suyun miktarını da bu orantıda artırın.

Esmer ekmeği tercih edin!

Beyaz ekmek, pirinç ve makarna gibi gıdalar kan şekerini artıran gıdalardır. Bu nedenle bu gıdaları tercih etmek yerine; beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur, makarna yerine kepekli makarna ya da yulaf ezmesi gibi yiyecekleri tüketin.

Doktor reçete etmedikçe ilaç kullanmayın!

Yaz aylarında sıcak havaların etkisiyle çok fazla sıvı kaybedilir. Özellikle bu aylarda olmak üzere bütün zamanlarda; antibiyotik ilaçları doktorunuz reçete etmediği sürece kullanmayın. Bu durumun böbreklerin üzerine olumsuz etkileri vardır ve böbrek yetmezliklerinin %5’te 1’i bu nedenden kaynaklanır.

Benzer Yazılar

Böbrek Naklinin Aşamaları
Böbrek Naklinin Aşamaları

Canlıdan böbrek nakli güvenli ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi
Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi

Dönemimizin en sinsi rahatsızlıklarından biri olan ve herhangi bir belirti seyretmeden ortaya çıkan böbrek yetmezliği hızlı bir şekilde yaygınlık göstermektedir.

Devamı

Böbrek Sağlığınız İçin Tuzdan Uzak Durun!
Böbrek Sağlığınız İçin Tuzdan Uzak Durun!

Ramazan ayının yaz mevsiminde olmasıyla birlikte oruç süresinin günde 16-17 saati bulması ve artan hava sıcaklığının sıvı kayıplarını arttırması böbrek sağlığının bozulmasına yol açabilir.

Devamı

Organ Bekleyen Kişi Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor
Organ Bekleyen Kişi Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

Türkiye’de organ bekleyen kişi sayısı kadavra nakillerinin yetersizliği nedeniyle gün geçtikçe artıyor

Devamı

Tuz Kullanımının Böbreklere Olumsuz Etkisi
Tuz Kullanımının Böbreklere Olumsuz Etkisi

Yapılan araştırmalar ile erişkinlerin yaklaşık olarak %33’ünde hipertansiyon rahatsızlığının olduğu kanıtlanmıştır.

Devamı

Son Dönem Böbrek Yetmezliğinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Son Dönem Böbrek Yetmezliğinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Organ nakli, 20. yüzyılın son çeyreğinde tıbbın insanlık için geliştirilen bir mucizedir.

Devamı

Organ Bağışı İle İlgili Bu 6 Maddeyi Gözden Geçirin
Organ Bağışı İle İlgili Bu 6 Maddeyi Gözden Geçirin

Organ bağışındaki istatistikler, ülkemizde ve dünya genelinde oldukça yetersizdir.

Devamı

Kimler Böbreklerini Verebilir? Kimler Böbreklerini Veremez?
Kimler Böbreklerini Verebilir? Kimler Böbreklerini Veremez?

Böbrek naklinde verici olacak adayların; genel sağlık durumlarının ve psikolojilerinin iyi olması;

Devamı

Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?
Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?

Beyin hasarı almış hasta, hastanenin yoğun bakım merkezine yatırılır.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız