Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

El ve Ayaklar Neden Terler?

El ve Ayaklar Neden Terler?

Terlemek, insan doğasında oldukça normal bir şeydir, fizyolojik bir durumdur. Ancak bazı durumlarda; eller, ayaklar veya koltuk altları terleyerek kişileri rahatsız etmektedir. Yüksek terleme şikayeti olan kişilerin en çok yakındığı bölgeler ise bu bölgelerdir; el ve ayaklar. Bu bölgelerdeki terlemeler, kişinin sosyal yaşamını ve özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Örneğin; yeni tanıştığınız bir kişiye elinizi uzattığınızda elinizin terli olması ve bu ıslaklık hissinden karşıdakinin rahatsız olacağı düşüncesi, kişilerde özgüveni düşürebilir. Bu terlemeler beraberinde farklı hastalıkları da getirebilir. Ayakların sık ve çok terlemesi, mantar hastalığına sebep olabilir.

Normal terlemenin üzerinde olan, aşırı terleme durumuna “hiperhidrozis” denilmektedir. Hiperhidrozis bir hastalıktır. Hiperhidrozis’in türleri vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak şekillenmektedir.

Aşırı el ve ayak terlemesinde tedavi şekilleri nedir?

Hiperhidrozis yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir hastalıktır ve bu hastalığın geçmesi için doğru tanı ve doğru tedavi şekline ihtiyaç vardır. Hiperhidrozis’in 2 şekilde tedavisi mümkündür. Bunlarda ilki ilaç tedavisiyken, diğer tedavi şekli ise cerrahi tedavilerdir. Bu konudaki cerrahi yöntem, o bölgedeki ter bezlerinin alınmasına dayanan bir işlemdir. Bu operasyonda; çok ince uçlu iğnelerle o bölgeye girilip, lenf ve ter bezlerinin bulunduğu alandan ter bezleri alınır. Bu yöntem, kalıcı bir yöntemdir. İlaç tedavisi ise nispeten daha kısa sürede etkili olan bir uygulamalardandır. Botoks olarak bildiğimiz ilaç ve türevlerinden hazırlanan dozlar ile ayak altı ve avuç içlerine küçük enjeksiyonlar uygulanabilir. Bu enjeksiyonların dozları kişilere göre belirlenmektedir. Kişi ne kadar terliyorsa, doz da o kadar yapılmaktadır. Kişinin ne kadar terlediği ise, ter testi adı verilen bir değerlendirme yöntemi ile yapılmaktadır. Bu test ile doku üzerinde; terleyen yerler siyah, terlemeyen yerler ise beyaz kalır. Bu sonuçlara göre, kişinin terleyen yerlerinin haritası çıkarılır. Bunun sonucunda da, kişinin el veya ayağındaki hangi bölgelerin daha çok veya daha az terlediğini belirlemiş oluruz. Test sonrasında da, o yüzeylere göre enjeksiyonun dozları belirlenir. Bu enjeksiyonlardan sonra hastanın aşırı terleme şikayetleri görülür şekilde azaltılarak, normal seviyeye getirilmektedir.

Benzer Yazılar

Güneş Işınları ve Solaryum Cilt Kanserini Tetikliyor!
Güneş Işınları ve Solaryum Cilt Kanserini Tetikliyor!

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Senem Özge Turaçlı cilt kanserleri hakkında merak edilenleri cevapladı.

Devamı

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?
Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?

Deride artan yağ salgısından sonra oluşan iltihaplanmaya ergenlik sivilcesi denir.

Devamı

Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir?
Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak çatlaması; öncelikle dudağın kuruması ve dudağın soyulmasına neden olur. Dudak çatlaması vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca, şeker hastalığı olan kişilerde de dudak çatlaması görülebilir.

Devamı

Dar Burun Sendromu Nedir?
Dar Burun Sendromu Nedir?

Küçük buruna sahip olan kişilerin hep ne kadar şanslı oldukları düşünülür.

Devamı

Egzama Hastalarına Hızlı Çözüm
Egzama Hastalarına Hızlı Çözüm

Egzama, çeşitli nedenler ile ortaya çıkan bir deri hastalığıdır

Devamı

Dermatoloji
Dermatoloji

Dermatoloji (Deribilimi), deri, saç, tırnak, vücut giriş kapıları ve Zührevi Hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Devamı

Aşırı Terleme Neden Olur?
Aşırı Terleme Neden Olur?

Terleme, vücudun ısı kontrolünü yapabilmesi için meydana gelen bir durumdur. Aşırı terleme (hiperhidrozi) ise çevre koşulları ve vücut ısısının kontrolünden bağımsız fazla terleme olayıdır.

Devamı

Belirtileri Birbirleriyle Aynı Olan ve Karıştırılan Cilt Hastalıkları
Belirtileri Birbirleriyle Aynı Olan ve Karıştırılan Cilt Hastalıkları

Cilt hastalıklarına tanı konulmaı; süreçteki karmaşıklık veya belirtilerin diğer hastalıklarla benzerlik göstermesi sebebiyle bazen gecikebilir.

Devamı

Mantar Tedavisi Nedir?
Mantar Tedavisi Nedir?

Organizmaların vücuda girmesi sonucunda ortaya çıkan cilt hastalığına mantar denir.

Devamı

Yüze Yağ Enjeksiyonunda Kesi Uygulanır Mı?
Yüze Yağ Enjeksiyonunda Kesi Uygulanır Mı?

Yüzün dolgunluk ve canlılık ihtiyacı duyduğu bölgelerine ince katmanlar şeklinde yağ verilmesi işlemine denir.

Devamı