Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi

Böbrek Naklinde Hibrit Yöntemi

Pek çok hasta yaşamlarını diyalize bağlı olarak devam ettiriyor…

Dönemimizin en sinsi rahatsızlıklarından biri olan ve herhangi bir belirti seyretmeden ortaya çıkan böbrek yetmezliği hızlı bir şekilde yaygınlık göstermektedir. Yapılan organ bağışı oranlarının az olması ve kadavradan da uygun bir böbrek bulunamadığı için organ bekleme süreleri oldukça uzuyor. Bu yüzden ise pek çok hasta diyaliz ile yaşamlarını devam ettirmek durumunda kalıyor. İkinci bir alternatif olarak ise hasta yakınlarının gönüllü bağışta bulunması; böbrek yetmezliği hastalarının yaşamlarına bir ışık tutuyor ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmelerini sağlıyor.

İlaç kullanımı ve düzenli kontrollerin devam ettirilmesi önemli!

Bağışıklık sistemi; vücudu dış etkenlere karşı koruyan ve bununla sorumlu olan sistemdir. Vücut; bir başka böbreğin, bir başka vücuda nakil edilmesi durumunda savunma sistemini harekete geçirir ve yabancı olarak algıladığı bu cisim ile savaşa girer. Bu süreçte nakli yapılan organın reddedilmesi için bazı baskılayıcı ilaçların kullanılması gerekir. Böylece bağışıklık sisteminin yabancı bir cisim olarak gördüğü organı kabul etmemesi önlenmiş olur. Ama bir süre sonra bağışıklık sistemi antikor isimli maddeler üretebilir ve bu antikorlar nakil edilen böbreği kabul etmeyebilir. Bu süreçte en önemli nokta; nakilden sonra sağlıklı bir yaşamın devam ettirilebilmesi ve kontrollerin devamlılığının sağlanmasıdır.

Hibrit yöntem başarı oranını artıyor!

Çapraz nakil; eskiden kan uyuşmazlığı bulunan kişiler için yapılıyordu. Fakat zaman geçtikte; gelişen teknoloji ile birlikte farklı pencerelerden bakılıyor. Savunma sisteminin ürettiği antikorlar için hastanın bağışıklık haritası çıkarılarak; her bir antikora ad veriliyor ve böylece nakli yapılacak böbreğe karşı herhangi bir antikorun olup olmadığı kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Kanda antikor maddelerin tespit edilmesine rağmen; eğer böbrek nakli yapılıyorsa bu operasyon kısa sürede başarısız olacaktır. Bu yüzden; yeni dönemde hibrit yöntemler tercih edilmektedir.

Mesela; böbrek rahatsızlığı olan kişiye, kızı böbreğini vermek istiyor; fakat tetkiklere göre hasta kişinin kanında, kızının böbreğine karşıt antikorlar tespit ediliyor. Bu durumda nakil yapılamaz; yapılacak olan nakil ise başarısız olur. Bu hastalar bir ilaç tedavisi altına alınıp, antikor değerleri düşürülür ve sonrasında operasyon gerçekleştirilir. Bazen antikorlar sınırın üzerinde kalır ve yapılacak ameliyat yine başarılı olmayabilir. Bu durumsa ise hibrit yöntem devreye girmektedir. Hibrit yöntem ile birbirlerine uygun olan hastalar belirlenir ve operasyonun başarı oranı artırılmış olur.

Benzer Yazılar

Böbrek Nakli Operasyonunda Önce Merak Edilen Sorular
Böbrek Nakli Operasyonunda Önce Merak Edilen Sorular

Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir

Devamı

7 Soru İle Organ Nakli Hakkında Bilmediklerinizi Öğrenin
7 Soru İle Organ Nakli Hakkında Bilmediklerinizi Öğrenin

Hayır, asla satılamaz. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarının bağışlanması durumunda

Devamı

Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?
Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?

Bel bölgesinde omurganın her iki tarafında görüntü olarak fasulyeye benzeyen küçük gibi görünen ama çok önemli görevleri olan iki tane organdır

Devamı

Böbrek Sağlığınız İçin Tuzdan Uzak Durun!
Böbrek Sağlığınız İçin Tuzdan Uzak Durun!

Ramazan ayının yaz mevsiminde olmasıyla birlikte oruç süresinin günde 16-17 saati bulması ve artan hava sıcaklığının sıvı kayıplarını arttırması böbrek sağlığının bozulmasına yol açabilir.

Devamı

Kandaki Üre Miktarının Ne Kadar Olması Gerekir?
Kandaki Üre Miktarının Ne Kadar Olması Gerekir?

Üremi, böbrek fonksiyonlarının tam çalışmadığı durumlarda karşımıza çıkan bir hastalıktır

Devamı

Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?
Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var Mıdır?

Beyin hasarı almış hasta, hastanenin yoğun bakım merkezine yatırılır.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!
Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!

Yaz aylarında böbrek yetmezliği riski artıyor!

Devamı

Böbrekleri Tehdit Eden Nedenler Nelerdir?
Böbrekleri Tehdit Eden Nedenler Nelerdir?

Böbrek; tansiyonu düzenleyen ve kandaki alyuvar sayısının dengede olmasını sağlayan,

Devamı

Bölüm Doktorlarımız