Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Fıtık Nedir? Neden Olur?

Fıtık Nedir? Neden Olur?

Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı kaymasına fıtık denir. Fıtık genelde batında gözükse de üst kalçada, göbek deliğinde ve de kasık bölgesinde de sıkça görülebilmektedir. Fıtık çeşitleri ilk etapta hayati tehlike arz etmez ama kendiliğinden de geçmez. Halk arasında yaygın görülen fıtığın tek tedavisi cerrahi ameliyatlardır. Daha tehlikeli komplikasyonları önlemekte cerrahi işlemler önem taşımaktadır.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Görüldüğü bölgeye göre fıtığın çeşitleri farklıdır. Fıtık insan vücudunun her yerinde görülebilir. Yaygın olarak ise kasık fıtığı, mide fıtığı, göbek fıtığı ve kesi yeri fıtığı olmak üzere 4’e ayrılır.

Kasık Fıtığı: En sık görülen fıtık türüdür. Toplumdaki vakaların büyük kısmını kasık fıtıkları oluşturmaktadır. Bu fıtık çeşidi; bağırsakların, içerisinde bulunduğu dokudan çıkıp oradaki dokuyu yırtarak ilerlemesine denilmektedir. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür.

Mide Fıtığı: Midenin yükselerek diyaframdan yukarı doğru çıkmasına ve göğüs boşluğunu doğru gitmesine mide fıtığı denir. Bu fıtık türü daha çok 50 yaş üzerinde görülür. Bazen doğuştan çocuklarda da görülebilir. mide fıtığı reflüye de sebep olabilir. Reflüsü olan kişiler bu nedenle mide fıtıkları olup olmadığını doktora kontrol ettirmelidirler.

Göbek Fıtığı: Çoğunlukla çocuklarda ve 6 aydan büyük bebeklerde görülür. Göbek deliği etrafında abdominal duvardan ilerleyen bağırsaklar, göbek fıtığı nedenidir. Bu fıtık türü genellikle, bebek veya çocuk ağlarken karnında oluşan yumrudan tespit edilir. Abdominal duvar güçlendirilirse göbek fıtığı kendiliğinden ortadan kalkabilir. Çoğunlukla bebek yaşına girdiğinde ortadan kalkar fakat, yine de düzelmediyse cerrahi işlem gerekebilir.

Kesi Yeri Fıtığı: Ameliyat fıtığı olarak da bilinen kesi yeri fıtığı genellikle; ameliyat sonrası kesi açılan yerinin zamanla hissizleşip güçsüz kalmasından dolayı oluşmaktadır. Kesik sebebiyle zayıflayan kas dokusu, zamanla organları yerinde tutmak da zorlanarak fıtığa neden olabilir.

Cerrahi Fıtığın En Kesin Çözümü!

Fıtığın yerine, türüne ve seviyesine göre tedavisi değişmektedir. Buna ancak, hekim karar verebilir. Yaşam şeklini değiştirme ve ilaçlar ağrıları geçirmeyi sağlasa da fıtığın en kesin çözümü genellikle cerrahi işlemlerdir. Doktorlar çeşitli tedavilerden sonra ameliyatı en son seçenek olarak değerlendirirler. Fıtık ameliyatlarında, ilerleyen doku yerine itilerek zayıflayan kas dokusu dikilir. Fıtığın boyutuna göre bu işlemler, küçük bir kesiden girilerek laparoskopik yöntem ile de yapılabilmektedir. Laparoskopik fıtık tamirinden sonra hasta ameliyattan bir gün sonra ve hatta bazen aynı gün içerisinde evine yürüyerek gidebilir. Hastalar bu sayede günlük hayatlarına kısa sürede devam edebilmektedirler.

 

Benzer Yazılar

Fıtık Nedir? Neden Olur?
Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı

Devamı

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?
Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta kemik çıkıntısı (Halluks Valgus), ayak başparmağının hemen yanında çıkan kemiğe denilmektedir.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı

Pediatrik Rehabilitasyon
Pediatrik Rehabilitasyon

Tedavi planlamasının amacı; çocuğun günlük aktivitelerinin korunması ve var olan bu aktivitelerin geliştirilmesidir.

Devamı

Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!
Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!

Bel fıtığı halk arasında en sık karşılaşılan ağrı türlerinin nedenidir.

Devamı

Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?
Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?

Çarpık ayak hastalığı (pes ekinovarus) kolayca tanı koyulabilen ve ayaklarda görülen

Devamı

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?
Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik erimesi bir diğer adı ile Osteoporoz vücut çok fazla kemik kaybına uğradığında veya çok az kemik oluşumunda ortaya çıkan kemik hastalığıdır.

Devamı

Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!
Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!

Skolyoz ameliyat olmadan düzelme ihtimali olan bir hastalıktır.

Devamı

Kas İskelet Sistemi Ağrılarında Proloterapi Tedavisi
Kas İskelet Sistemi Ağrılarında Proloterapi Tedavisi

Proloterapi; iyileşmeyi tetikleyen vücudun iyileşme mekanizmalarını kullanan bir tedavi yöntemidir. Bağların güçleri zayıfladığında yıprandığında özellikle bağların kemiğe tutunduğu noktalara yapılan bir enjeksiyon tedavisidir.

Devamı