Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Şalazyon nedir?

Şalazyon nedir?

Şalazyon nedir?

Şalazyon toplumda sıklıklar karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bireylere oldukça rahatsızlık veren fakat tedavisi kolaylıkla yapılır. Temel nedeni göz kapaklarında bulunan yağ bezesinin tıkanması ile oluşur. Tıkanan yağ bezelerinin içinde kalan bakteriler şalazyonu tetikler. İlk olarak kızarıklık ile oluşan şalazyon daha sonra şişme yaratabilir. Görüntü bakımından sivilceye benzer ve gözlerde ağrı ve yaşarma yaratabilir. Bu şikayetlerin oluşmaması için el temizliği oldukça önemlidir. Tıkanıklığı düzeltme açısından cerrahi yöntemler denenebilir.

Şalazyon belirtileri nelerdir?

Şalazyonlar tek veya iki gözde de oluşabilirler. Oluşan kistler genellikle yavaş yavaş büyürler. Görülme sıklıkları üst göz kapağında oluşması ile gözlemlenir. Belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Göz kapağında şişme
  • Göz kapağında kızarma
  • Göz kapağında sarkmaların oluşması
  • Gözlerde sulanma
  • Batma hissi ve bulanık görme

Şalazyon oluşumu neden olur?

İltihaplı gözlerde şalazyon oluşumu olabilir. Meibomian bezlerinde oluşan tıkanıklar şalazyonun yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında sebep olabilecek nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Viral hastalıklar

Deri – Cilt kanserleri

Şeker hastalığı

Enfeksiyonlar

Bazı şalazyonların tekrarlama riskleri bulunmaktadır. Göz sağlığını etkilememek adına kontrolleri aksatılmamalıdır.

Şalazyon ameliyatı nasıl yapılır?

Özellikle ilaç tedavisine cevap vermeyen kitle halinde kalmış boşalma gösterme eğilimi göstermeyen apselerde belli bir süre boyunca tedavi yapıldıktan sonra tedaviye cevap vermiyorsa cerrahi işlemler tercih edilebilir. Enjeksiyon ve cerrahi işlemler tedavi için etkili iki yöntemdir. Hastanın durumuna göre kontrollerinin ardından hangi yöntemin kullanılacağı doktor tarafından karar verilir. Ameliyat sonrası iz kalmaz. Bazı durumlarda şalazyonlar tekrar edebilir. Bu gibi durumlarda kistin içinden alınan sıvıdan patolojik inceleme istenebilir. Enjeksiyon uygulamasında yan etki olarak koyu tenli bireylerde ten renginin açılması gösterilebilir. BU riskler göz önünde bulundurularak en uygun tedavi seçeneği hekim tarafından seçilmelidir. Şalazyonların tekrar etmemesi için göz ve el hijyenine özen gösterilmelidir. Kadınlarda kullanılan makyaj malzemeleri özenle seçilmelidir. Lens kullanan bireylerin de lenslerini solüsyon yardımı ile mutlaka temizlemeleri ve lens kullanım sürelerine özenle uymaları gerekmektedir. Sizlerin de gözlerinizde şişme, kızarma ve batma varsa mutlaka alanında uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Havuzlardan Bulaşabilecek Enfeksiyonlara Dikkat!
Havuzlardan Bulaşabilecek Enfeksiyonlara Dikkat!

Yüzme havuzları, sıcak ve nemin etkisiyle bazı enfeksiyonların yayılımını kolaylaştırır.

Devamı

Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor!
Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor!

Öğrenme Performansı Göz Problemlerinden Kaynaklı Olabilir! Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Bostancı çocuklarda göz sağlığını anlattı.

Devamı

Lazer Cerrahisi Hakkında Her Şey
Lazer Cerrahisi Hakkında Her Şey

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğimizde; miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme kusuru olan hastaların tedavileri yapılarak gözlük ve lens kullanımlarının önüne geçilebilmektedir.

Devamı

Göz Hastalıklarının Tedavisi Günden Güne İyiye Gidiyor!
Göz Hastalıklarının Tedavisi Günden Güne İyiye Gidiyor!

Dünya genelinde 36 milyon görme engelli insan bulunmakta ve bu sayının nüfus artışı ve ömür uzamasına bağlı olarak 2050 yılında, 115 milyona ulaşabileceği tahmin edilmektedir

Devamı

Şalazyon nedir?
Şalazyon nedir?

Şalazyon toplumda sıklıklar karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bireylere oldukça rahatsızlık veren fakat tedavisi kolaylıkla yapılır. Temel nedeni göz kapaklarında bulunan yağ bezesinin tıkanması ile oluşur. Tıkanan yağ bezelerinin içinde kalan bakteriler şalazyonu tetikler.

Devamı

Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı?
Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

“Şu anda kontakt lenslerin virüsü bulaştırdığına dair herhangi bir kanıt yok”

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

Göz Sağlığı İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!
Göz Sağlığı İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!

Duygularımızı ifade etmemizin bir parçası olan göz yaşımızın, göz sağlığı açısından birçok önemli görevi vardır.

Devamı

Göz Enfeksiyonları Nasıl Bulaşır?
Göz Enfeksiyonları Nasıl Bulaşır?

Gözlerde yanma, kaşınma, kızarıklık ve batma ile kendini belli eden göz hastalıkları

Devamı

Üveit Nedir?
Üveit Nedir?

Göz gözümüzün ortasında bulunan jel benzeri maddenin etrafını, üç tabakadan oluşan bir kılıf çevreler. Göz 3 tabakadan oluşurken; önde iris, ortada uvea ve arkada koroid adı verilen tabaka vardır. Gözün, en orta katmanındaki, damar tabakasına uvea denilmektedir.

Devamı