Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin uzun bir süreçte ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Bu işlev kaybı kritik bir düzeye ulaştığında tüm organlarını etkileyen ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Kronik böbrek hastalarında ölüm ve özürlülük riskleri sağlıklı bireylerden 10-30 kat daha yüksektir. Bu durumun yol açtığı kötü yaşam kalitesi hastaların aile ve sosyal yaşantılarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Dünyada erişkinlerin yaklaşık % 10'nda böbrek hastalığı bulunmaktadır. Maalesef ülkemizde durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği'nin Türkiye genelinde 23 ilde 10.750 erişkinin katılımı ile 2009 yılında sonuçlandırdığı CREDIT çalışmasında, bu oran % 15.7 dir. Yani Türkiye’de yaklaşık 7.5 milyon kişide, diğer bir ifade ile her 6-7 erişkinden birinde kronik böbrek hastalığı bulunmaktadır. Bu yönüyle kronik böbrek hastalığı, önemli bir toplum sağlığı sorunudur.

Kronik böbrek hastalığı sıklıkla son evreye kadar sessiz bir şekilde ilerlemektedir, genellikle erken evrelerde belirti vermemektedir. Bu nedenle hastalara erken evrelerde tanı konulamamaktadır. Bunun doğal sonucu olarak böbrek hasarını önleyecek tedaviler için çok geç kalınmakta, hastalar hızlı ve dramatik olarak son evreye ilerlemektedirler.

Ülkemizde şuan 75.000 civarında böbrek hastası diyaliz veya böbrek nakli tedavilerine bağlı olarak yaşamını sürdürmektedir. Üzülerek belirtmeliyiz ki bu sayı birçok ülkeden daha yüksektir ve önümüzdeki yıllar içerisinde artış göstererek 100.000’i geçmesi beklenmektedir.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI İÇİN KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Tüm yönleriyle bakıldığında böbrek hastalığı için riskli grupları tanımlamak, bu gruptakilere yapılacak tarama testleri ile hastalığı erken evrede saptamak, böbrek hastalığı gelişimini önlemek ve ilerlemesini engellemek son derece önemlidir.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI İÇİN YÜKSEK RİSK GRUBUNDA OLANLAR

 Şeker hastalığı olanlar

 Kan Basıncı yüksek olanlar (hipertansiyon)

 Kalp-damar hastalığı olanlar

 Ailesinde böbrek hastalığı öyküsü olanlar

 Yaşlılar (yaş ≥ 60)

 Obezite = şişman olanlar ( vücut kitle indeksi ≥ 30 kg/m2)

 Sigara içenler

 Böbrek taşı öyküsü olanlar

 Tekrarlayan idrar yolu infeksiyonu olanlar

 Sık ağrı kesici ilaç kullananlar

Tüm vücudu etkileyebilen romatolojik hastalığı olanlar

 

KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kronik böbrek hastalığında, ileri evrelerde vücudun tüm sistemleri etkilediğinden, çok çeşitli belirti ve bulgular görülebilir. Bunlar; hipertansiyon, geceleri sık idrara çıkma, göz kapaklarında veya bacaklarda şişlik, halsizlik, güçsüzlük, çabuk yorulma, iştahsızlık, cilt renginde değişiklik, uyku bozuklukları, kaşıntı, bulantı, kusma, ve nefes darlığı gibi herhangi bir hastalığa ait olabilecek özgü olmayan bulgu ve belirtilerdir. Ancak, kronik böbrek hastalığı sinsi seyreder ve bu belirtilerin çoğunun hastalığın ileri evrelerinde ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Bu nedenle, kronik böbrek hastalığı için riskli grupta bulunuyorsak, bu belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeden doktora başvurmalıyız. Kontrol için belirtilerin ortaya çıkması beklenirse çok geç kalınmış olabilir

BÖBREK HASTALIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN HANGİ TESTLERİ YAPTIRMALIYIZ?

