Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kanser Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Kanser Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında kişisel bakımınızı ihmal etmeyin!

Kanser, bir organ veya dokuda beliren bazı anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla gelişen, kötü huylu tümörlerdir. Ve bu kanserli hücreler vücuttaki sağlıklı hücrelere göre daha hızlı büyür ve çoğalır. Tedaviler sonucu kanserli hücrelerin çoğalması durdurulsa da, sağlıklı hücreler, bu süreçten etkilenir. Kanserde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir. Hastaların çoğu bu tedavi yöntemlerinin birçok yan etkisiyle karşı karşıya kalır. Bunlardan bazıları saçların dökülmesi, cildin kuruması ve tırnakların kırılganlaşması olarak sayılabilir. Peki kanser tedavisi sırasında ve sonrasında cilt, saç ve tırnak bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cildin nem gereksinimi karşılanmalıdır!

Tedavi süresince, yüzünüzde, saç derinizde veya vücudunuzun başka yerlerinde akne veya döküntü gibi değişiklikler yaşanabilir. Cilt pullanır ve sertleşir, yani kurur. Cilt kuruluğunu önlemek için bol su içilmelidir. Ciddi durumdaki kuru ciltlerde ise, iltihaplanmalar ve açık yaralar ortaya çıkabilir. Doktorunuz duruma göre reçete yazabilir. Hassas bölgelere, doktorunuzun önerdiği şekilde bakım yapılmalıdır.

Ellerin temizliğine önem verilmesi gerektiği gibi, sık yıkamaktan dolayı hırpalanan ve pullanan cilt için, her yıkama sonrasında el kremi sürülmelidir. Losyonlardan ziyade krem şeklinde nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Çok sıcak ya da soğuk duşlardan kaçınılmalı, parfümsüz ve yumuşak bir sabun kullanılmalıdır. Duş sonrasında ise, hassas ciltlere uygun, alkolsüz nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Tedavi süresince cilt, güneş ışığına karşı dayanıksız hale gelebilir. Bu nedenle, en az 30 faktörlü, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruması olan güneş kremleri tercih edilmelidir. Bu koruyucular su ve terlemeye dayanıklı, hipoalerjenik ürünler olmalıdır.

Bu dönemde gerçekleşen fiziksel değişimler, geçicidir. Kanser tedavisi sonrası çoğu hasta eski görünümüne kavuşmaktadır.

Dökülen saçlarınız yerine gelecektir!

Tedavinin bir parçası olan kemoterapi ve radyoterapi sürecinde, saçları kaybetme ihtimali yüksektir. Saç ve kıl hücreleri daha hızlı bölündüğünden, tedavi sürecine karşı daha az dayanıklıdır, fakat saç dökülmesi, tedavinin geçici bir yan etkisidir. Bu dönemde saçlar kısa kestirilmelidir. Böylece dökülme sonucu oluşan psikolojik baskının şiddeti azaltılabilir.

Cilt uyumlu pH içeren veya bebe şampuanları gibi saçların, saç derisinin kurumasını önleyen ürünler kullanılmaya özen gösterilmelidir. Saç derisine hafifçe masaj yaparak saç diplerindeki kan dolaşımı artırılmalıdır. Geceleri bone ya da benzeri bir şey takılması, kökleri gevşemiş olan saçları koruyacaktır.

Sıcak ve soğuk havalarda şapka ve eşarp takarak baş koruma altına alınmalıdır. Bu hava değişiklikleri saça ve saç derisine zarar verebilir.

Tedavi bitiminden 2-3 ay sonra, ilk etapta saçlar eskisi kadar güçlü olmasa da uzamaya başlar, fakat yapısında farklılık olabilir. Uzman kontrolünde yapılan nitelikli, iyi bir saç bakımı, kişinin saçlarının daha sağlıklı çıkmasını sağlayabilir. Saç kaybına neden olabilecek kimyasal ürün ve işlemlerden kaçınmak ile saç sağlığı desteklenmelidir. Aşırı fırçalama, sıcak saç düzleştiricileri veya fön gibi ısıtma cihazlarıyla şekillendirme, yeni çıkan saçlara zarar verebilir.

