Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Mucizevi Güç: Su!

Mucizevi Güç: Su!

Mucizevi güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Besinlerin sindirim ve emiliminden tutun da vücut ısısının ayarlanmasına kadar hayati görevleri üsteleniyor. Peki suyu bu kadar önemli kılan ne? Su içmek neden önemli? İşte suyun vücudumuza olan bazı faydaları!

Sindirimi düzenler kilo vermenize yardımcı olur!

Her gün düzenli olarak yeterli miktarda su içerek; yağ yakımınızı hızlandırarak, vücudunuzdan toksinleri atabilir ve ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.  Suyu düzenli olarak içmeye başladığınızda sindirim sisteminiz de daha düzenli çalışmaya başlar. Su; tükettiğimiz gıdaların parçalanmasına yardımcı olarak, sindirim sisteminin güzel bir şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sindirim sorunlarının nedeni genellikle az su içmektir bu sebeple de, su tüketimi arttığında bağırsak sağlığı da düzenlenir. Suyu yeterli miktarda tükettiğinizde, sindirim sistemiyle birlikte metabolizma da daha fazla çalışır. Böylelikle kişiler, daha çok kalori yakmış olur. Bu nedenle kilo vermek isteyen ve diyet yapan kişiler, mutlaka bol su içmelidir!

Su enerji verir!

Araştırmalar susuzluğun, kişinin performansını etkilediğini belirtmektedir. Bu da; gün içerisinde hissedilen yorgunluğun artması, dayanıklılık ve motivasyonun azalması, harcanan eforun artması anlamına gelebilir. Vücuttan yüzde 2 ya da 3’lük bir sıvı kaybının, egzersiz performansını da önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Akılda tutulması gereken bir başka noktaysa; kas, kemik ve organlarımızın da sudan oluştuğu. Susuzluk durumunda egzersiz yapmak, bu nedenle yaralanmalara yol açabilmektedir.

Ödem atmanıza yardımcı olur!

Su, vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olurken, vücut ısısını da düzenler.

Cildi gençleştirir, saçları güçlendirir!

Su, cildin ihtiyacı olan nemi verir! Cildimizi; nemlendirirek, taze, yumuşak, parlak ve pürüzsüz olmasına katkı sağlar. Su kırışıklıkları giderdiği için yaşlanma karşıtı tedavilerin en önemli aşamasıdır. Su aynı zamanda, saçlarınızın yumuşak ve parlak olmasını sağlarken, uzamasına da yardımcı olur. Su, saç köklerindeki sinir uçlarının sağlıkla çalışmasını sağlar.

Baş ağrısını önler iyi hissetmemizi sağlar!

Yeterli miktarda su içmek, ruh halinizi iyileştirmeye, belleği arttırmaya, baş ağrılarının sıklığını azaltmaya ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlanmasına yardımcı olur!

Doku ve organlara besin ve oksijen ulaştırmak, kan dolaşımı sayesinde mümkün olur. Su ise, kan dolaşımınızı kolaylaştırarak daha sağlıklı olmamıza katkı sağlar.

Böbrek sağlığını korur!

Vücudumuz susuz kaldığında, ilk olarak böbreklerimizi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle; börek sağlığının korunması açısında da suyu yeterli miktarda içmek, oldukça önemlidir.

Peki gün içerisinde ne kadar su içmeliyiz?

Kilonuz başına içeceğiniz 30 ml su (70 kg birey için ortalama 2100 ml anlamına gelir) gün içinde yeterli su alımınızı sağlayacaktır. Bu hedefi yakalamayı 500 ml suyu bir andan içmek şeklinde değil, gün içine yayılır biçimde, saat başı 1 bardak su içmek gibi, yapmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Böbrekleri Tehdit Eden Nedenler Nelerdir?
Böbrekleri Tehdit Eden Nedenler Nelerdir?

Böbrek; tansiyonu düzenleyen ve kandaki alyuvar sayısının dengede olmasını sağlayan,

Devamı

Organ Nakli İle İlgili Yanlış İnanışlar
Organ Nakli İle İlgili Yanlış İnanışlar

Organ nakli operasyonu; nakile ihtiyaç duyan hastaların yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve sürdürüyor

Devamı

Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?
Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?

Bel bölgesinde omurganın her iki tarafında görüntü olarak fasulyeye benzeyen küçük gibi görünen ama çok önemli görevleri olan iki tane organdır

Devamı

Yüksek Tansiyon İç Organlara Zarar Veriyor!
Yüksek Tansiyon İç Organlara Zarar Veriyor!

Kalp, kan pompalarken basınç oluşturur. Bu basınca tansiyon ya da kan basıncı adı verilir. Kişi yaş aldıkça, sabit olan tansiyon değerleri artış gösterir.

Devamı

Böbrek Naklinin Aşamaları
Böbrek Naklinin Aşamaları

Canlıdan böbrek nakli güvenli ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Böbrek büyümesi nedir?
Böbrek büyümesi nedir?

Böbrek büyümesi nedir?

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı

Böbrek Nakli İle İlgili Genel Bilgiler
Böbrek Nakli İle İlgili Genel Bilgiler

Böbrek nakli hastanın vücuduna bir başka kimseden alınan böbreğin yerleştirilmesidir.

Devamı

Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi
Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi

Dönemimizin en sinsi rahatsızlıklarından biri olan ve herhangi bir belirti seyretmeden ortaya çıkan böbrek yetmezliği hızlı bir şekilde yaygınlık göstermektedir.

Devamı

Belirtilerin Ortaya Çıkmasını Beklerseniz Böbreğinizi Kaybedebilirsiniz!
Belirtilerin Ortaya Çıkmasını Beklerseniz Böbreğinizi Kaybedebilirsiniz!

Kronik böbrek hastalığı; önemli bir toplum sağlığı sorunudur.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız