Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir?

Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ağrı; oldukça rahatsız eden bir ağrıyken kişilerin aynı zamanda, oturup kalkma gibi günlük yaşamlarında sık yapılan aktiviteleri de kısıtlayan bir ağrı çeşididir. Daha çok kadınlarda görülen ve sık karşılaşılan bu ağrılar sebebiyle, araba ile seyahat etmek, uzun süre oturmak, ofis içerisinde iş yapmak ve yemek yemek gibi eylemler bile kişiler için güçleşebilmektedir.

Peki kuyruk sokumu neden ağrır?

Kuyruk sokumu vücudumuzda bulunan 33 tane omurun, en alt kısmında bulunan son parçasıdır. Bu kemiğe toplum arasında “poçik” ve tıp dünyasında ise “koksiks” adı verilir. Koksiks, leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası olduğu için oldukça önemlidir. Koksiks yani kuyruk sokumu bölgesi çeşitli nedenler sebebiyle ağrılar gelişebilmektedir. Bu nedenler genellikle;

 • Ağır yük kaldırmak
 • Kuyruk sokumu kemiğine veya çevresinde kaslara darbe almak
 • Uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak
 • Yanlış oturuş şekli
 • Çok zayıf veya çok kilolu almak
 • Ani hareketler
 • Tekrarlayan gerilme hasarı (Genellikle bisiklet sporu ile uğraşanlarda görülür)
 • Doğum sırasındaki travmalar
 • Sinir sıkışması
 • Pelvik taban fonksiyonlarının bozulması
 • Zorlanma (Kabızlık veya hemoroit sebebiyle)
 • Bel fıtığı
 • Omurga ile ilgili bazı problemler
 • Enfeksiyonlar
 • Tümörler

Kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer?

Kuyruk sokumu ağrılarının en yaygın nedenleri, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerdir. Ağrıyı geçirmek için ise ilk yapılması gereken, doktor muayenesidir. Doktor, hasta öyküsünü dinleyip, fiziki muayenesini yaptıktan sonra gerek görürse çeşitli görüntüleme yöntemlerine hastayı yönlendirir. Kuyruk sokumu ağrılarında, erken tanı önemlidir. Erken dönemde tanı ile ağrıların kısa zamanda geçme ihtimali de artar. Doktora erken dönemde başvurmanın bir diğer önemli yanı da, kemik kanserinin yaygın bir belirtisi kuyruk sokumu ağrısıdır. Bunu da göz önünde bulundurarak, bir doktora başvurmanız önemlidir. Doktor muayenesi ve tetkikler sonrasında tanıyı koyduktan sonra kuyruk sokumu ağrısında, tedavi süreci başlamış olur. Tedavide öncelikle yapılması gereken nedenin belirlenerek, engellenebilen bir davranışsa tekrar yapılmamasıdır. Çünkü bu neden, uzun süre oturmak veya yanlış biçimde oturmak olabilir. Düzenli spor aktiviteleri ve yürüyüşler, kuyruk sokumu ağrılarını hem azaltmak hem de sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça önemlidir. Eğer rutininiz dolayısıyla; gün içerisinde çok fazla oturmanız gerekiyorsa ortopedik bel yastıkları ile kuyruk sokumunu destekleyebilir, düzenli molalar vererek ayağa kalkabilir ve kısaca mevcut şartlarınızı iyileştirebilirsiniz. Düzgün oturma pozisyonlarını öğrenmek de, kuyruk sokumu ağrıları yaşayan bireyler için faydalı olacaktır.

Benzer Yazılar

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı

Devamı

Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fizik tedavi; kişilerin eklem bölgelerinde oluşan, hareketlerin kısıtlanmasına neden olan kas ve iskelet bozukluklarının tümünü tedavi etmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.

Devamı

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?
Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedir?

Ayakta kemik çıkıntısı (Halluks Valgus), ayak başparmağının hemen yanında çıkan kemiğe denilmektedir.

Devamı

Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!
Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!

Skolyoz ameliyat olmadan düzelme ihtimali olan bir hastalıktır.

Devamı

İnme Rehabilitasyonu Nedir?
İnme Rehabilitasyonu Nedir?

İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması ya da zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulması sonucu beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan harabiyettir.

Devamı

Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!
Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!

Kalça çıkıklığının fark edilmesi günümüz teknolojisi ile artık daha kolay.

Devamı

Hep Mi Fıtık? Hayır!
Hep Mi Fıtık? Hayır!

Tedavide her hasta kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilip tedavi, o kişinin kaldırabileceği ya da uygulayabileceği şekilde tasarlanmalıdır.

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı

Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?
Çarpık Ayak Hastalığı Nedir?

Çarpık ayak hastalığı (pes ekinovarus) kolayca tanı koyulabilen ve ayaklarda görülen

Devamı

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları
Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel veya sırt omurlarında meydana gelen bir rahatsızlık, boyun omurgasını da etkiler. Omurganın etrafındaki kaslar birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Bel ve sırt sağlığı için oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarına bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir.

Devamı