Tırnak değişiklikleri için ne yapılmalıdır?

Kanser tedavisi sürecinde tırnakların rengi, kalınlığı, dokusu değişebilir ve tırnakların uzaması durabilir. Tırnak değişimleri; koyulaşma, sararma, çatlama ve yüzeyde çizgi içerebilir. Tırnak zarları kırılganlaşır ve daha kolay kırılmalar meydana gelebilir.

Tedavi sürecinde, tırnaklar temiz tutulmalı ve kısa kesilmelidir. Bu dönemde tırnaklara vazelin sürülerek kuruluk önlenmeye çalışılmalıdır. Günlük hayatta, bulaşık yıkama, ev temizliği vb. süreçlerde eldiven kullanılmalıdır. Tedavi sonrasında tırnak değişiklikleri 3-6 ay içinde eski haline döner. Bu süreçte medikal bakım üzerine özel eğitim almış uzmanlar tarafından, el ve ayak tırnakları için, tedavi desteği alınabilir.

Benzer Yazılar

Cep Telefonları Kansere Neden Olur mu?
Cep Telefonları Kansere Neden Olur mu?

Geceleri cep telefonunuzu odanızın dışarısında tutun ya da kapatın

Devamı

Tüm Bilinmeyenleriyle Güneş Kremleri!
Tüm Bilinmeyenleriyle Güneş Kremleri!

"Güneş‘’ ne bizim ne de çocuklarımızın düşmanı değildir.

Devamı

Kanser Hakkında Birçok Şeyi Yanlış Biliyor Olabilirsiniz!
Kanser Hakkında Birçok Şeyi Yanlış Biliyor Olabilirsiniz!

Kanser hakkında duyduğumuz pek çok şey var. Peki ya bunlardan hangileri gerçekten doğru?

Devamı

Kolon ve Rektum Kanserine Dikkat!
Kolon ve Rektum Kanserine Dikkat!

Kolon ve rektum kanserinden korunmak için ne yapmak gerekir?

Devamı

Timus Bezi Nedir?
Timus Bezi Nedir?

Timus bezi genellikle halk arasında uykuluk bezi olarak adlandırılmaktadır. Kalbin ön kısmında bulunmaktadır. Küçükken daha büyük olmasına karşın ergenlikten itibaren daha da küçülmektedir. Bazı durumlarda ise küçülmemektedir.

Devamı

Meme Kanseri Erken Teşhis Edildiği Takdirde Tamamen Tedavi Edilebilirdir
Meme Kanseri Erken Teşhis Edildiği Takdirde Tamamen Tedavi Edilebilirdir

Okan Üniversitesi Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi, meme kanserinin tedavisinde hastalarına dünya standartlarında

Devamı

Vücudunuzda Oluşan Şişlikleri Önemseyin
Vücudunuzda Oluşan Şişlikleri Önemseyin

Kemik tümörlerinin görülme sıklığı yaklaşık olarak %5’tir ve yaş ayırt etmeksizin herkeste görülebilir.

Devamı

Ailede Kanser Hastası Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler
Ailede Kanser Hastası Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kanser, kelime anlamı olarak bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp

Devamı

İltihabi bağırsak hastalıkları nelerdir?
İltihabi bağırsak hastalıkları nelerdir?

İltihabi bağırsak hastalıkları denilince akla 2 tane örneği gelmektedir. Bunlardan birincisi ülseratif kolit diğeri ise crohn hastalığıdır. Üçüncü tipi ise bu iki tip hastalığın özelliklerini içinde bulunduran sınıflandırılamayan grup vardır.

Devamı

Kalın Bağırsak ve Makat Kanserlerine Dikkat!
Kalın Bağırsak ve Makat Kanserlerine Dikkat!

Kolon (kalın bağırsak) ve rektumdan (makat) köken alan kanserlere, kolorektal kanser denilmektedir. Kolorektal kanserler ülkemizde en sık görülen 3. kanser türüdür.

Devamı