Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Gerilim tipi baş ağrısı nedir?

Gerilim tipi baş ağrısı nedir?

Gerilim tipi baş ağrısının genellikle stres kaynaklı olduğu bilinir, fakat stres başlıca bir neden değildir. Ağrıyı tetikleyen önemli bir faktördür. Gerilim tipi baş ağrısında başın etrafında basınç ile baş ağrısı hissedilir. Gerilim tipi baş ağrısı sıklıkla görülür. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kişinin bu ağrıları yönetebilmesi için sağlıklı alışkanlıklar edinmesi, çok fazla ilaç kullanmaması ve bu ağrılar ile ilaçsız başa çıkması gereklidir.

Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri nelerdir?

Gerilim tipi baş ağrılarının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kafada basınç ile birlikte doluluk hissinin ardından baş ağrısı, şakaklarda basınç oluşması, boyunda hassasiyet oluşması örnek gösterilebilir.

Baş ağrısını iki kategoriye ayırılabilir;

Episodik gerilim baş ağrısı:

30 dakika ve 1 hafta aralığında değişiklikler gösterebilir. Kronik hale gelebilir.

Kronik gerilim baş ağrısı:

Ağrı saatlerce sürebilir. Sürekli devamlı ağrı verebilir. 15 günden fazla sürdüğünde kronik ağrı olarak kabul edilebilir.

Kronik baş ağrısında tanı yöntemleri nelerdir?

Kronik baş ağrılarınız varsa nörolojik muayene olmanız gerekir. Ağrı tarifinizden doktorunuz ağrınızın tipini ve uygulanabilecek tedavi yöntemlerini düzenleyecektir. Ağrının yeri bunu belirlemekte yardımcı olacaktır. Nörolojik muayenede bozukluk görülürse birtakım testler istenebilir. MRG, BT, EEG ve kan biyokimyası istenebilir.

Gerilim tipi baş ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir?

Birçok kişi tıbbi yardım almadan kendi kendine tedavi süreçlerini tamamlamaya çalışıyorlar ama bu durumda kontrolsüz ilaç ile farklı şekilde zarar görüyorlar.

Akut ağrı için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Gerilim baş ağrısını azaltmak için dinlenmek, soğuk pres uygulamaları yapmak, sıcak bir duş almak gerekebilir. İlaç kullanmadan önce çeşitli yöntemler denemek baş ağrılarınızın azaltmasında rahatlatıcı olacaktır. Stresinizi azaltmak, stres yaratacak olaylardan uzak kalmak iyi gelecektir.

 

 

Benzer Yazılar

Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat!
Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat!

Her kanser türünün tedavi sürecinde en önemli nokta doğru beslenmedir.

Devamı

Gerilim tipi baş ağrısı nedir?
Gerilim tipi baş ağrısı nedir?

Gerilim tipi baş ağrısı nedir?

Devamı

Ağrısız Yaşam Mümkün Mü?
Ağrısız Yaşam Mümkün Mü?

Ülkemizde ve dünya da ortalama yaşam süresi uzamaktadır. Ortalama yaşam süresinin uzaması sonucunda tam olarak tedavi olmayan veya devamlı tedavi gerektiren hastaların ve hastalıkların sayısı artmaktadır.

Devamı

Bel Ağrıları Enjeksiyonlar İle Dindirilebiliyor
Bel Ağrıları Enjeksiyonlar İle Dindirilebiliyor

Bel ağrısı için kullanılan bazı enjeksiyon yöntemleri vardır.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız