Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Mucizevi Güç: Su!

Mucizevi Güç: Su!

Mucizevi güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Besinlerin sindirim ve emiliminden tutun da vücut ısısının ayarlanmasına kadar hayati görevleri üsteleniyor. Peki suyu bu kadar önemli kılan ne? Su içmek neden önemli? İşte suyun vücudumuza olan bazı faydaları!

Sindirimi düzenler kilo vermenize yardımcı olur!

Her gün düzenli olarak yeterli miktarda su içerek; yağ yakımınızı hızlandırarak, vücudunuzdan toksinleri atabilir ve ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.  Suyu düzenli olarak içmeye başladığınızda sindirim sisteminiz de daha düzenli çalışmaya başlar. Su; tükettiğimiz gıdaların parçalanmasına yardımcı olarak, sindirim sisteminin güzel bir şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sindirim sorunlarının nedeni genellikle az su içmektir bu sebeple de, su tüketimi arttığında bağırsak sağlığı da düzenlenir. Suyu yeterli miktarda tükettiğinizde, sindirim sistemiyle birlikte metabolizma da daha fazla çalışır. Böylelikle kişiler, daha çok kalori yakmış olur. Bu nedenle kilo vermek isteyen ve diyet yapan kişiler, mutlaka bol su içmelidir!

Su enerji verir!

Araştırmalar susuzluğun, kişinin performansını etkilediğini belirtmektedir. Bu da; gün içerisinde hissedilen yorgunluğun artması, dayanıklılık ve motivasyonun azalması, harcanan eforun artması anlamına gelebilir. Vücuttan yüzde 2 ya da 3’lük bir sıvı kaybının, egzersiz performansını da önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Akılda tutulması gereken bir başka noktaysa; kas, kemik ve organlarımızın da sudan oluştuğu. Susuzluk durumunda egzersiz yapmak, bu nedenle yaralanmalara yol açabilmektedir.

Ödem atmanıza yardımcı olur!

Su, vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olurken, vücut ısısını da düzenler.

Cildi gençleştirir, saçları güçlendirir!

Su, cildin ihtiyacı olan nemi verir! Cildimizi; nemlendirirek, taze, yumuşak, parlak ve pürüzsüz olmasına katkı sağlar. Su kırışıklıkları giderdiği için yaşlanma karşıtı tedavilerin en önemli aşamasıdır. Su aynı zamanda, saçlarınızın yumuşak ve parlak olmasını sağlarken, uzamasına da yardımcı olur. Su, saç köklerindeki sinir uçlarının sağlıkla çalışmasını sağlar.

Baş ağrısını önler iyi hissetmemizi sağlar!

Yeterli miktarda su içmek, ruh halinizi iyileştirmeye, belleği arttırmaya, baş ağrılarının sıklığını azaltmaya ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlanmasına yardımcı olur!

Doku ve organlara besin ve oksijen ulaştırmak, kan dolaşımı sayesinde mümkün olur. Su ise, kan dolaşımınızı kolaylaştırarak daha sağlıklı olmamıza katkı sağlar.

Böbrek sağlığını korur!

Vücudumuz susuz kaldığında, ilk olarak böbreklerimizi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle; börek sağlığının korunması açısında da suyu yeterli miktarda içmek, oldukça önemlidir.

Peki gün içerisinde ne kadar su içmeliyiz?

Kilonuz başına içeceğiniz 30 ml su (70 kg birey için ortalama 2100 ml anlamına gelir) gün içinde yeterli su alımınızı sağlayacaktır. Bu hedefi yakalamayı 500 ml suyu bir andan içmek şeklinde değil, gün içine yayılır biçimde, saat başı 1 bardak su içmek gibi, yapmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!
Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!

Yaz aylarında böbrek yetmezliği riski artıyor!

Devamı

Baş Ağrısı ile Gittiği Hastanede Böbrek Yetmezliği Olduğunu Öğrendi!
Baş Ağrısı ile Gittiği Hastanede Böbrek Yetmezliği Olduğunu Öğrendi!

Gökhan Gülen (35) evli ve 2 çocuk babasıdır. İstanbul’da yaşayan Gülen’e, kronik böbrek yetmezliğinden dolayı hayat kurtaran bağış abisi Hakan Gülen’den (43) geldi.

Devamı

Organ Bağışı Sayıları Artıyor Ama Yeterli Değil
Organ Bağışı Sayıları Artıyor Ama Yeterli Değil

Bugün organ bekleme listesinde adı olan yaklaşık 30 bin kişi bulunuyor. Bu 30 bin kişi her yeni güne taze umutlarla uyanıyor.

Devamı

Canlı Vericiden Böbrek Naklinde  Retroperitonoskopi Tekniği Güven Veriyo...
Canlı Vericiden Böbrek Naklinde Retroperitonoskopi Tekniği Güven Veriyo...

Retroperitonoskopi tekniği ile böbrek vericileri ameliyatlarını daha

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı

Kandaki Üre Miktarının Ne Kadar Olması Gerekir?
Kandaki Üre Miktarının Ne Kadar Olması Gerekir?

Üremi, böbrek fonksiyonlarının tam çalışmadığı durumlarda karşımıza çıkan bir hastalıktır

Devamı

Böbrek Nakli İle Ebeveyn Olma Şansı Artıyor
Böbrek Nakli İle Ebeveyn Olma Şansı Artıyor

Böbrek yetmezliği olan kişiler tedavi edilmedikleri takdirde yaşamlarını yitirmektedir.

Devamı

Böbrek Sağlığınız İçin Günlük Alışkanlıklarınıza Dikkat!
Böbrek Sağlığınız İçin Günlük Alışkanlıklarınıza Dikkat!

Vücudumuzda iki adet böbreğimiz vardır. Her biri yaklaşık 11 cm büyüklüğünde ve yaklaşık 125 gram ağırlığındadır.

Devamı

Kronik Böbrek Yetmezliği Bazı Hastalıkları Beraberinde Getiriyor
Kronik Böbrek Yetmezliği Bazı Hastalıkları Beraberinde Getiriyor

Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı CREDIT çalışması; ülkemizdeki yetişkin bireylerin yaklaşık olarak %16’sında farklı seviyelerde kronik böbrek yetmezliğinin olduğunu ortaya koymuştur.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız