Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kanser Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Kanser Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında kişisel bakımınızı ihmal etmeyin!

Kanser, bir organ veya dokuda beliren bazı anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla gelişen, kötü huylu tümörlerdir. Ve bu kanserli hücreler vücuttaki sağlıklı hücrelere göre daha hızlı büyür ve çoğalır. Tedaviler sonucu kanserli hücrelerin çoğalması durdurulsa da, sağlıklı hücreler, bu süreçten etkilenir. Kanserde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir. Hastaların çoğu bu tedavi yöntemlerinin birçok yan etkisiyle karşı karşıya kalır. Bunlardan bazıları saçların dökülmesi, cildin kuruması ve tırnakların kırılganlaşması olarak sayılabilir. Peki kanser tedavisi sırasında ve sonrasında cilt, saç ve tırnak bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cildin nem gereksinimi karşılanmalıdır!

Tedavi süresince, yüzünüzde, saç derinizde veya vücudunuzun başka yerlerinde akne veya döküntü gibi değişiklikler yaşanabilir. Cilt pullanır ve sertleşir, yani kurur. Cilt kuruluğunu önlemek için bol su içilmelidir. Ciddi durumdaki kuru ciltlerde ise, iltihaplanmalar ve açık yaralar ortaya çıkabilir. Doktorunuz duruma göre reçete yazabilir. Hassas bölgelere, doktorunuzun önerdiği şekilde bakım yapılmalıdır.

Ellerin temizliğine önem verilmesi gerektiği gibi, sık yıkamaktan dolayı hırpalanan ve pullanan cilt için, her yıkama sonrasında el kremi sürülmelidir. Losyonlardan ziyade krem şeklinde nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Çok sıcak ya da soğuk duşlardan kaçınılmalı, parfümsüz ve yumuşak bir sabun kullanılmalıdır. Duş sonrasında ise, hassas ciltlere uygun, alkolsüz nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Tedavi süresince cilt, güneş ışığına karşı dayanıksız hale gelebilir. Bu nedenle, en az 30 faktörlü, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruması olan güneş kremleri tercih edilmelidir. Bu koruyucular su ve terlemeye dayanıklı, hipoalerjenik ürünler olmalıdır.

Bu dönemde gerçekleşen fiziksel değişimler, geçicidir. Kanser tedavisi sonrası çoğu hasta eski görünümüne kavuşmaktadır.

Dökülen saçlarınız yerine gelecektir!

Tedavinin bir parçası olan kemoterapi ve radyoterapi sürecinde, saçları kaybetme ihtimali yüksektir. Saç ve kıl hücreleri daha hızlı bölündüğünden, tedavi sürecine karşı daha az dayanıklıdır, fakat saç dökülmesi, tedavinin geçici bir yan etkisidir. Bu dönemde saçlar kısa kestirilmelidir. Böylece dökülme sonucu oluşan psikolojik baskının şiddeti azaltılabilir.

Cilt uyumlu pH içeren veya bebe şampuanları gibi saçların, saç derisinin kurumasını önleyen ürünler kullanılmaya özen gösterilmelidir. Saç derisine hafifçe masaj yaparak saç diplerindeki kan dolaşımı artırılmalıdır. Geceleri bone ya da benzeri bir şey takılması, kökleri gevşemiş olan saçları koruyacaktır.

Sıcak ve soğuk havalarda şapka ve eşarp takarak baş koruma altına alınmalıdır. Bu hava değişiklikleri saça ve saç derisine zarar verebilir.

Tedavi bitiminden 2-3 ay sonra, ilk etapta saçlar eskisi kadar güçlü olmasa da uzamaya başlar, fakat yapısında farklılık olabilir. Uzman kontrolünde yapılan nitelikli, iyi bir saç bakımı, kişinin saçlarının daha sağlıklı çıkmasını sağlayabilir. Saç kaybına neden olabilecek kimyasal ürün ve işlemlerden kaçınmak ile saç sağlığı desteklenmelidir. Aşırı fırçalama, sıcak saç düzleştiricileri veya fön gibi ısıtma cihazlarıyla şekillendirme, yeni çıkan saçlara zarar verebilir.

Tırnak değişiklikleri için ne yapılmalıdır?

Kanser tedavisi sürecinde tırnakların rengi, kalınlığı, dokusu değişebilir ve tırnakların uzaması durabilir. Tırnak değişimleri; koyulaşma, sararma, çatlama ve yüzeyde çizgi içerebilir. Tırnak zarları kırılganlaşır ve daha kolay kırılmalar meydana gelebilir.

Tedavi sürecinde, tırnaklar temiz tutulmalı ve kısa kesilmelidir. Bu dönemde tırnaklara vazelin sürülerek kuruluk önlenmeye çalışılmalıdır. Günlük hayatta, bulaşık yıkama, ev temizliği vb. süreçlerde eldiven kullanılmalıdır. Tedavi sonrasında tırnak değişiklikleri 3-6 ay içinde eski haline döner. Bu süreçte medikal bakım üzerine özel eğitim almış uzmanlar tarafından, el ve ayak tırnakları için, tedavi desteği alınabilir.

Benzer Yazılar

Kanser Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin!
Kanser Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Kanser, bir organ veya dokuda beliren bazı anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla gelişen, kötü huylu tümörlerdir.

Devamı

Radyoterapi Gören Hastalar Nasıl Beslenmelidir?
Radyoterapi Gören Hastalar Nasıl Beslenmelidir?

Son yıllarda radyoterapi cihazlarında sağlanan teknolojik ilerleme ile sağlıklı dokuda ciddi koruma sağlanabiliyorsa da, radyoterapi esnasında dikkat edilmesi gerekli noktalar vardır.

Devamı

Kalın Bağırsak ve Makat Kanserlerine Dikkat!
Kalın Bağırsak ve Makat Kanserlerine Dikkat!

Kolon (kalın bağırsak) ve rektumdan (makat) köken alan kanserlere, kolorektal kanser denilmektedir. Kolorektal kanserler ülkemizde en sık görülen 3. kanser türüdür.

Devamı

Küba Kanser Tedavisindeki Gücünü Bizimle Birleştiriyor!
Küba Kanser Tedavisindeki Gücünü Bizimle Birleştiriyor!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi, Küba’nın kanser araştırmaları ile ilgili Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Devamı

Meme Kanseri Erken Teşhis Edildiği Takdirde Tamamen Tedavi Edilebilirdir
Meme Kanseri Erken Teşhis Edildiği Takdirde Tamamen Tedavi Edilebilirdir

Okan Üniversitesi Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi, meme kanserinin tedavisinde hastalarına dünya standartlarında

Devamı

Nazofarenks (Geniz Kanseri) Nedir
Nazofarenks (Geniz Kanseri) Nedir

Farenks, boğazın tıbbi adına denilmektedir. Boğaz 3 kısımdan oluşmaktadır.

Devamı

Yumurtalık Kanseri Nedir?
Yumurtalık Kanseri Nedir?

Kadınların sağlıklı dönemlerinde vücudun işleyişi doğrultusunda çoğalan hücreler mevcuttur.

Devamı

Stres Kansere Yol Açar mı?
Stres Kansere Yol Açar mı?

Bu konuda farklı görüşler olmakla birlikte, bilimsel olarak stresin kansere yol açtığını kanıtlayan hiçbir çalışma yoktur.

Devamı

Mide Kanserinde Laparoskopik Yöntem
Mide Kanserinde Laparoskopik Yöntem

Oldukça sık görülen mide kanseri; ülser ve gastrit gibi iyi huylu mide rahatsızlıkları ile benzer şikayetler

Devamı

Ünlü Onkologdan Kanser Hastaları için Başucu Kitabı!
Ünlü Onkologdan Kanser Hastaları için Başucu Kitabı!

“Kanser Bitti Ya Şimdi” Geçtiğimiz günlerde sekiz onkoloji uzmanının bir araya gelerek kanser hastaları için seslendirdiği ve büyük beğeni ile karşılanan ‘’Yalnız Değilsin’’ şarkısının söz ve müziğini yazan, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Hancılar, kanser hastaları için bir başucu kitabı yazdı. ‘’Kanser Bitti! Ya Şimdi’’ kitabı aslında kanser hastaları kadar sağlıklı yaşam amaçlayanlar için de bir rehber…

Devamı