Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tuz Kullanımının Böbreklere Olumsuz Etkisi

Tuz Kullanımının Böbreklere Olumsuz Etkisi

Hipertansiyonu olanlar tuz tüketimine dikkat edin!

Yapılan araştırmalar ile erişkinlerin yaklaşık olarak %33’ünde hipertansiyon rahatsızlığının olduğu kanıtlanmıştır. Bu rahatsızlık ve diyabet; böbrek yetmezliğine sebebiyet veren en önemli iki faktördür. Kişiye hipertansiyon tanısı konulması itibariyle tedavi planlamalarının ve tuz kısıtlamalarının yapılması gerekir.

Tuz tüketimi nasıl olmalıdır?

Tam sağlıklı bir kişi için günlük tuz tüketimi 5 ila 6 gram olabilmektedir. Hipertansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlığı olan kişiler için bu tüketim 2 ila 3 gram ile sınırlandırılmaktadır. Türk Toplumunda Tuz Tüketimi ve Kan Basıncı araştırmalarına göre Türkiye’de günlük tuz tüketiminin ortalama 18 gram olduğu kanaatine varılmıştır. Bu oran oldukça yüksektir. Dolayısıyla okul çağı itibariyle bu konuda bilinç oluşturulmalıdır.

Nefroloji doktoruna görünmek için geç kalmayın!

Tuz tüketiminin fazla olması; böbrek ile kalp ve damar sağlığı yönünden de önem taşımaktadır. Özellikle genç yaşta hipertansiyon rahatsızlığı bulunan ve vücudunun bazı bölgelerinde şişlikler görülen kişilerin hızlı bir şekilde Nefroloji doktoruna başvurmaları gerekir.

Böbrek rahatsızlıkları ilk 3 aydan sonra kronikleşiyor…

Böbrekler; vücutta su ve tuz atılımını yapan, tansiyonu düzenleyen, kan yapıcı hormonları üreten ve atık maddeleri idrar yolu ile uzaklaştıran işlevlere sahiptir. Bu işlevlerden herhangi birinde yetersizlik  gözlemlendiğinde böbrek yetmezliği söz konusu olabilir. Bu durum 3 aydan daha uzun sürerse eğer; kronikleşir ve farklı sonuçlar doğurabilir.

Böbrek rahatsızlıklarını artıran risk faktörleri nelerdir?

Hipertansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları, obezite, taş düşürülmesi, kontrolsüz ağrı kesici kullanımı ve tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları; böbrek rahatsızlıklarını beraberinde getiren faktörlerdir. Aynı zamanda; aile geçmişinde böbrek rahatsızlığı bulunan kişiler de risk altındadırlar.

Basit bir şekilde tespit edilebiliyor…

Böbrek rahatsızlıkları; kan ve idrar testleri ile tespit edilebilir. Bu konuda hızlı bir aşama kaydedilmesi durumunda; rahatsızlığın ilerlemesi engellenebilir, hatta önlenmesi bile sağlanabilmektedir. Böbrek işlevleri %15’in altında olursa; böbrek yetmezliği tanısı konulmaktadır. Bu süreçte; hastanın diyaliz tedavisi ve böbrek nakli konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir.

 

Benzer Yazılar

Canlı Vericiden Böbrek Naklinde  Retroperitonoskopi Tekniği Güven Veriyo...
Canlı Vericiden Böbrek Naklinde Retroperitonoskopi Tekniği Güven Veriyo...

Retroperitonoskopi tekniği ile böbrek vericileri ameliyatlarını daha

Devamı

Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?
Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?

Beyin hasarı almış hasta, hastanenin yoğun bakım merkezine yatırılır.

Devamı

Yaz Aylarında Böbrek Sağlığı
Yaz Aylarında Böbrek Sağlığı

Sağlıklı beslenme; sağlıklı bir yaşamın temel kuralıdır.

Devamı

Böbrek Nakli Sonrası Yaşam ve Merak Edilenler
Böbrek Nakli Sonrası Yaşam ve Merak Edilenler

Hastalarımız nakil olduktan sonraki ilk dönemlerde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları yüksek dozda almaları nedeniyle şekersiz

Devamı

25 Yıllık Eşine Böbreğini Verdi!
25 Yıllık Eşine Böbreğini Verdi!

Kronik böbrek yetmezliği nedeni ile nakil olması gereken Sibel Türkoğlu’na; 25 yıl evvel önce yollarını birleştirdiği eşi Tolga Türkoğlu’ndan hayat kurtaran bağış geldi.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Kronik Böbrek Hastalığı
Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin uzun bir süreçte ilerleyici kaybı ile karakterizedir.

Devamı

Böbrekleri Tehdit Eden Nedenler Nelerdir?
Böbrekleri Tehdit Eden Nedenler Nelerdir?

Böbrek; tansiyonu düzenleyen ve kandaki alyuvar sayısının dengede olmasını sağlayan,

Devamı

Kronik Böbrek Yetmezliği Bazı Hastalıkları Beraberinde Getiriyor
Kronik Böbrek Yetmezliği Bazı Hastalıkları Beraberinde Getiriyor

Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı CREDIT çalışması; ülkemizdeki yetişkin bireylerin yaklaşık olarak %16’sında farklı seviyelerde kronik böbrek yetmezliğinin olduğunu ortaya koymuştur.

Devamı

Baş Ağrısı ile Gittiği Hastanede Böbrek Yetmezliği Olduğunu Öğrendi!
Baş Ağrısı ile Gittiği Hastanede Böbrek Yetmezliği Olduğunu Öğrendi!

Gökhan Gülen (35) evli ve 2 çocuk babasıdır. İstanbul’da yaşayan Gülen’e, kronik böbrek yetmezliğinden dolayı hayat kurtaran bağış abisi Hakan Gülen’den (43) geldi.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız