Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!

İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!

İleri yaşlarda ortaya çıkan en yaygın göz hastalıkları!

Yaş ilerledikçe bütün vücutta olduğu gibi, gözlerde de zamanla bozulmalar meydana gelmektedir. Hatta gözler, yaşlanma sürecinden diğer organlara göre daha erken dönemde etkilenmektedir. Bu göz problemleri, basitten başlayarak görme kayıplarına kadar varan sonuçlar doğurabilmektedir. Kişinin ilerleyen yaşıyla birlikte olağan göz problemleri ortaya çıkabileceği gibi, kişide olan sistemik hastalıklar da, göz sağlığının ciddi bir şekilde bozulmasına neden olabilmektedir. İlerleyen yaş ile birlikte rutin göz kontrollerinin aksatılmaması, göz sağlığını korumada büyük önem arz etmektedir. Çünkü birçok göz hastalığı, belirti vermeden sinsi bir şekilde seyretmektedir.

  • Presbiyobi

Presbiyobi, artan yaş ile birlikte ortaya çıkan yakını görememe problemidir. Çoğunlukla 40’lı yaşlarda ortaya çıkar. Göz merceği zamanla yaşlanarak yakına odaklanamaz. Genellikle; gözlük veya lens kullanımı ya da lazer tedavisi ile düzeltilemektedir.

  • Kuru göz

Kuru göz sorunu, göz yaşı hacminin veya fonksiyonunun zamanla yetersiz olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Yaşlandıkça gözler kurur ve göz yaşı üretimi azalır. Gözlerde; yanma, batma ve kuruluk hissi olur. Gözlerde kızarıklıklar ve görmede bulanıklıklar meydana gelebilir. Bazı hastalık ve ilaçlar (tansiyon, kalp, alerji, mide) da göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Tedavide genellikle; suni göz yaşı damlaları ile mevcut kuruluğu kontrol altına alma hedeflenir. Ağlar şekildeki göz sulanması ile göz yaşı kanallarının tıkanması ile ortaya çıkmaktadır. Tedavisi, ameliyattır.

  • Katarakt

Katarak, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmemizi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Katarak kişiye, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş hissi verir. Diyabet, tansiyon, tiroid gibi sistemik hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı da katarakt oluşumuna neden olabilmektedir. Yoğun güneşe maruz kalma ve göze alınan darbeler de katarakta neden olabilmektedir. Belirtileri; görmede zamanla azalma, çift görme, ışığa hassasiyet, okuma zorluğu, gece düzgün görememe, araba kullanırken zorlanma, renklerde soluklaşma ve göz numarasının sık değişmesi şeklindedir. Kataraktın tek çözümü ameliyattır. Son dönemde yapılan FAKO ameliyatlarıyla hastalar kısa sürede iyileşebilmektedirler.

  • Yaşa bağlı maküla

Maküla halk arasında, sarı nokta hastalığı olarak bilinmektedir. Maküla, 50 yaş üzeri kişilerin en sık karşılaştığı görme kaybı hastalığıdır. 2 gözde de görme kaybına neden olabilmektedir. Sarı nokta hastalığı olan kişiler; TV izlerken, bir şey okurken, araba kullanırken zorlanırlar. Makülanın çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

  • Göz kapağı sorunları

İlerleyen yaşa bağlı olarak göz kapağında düşüklük, gözlerin içe veya dışa doğru dönmesi gibi problemler gelişebilmektedir. Hastaların bu gibi şikayetlerde zaman kaybetmeden, göz doktoruna gitmeleri gerekmektedir.

  • Glokom

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, sinsice ilerleyen ve çoğu zaman belirti vermeyen bir hastalıktır. Glokom; göz içi basıncının, optik sinir başının normal fonksiyonlarını olumsuz etkileyecek kadar yüksek seyretmesi ile karakterize bir hastalık grubudur. Kısmi görme kaybına ve körlüğe neden olabilir. Göz tansiyonu; sinsi ilerleyen ve çoğu zaman hiç belirti vermeyen bir hastalıktır. 40 yaş üzerinde sıklıkla görülmektedir.

Benzer Yazılar

Kırmızı Göz Hastalığı Olarak da Bilinen Konjonktivit Nedir?
Kırmızı Göz Hastalığı Olarak da Bilinen Konjonktivit Nedir?

Halk arasında kırmızı göz rahatsızlığı olarak bilinen konjonktivit; göz içerisindeki en dış doku olan konjonktiva tabakası ve göz kapağının iç yüzeyinin iltihaplanarak kırmızı bir hal almasına denilmektedir.

Devamı

Göz Seyirmesinin Nedenleri Nelerdir?
Göz Seyirmesinin Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağının belli bir süre boyunca istemsiz olarak hareket etmesine göz seyirmesi adı verilmektedir. Tıptaki adı blefarospazm olan göz seyirmesi, halk arasında ise göz atması olarak bilinir

Devamı

Astigmat Görmenizi Engellemesin
Astigmat Görmenizi Engellemesin

Gözlerin iyi görme işlemini sağlaması için dokuların uyum içinde gelen ışığı tek bir düzlemde toplaması gerekir.

Devamı

Şalazyon nedir?
Şalazyon nedir?

Şalazyon toplumda sıklıklar karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bireylere oldukça rahatsızlık veren fakat tedavisi kolaylıkla yapılır. Temel nedeni göz kapaklarında bulunan yağ bezesinin tıkanması ile oluşur. Tıkanan yağ bezelerinin içinde kalan bakteriler şalazyonu tetikler.

Devamı

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Gözlerde Enfeksiyon Sebebi!
Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Gözlerde Enfeksiyon Sebebi!

Birçoğumuz duygulandığımız veya ağladığımız zaman, yüzümüzden küçük gözyaşları akmaya başlar. Ancak aynı zamanda, gözyaşlarımızı burun yoluyla boşaltan gözyaşı kanallarımız da vardır.

Devamı

Dünyaya Bir de Böyle Bakın!
Dünyaya Bir de Böyle Bakın!

Excimer Lazer uygulamaları ile gözlük kullanımından kurtulmak mümkün.

Devamı

Göz Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Göz Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gözlerde görülen kızarıklık, kaşıntı, batma, yanma ve sulanma şikayetlerine sebep olan bir rahatsızlıktır.

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

Şeker Hastalığınız Varsa Göz Muayenesi Olmanız Şart!
Şeker Hastalığınız Varsa Göz Muayenesi Olmanız Şart!

Şeker hastalığı (diyabeti) olan kişilerin vücudunda,

Devamı