Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Demans Nedir?

Demans Nedir?

Demans; öğrenme, konuşma, düşünme gibi fonksiyonların bozulması durumudur. Demans kişinin sosyal hayatını büyük bir ölçüde etkilemektedir. Birçok türü mevcuttur. Demans sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıktır. İlk evresinde yakın zamana karşı unutkanlık başlayabilir.

İlk evrede ortaya çıkan semptomlar şu şekilde sıralanabilir:

Kelime oluşturmada güçlük

Kullandığı kelimeleri tekrarlama

Planlı günleri ve planları işleri unutma

Yolları hatırlamakta zorluk

Orta evrelerde ise unutkanlıkta artışlar gözlemlenebilir. Kişi hayatında mutsuz davranışlar sergileyebilir, içine kapanır ve iletişimi azalır.

Demans Neden Ortaya Çıkar?

Beyinde hücreler zarar görürse o hücrelerin zarar görmesi sebebi ile beyindeki bölgelerde işlev bozulur. Demans hastalığı beyin hücrelerinin zarar görmesi ile ortaya çıkar. İletişim kurma, düşünme, konuşma gibi becerileri olumsuz etkiler.

Demans Türleri Nelerdir?

Alzheimer: Beyin fonksiyonlarının ilerleyici hasarı ile ilişkili bir hastalıktır. Bu hastalığı yaşayan kişilerde; bellek, dikkat, yön bulma gibi fonksiyonları ilerleyici şekilde bozukluklar görülür. Alzheimer, demans hastalığına en sık neden olan hastalıktır. Unutkanlık, isim bulma, yer hatırlama güçlüğü ile erken dönemde kendini belli eder.

Vasküler Demans: Alzheimerdan sonra en sık görülen demans türüdür. Birçok nedeni olmakla birlikte beyine kan sağlayan damarların zarar görmesinden kaynaklandığı bilinmektedir. En sık görülen belirtiler arasında; problem çözememe, yavaş düşünme, odaklanamama gösterilebilir.

Lewy Cisimcikli Demans: Bu demans türünde birkaç tane öne çıkan belirtiler vardır. Bu bulgular; kişilerde dalgalanma, görmede halüsinasyonlar, rem dalgalarında bozukluk şeklindedir.

Frontotemporal Demans: Bu hastalık kişinin beyninin ön ve temporal sinir uçlarının parçalanması sonucu oluşur.

Demans Hastalığının Görülme Sıklığı Nedir? Ne Sıklıkla Görülür?

WHO’nun yayınlamış olduğu verilere göre; dünyada 50 milyon kişide demans hastalığı görülmektedir. Demans sıklıkla karşılaşılan bir hastalık türüdür.

Demans Hastalığında Teşhis Nasıl Konur?

Demansa yönelik belirli testler bulunmamaktadır. Doktorunuz öncelikle detaylı klinik muayanesi uygulayacaktır. Ardından hastaya yönelik testler içeren sorular yapabilir. Buna ek olarak kan ve görüntüleme testleri istenebilir. Bu semptomlara benzer şikâyetleriniz var ise mutlaka alanında uzman bir hekime muayene olmalısınız. Kontrollerinizi yaptırmayı sakın aksatmayın.

Benzer Yazılar

İyi Uykunun Altın Sırları
İyi Uykunun Altın Sırları

Uykuyu bilimsel açıdan tanımlamak çok zor. 1950’lere kadar birçok insan uykunun günlük hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu zannederdi. Ama şimdi uyku sırasında beynimizin çok etkin olduğunu biliyoruz. Dahası uykunun beden ve ruh sağlığımızı etkiledi

Devamı

10 Soruda Migren
10 Soruda Migren

Birçok kişinin, migrenin tedavisinin olmadığını sanması nörologları hep şaşırtır. Oysa migren için basit ve ucuz tedavi seçenekleri vardır. Yani MİGRENİN TEDAVİSİ VARDIR!

Devamı

  Otizmi Anlamak İçin FARKINDA OL
Otizmi Anlamak İçin FARKINDA OL

Otizm, günümüzde birçok çocuğu etkileyen, belirtilerinin yaşamın ilk üç yılındaki erken gelişim evresinde başladığı bilinen ve yaşam boyu devam eden nörogelişimsel bir bozukluktur.

Devamı

Myastenia Gravis Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Myastenia Gravis Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İskelet kaslarında çeşitli seviyelerde zayıflamalara sebep olan hastalığa, myastenia gravis adı verilir. Bu hastalık kronik ve otoimmün bir sinir kas hastalığıdır. Sinir uyarılarını bilinçli bir şekilde kontrol ettiğimiz kaslara iletilmesindeki bir bozukluktan kaynaklanan myastenia gravis, doğuştan gelen ya da bulaşan bir hastalık değildir.

Devamı

Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri
Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri

Kişinin ısrarlı baş ağrıları olması, ileri tıbbi değerlendirme gerektirir.

Devamı

Bu Şikayetler Beyin Tümörü Belirtisi Olabilir!
Bu Şikayetler Beyin Tümörü Belirtisi Olabilir!

Beyin tümörlerinde, doktora en sık başvuru sebebi baş ağrısıdır.

Devamı

Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi
Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

Sinir sıkışması, vücudumuzdaki kıkırdak, kas vb. dokulardan kaynaklanan fazla baskı

Devamı

Demans Nedir?
Demans Nedir?

Demans Nedir?

Devamı

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Genellikle gece, bacaklarda ortaya çıkan, tam olarak tarif edilemeyen ve uykuya dalmaya engel olan, garip duyu hissi huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır

Devamı

Sıcak Havaların Uyku Düzenine Etkisi
Sıcak Havaların Uyku Düzenine Etkisi

Yaz sıcakları pek çok kişiye uyku ile ciddi sorunlar yaşatmakta ve günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız