Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Şeker Hastalığınız Varsa Göz Muayenesi Olmanız Şart!

Şeker Hastalığınız Varsa Göz Muayenesi Olmanız Şart!

Diyabetin, göz sağlığı ile ilişkisi nedir?

Şeker hastalığı (diyabeti) olan kişilerin vücudunda, insülinin üretimi ve kullanımı konusunda sorunlar vardır. Bu yüzden; diyabeti olan kişiler, tükettikleri gıdalardaki şekeri yeterince kullanamazlar. Bu durum ise kandaki şeker seviyesinin artmasına; diğer bir ismi ile hiperglisemiye yol açar.

Kandaki şeker seviyesi sürekli yüksek değerlerde olursa; böbrek yetmezliği, körlük, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Dünya genelinde, her on saniyede bir kişi şeker hastalığına bağlı olarak yaşamını yitirmektedir. Bu hastalık; görme yetisinin azalması ve kaybedilmesinin en önemli sebeplerinden biridir.

Diyabete bağlı görme kaybına dikkat!

Diyabet; gözün arka kısmında yer alan, görme yetisinde önemli rolü olan retina tabakasındaki damarlara zarar verir. Bu damarlarda oluşan hasar, görme merkezinde su toplanmasına neden olarak; yavaş ya da hızlı bir şekilde görme kayıplarını getirir. Retina tabakasına verdiği zararın yanı sıra; erken yaşta katarakt oluşumuna sebep olurken, görme yetisinin azalmasına da neden olabilir.

Şeker hastalığı gözün başka bölümlerinde hasar oluşturabilir mi?

Evet, bazı hasarlar oluşturabilir. Örnek verecek olursak;

  1. Görme sinirlerini tutarak, görme yetisinin azalmasına
  2. Göz tansiyonun artmasına
  3. Kafada bulunan sinirlere zarar vererek, göz kaslarında felç oluşumuna

yol açabilir.

Diyabetli kişiler, hastalığın gözüne vurduğunu nasıl anlar?

Diyabet hastalığı olan kişiler, görme yetilerinin azaldığını hissettiklerinde bir Göz Sağlığı ve Hastalıkları uzmanına görünmektedirler. Fakat unutulmamalıdır ki; gözde hasar oluşumu başladığında kişinin hiçbir şikayeti de olmayabilir. Bu yüzden; diyabet hastasıysanız, görme konusundaki şikâyetleriniz başlamadan düzenli aralıklarla yaptıracağınız muayeneler ile bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Kan şekeri seviyenizi çok iyi kontrol altında tutuyorsanız bile retina muayenelerinizi muhakkak yaptırmalısınız. Çünkü; erken evrede saptanan hastaların tedavileri daha başarılı olmaktadır.

Diyabete bağlı göz hastalığı oluşumundaki risk faktörleri nelerdir?

En önemli risk faktörü; şeker hastalığının süresidir. Süre uzadıkça, diyabetin retina tabakasına verdiği zarar artar. Bununla birlikte görme yetisi de azalır. Kan şekeri seviyesinin kontrol edilememesi de hastalığının gelişerek, ilerlemesine yol açar. Özellikle hemoglabin  (HbA1c) seviyesinin yükselmesi, diyabetin göze vereceği hasarı artırır.

Hipertansiyonun kontrol altına alınamaması, yüksek kolesterol, sigara içilmesi, böbrek rahatsızlıkları ve benzeri durumlar da diğer risk faktörleridir.

Muayene önemli!

Yaptıracağınız rutin muayeneler ile diyabet hastalığının, gözünüze vereceği hasarlardan korunabilirsiniz. Göz Sağlığı ve Hastalıkları uzmanınızı düzenli aralıklarla ziyaret etmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

Göz Seyirmesinin Nedenleri Nelerdir?
Göz Seyirmesinin Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağının belli bir süre boyunca istemsiz olarak hareket etmesine göz seyirmesi adı verilmektedir. Tıptaki adı blefarospazm olan göz seyirmesi, halk arasında ise göz atması olarak bilinir

Devamı

Gözlerinizden Gelen Uyarıları Hafife Almayın!
Gözlerinizden Gelen Uyarıları Hafife Almayın!

Basit diye düşünüp ertelediğimiz birçok göz rahatsızlığı aslında önemli göz hastalıklarının ve diğer hastalıkların habercisi olabilir.

Devamı

Göz kanseri nedir?
Göz kanseri nedir?

Göz kanseri nedir?

Devamı

Havuzlardan Bulaşabilecek Enfeksiyonlara Dikkat!
Havuzlardan Bulaşabilecek Enfeksiyonlara Dikkat!

Yüzme havuzları, sıcak ve nemin etkisiyle bazı enfeksiyonların yayılımını kolaylaştırır.

Devamı

Şalazyon nedir?
Şalazyon nedir?

Şalazyon toplumda sıklıklar karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bireylere oldukça rahatsızlık veren fakat tedavisi kolaylıkla yapılır. Temel nedeni göz kapaklarında bulunan yağ bezesinin tıkanması ile oluşur. Tıkanan yağ bezelerinin içinde kalan bakteriler şalazyonu tetikler.

Devamı

İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!
İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!

Yaş ilerledikçe bütün vücutta olduğu gibi, gözlerde de zamanla bozulmalar meydana gelmektedir.

Devamı

Dünyaya Bir de Böyle Bakın!
Dünyaya Bir de Böyle Bakın!

Excimer Lazer uygulamaları ile gözlük kullanımından kurtulmak mümkün.

Devamı

Gece Körlüğü Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi
Gece Körlüğü Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Gece körlüğü, loş bir ışıkta veya gece net bir şekilde görememe durumuna denir. Gece körlüğünün birden fazla nedeni olabilir. Bu rahatsızlığı olan bazı kişiler akşam ya da gece saatlerinde dolaşmada ve araba kullanmada zorlanırlar.

Devamı

Katarakt Ameliyatlarında FAKO Mucizesi
Katarakt Ameliyatlarında FAKO Mucizesi

Katarakt göz içerisindeki merceğin saydamlığını kaybederek bulanıklaşıp

Devamı