Yüksek kan basıncı kronik böbrek hastalığının sık ve erken belirtilerinden birisi ve aynı zamanda nedeni olduğundan kan basıncımızı düzenli olarak ölçtürmeliyiz. Bunun dışında basit bir idrar tetkiki ve kanda böbrek fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi böbrek hastası olup olmadığımızı büyük oranda belirlenmesini sağlayacaktır.

 

BÖBREK SAĞLIĞIMIZ İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Düzenli egzersiz yapınız

Sağlıklı beslenin ve ideal kilonuzu koruyunuz

Tuzu azaltınız

Yeterli sıvı alınız (en az 1,5 litre/gün)

Sigara içmeyiniz

Aşırı alkol tüketiminden kaçınınız

Ağrı kesici ilaçlardan kaçınınız

Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürünüz

Şeker hastalığı, kan basıncı yüksekliği, kalp-damar hastalığı veya ailenizde böbrek hastalığı öyküsü, fazla kilolu veya yaşınız ≥ 60 ise böbreklerinizi yılda en az bir kere kontrol ettiriniz.

 

KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse önlenebilir, ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yol açtığı yüksek ölüm riski azaltılabilir. Genel olarak kronik böbrek hastalığının tedavisi diyet ve birçok ilaçtan oluşmaktadır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olmaktadır. Aksi halde son dönem böbrek yetmezliğine ilerleme kaçılmaz olmaktadır ki bu durumda hastaya diyaliz veya böbrek nakli yapılması gerekmektedir. 

Benzer Yazılar

Kimler Böbreklerini Verebilir? Kimler Böbreklerini Veremez?
Kimler Böbreklerini Verebilir? Kimler Böbreklerini Veremez?

Böbrek naklinde verici olacak adayların; genel sağlık durumlarının ve psikolojilerinin iyi olması;

Devamı

Canlı Vericiden Böbrek Naklinde  Retroperitonoskopi Tekniği Güven Veriyo...
Canlı Vericiden Böbrek Naklinde Retroperitonoskopi Tekniği Güven Veriyo...

Retroperitonoskopi tekniği ile böbrek vericileri ameliyatlarını daha

Devamı

Böbrek Nakli İle İlgili Genel Bilgiler
Böbrek Nakli İle İlgili Genel Bilgiler

Böbrek nakli hastanın vücuduna bir başka kimseden alınan böbreğin yerleştirilmesidir.

Devamı

Kronik Böbrek Yetmezliği Bazı Hastalıkları Beraberinde Getiriyor
Kronik Böbrek Yetmezliği Bazı Hastalıkları Beraberinde Getiriyor

Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı CREDIT çalışması; ülkemizdeki yetişkin bireylerin yaklaşık olarak %16’sında farklı seviyelerde kronik böbrek yetmezliğinin olduğunu ortaya koymuştur.

Devamı

Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?
Böbreklerin hayatımızdaki yeri nedir?

Bel bölgesinde omurganın her iki tarafında görüntü olarak fasulyeye benzeyen küçük gibi görünen ama çok önemli görevleri olan iki tane organdır

Devamı

Yaz Aylarında Böbrek Sağlığı
Yaz Aylarında Böbrek Sağlığı

Sağlıklı beslenme; sağlıklı bir yaşamın temel kuralıdır.

Devamı

Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!
Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!

Yaz aylarında böbrek yetmezliği riski artıyor!

Devamı

Böbrek Sağlığınız İçin Tuzdan Uzak Durun!
Böbrek Sağlığınız İçin Tuzdan Uzak Durun!

Ramazan ayının yaz mevsiminde olmasıyla birlikte oruç süresinin günde 16-17 saati bulması ve artan hava sıcaklığının sıvı kayıplarını arttırması böbrek sağlığının bozulmasına yol açabilir.

Devamı

Organ Bekleyen Kişi Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor
Organ Bekleyen Kişi Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

Türkiye’de organ bekleyen kişi sayısı kadavra nakillerinin yetersizliği nedeniyle gün geçtikçe artıyor

Devamı

Bölüm Doktorlarımız