Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji, genellikle duyulan kas ağrıları ve vücudun belirli noktalarındaki kronik ağrı ile birleşen yumuşak bir doku romatizmasıdır. Belirtiler subjektik olup, herhangi bir test ile ölçülememektedir. Kesin bir nedeni olmayan bu hastalık, sık sık farklı rahatsızlıklar ile de karıştırılabilir. Toplumun yaklaşık olarak %3’ünde görülen fibromiyaljiye, kadın bireylerde daha sık rastlanıldığını söyleyebiliriz.

Fibromiyaljinin nedenleri nelerdir?

Fibromiyaljinin nedenleri tam olarak belirlenememiştir. Ancak, yapılan araştırmalar sonucunda bazı nedenlerin, bu hastalığın tetiklenmesine yol açtığı belirlenmiştir. Bu faktörler şu şekildedir:

 • Enfeksiyonlar: Daha önce geçirilmiş farklı enfeksiyonlar, fibromiyaljinin tetiklenmesine neden olabilir.
 • Kalıtsal faktörler: Hastalık, aile bireyleri arasında daha sık görülür. Araştırmayı yapan bilim insanları; bazı genetik mutasyonların, fibromiyaljinin gelişiminde rolü olabileceğini düşünmektedir.
 • Travma: Fiziksel veya duygusal travma yaşamış insanlarda fibromiyaljinin gelişmesi ihtimali vardır. Travma sonrasındaki stres bozukluğu ile bu hastalığın alakalı olabileceği düşünülmektedir.
 • Stres: Stresin, fibromiyaljiye katkısı olabilecek hormonal bozukluklar ile alakası olabileceği düşünülmüştür.
 • Kişilik: Hassas yapılı, mükemmelliyetçi ve yaşanan olaylardan çok çabuk etkilenen kişilerin, fibromiyalji gelişimine açık olduğunu söyleyebiliriz.

Nedenleri tam olarak bilinmiyor olsa da, fibromiyaljı atakları; stres, fiziksel travma ya da grip gibi alakası bulunmayan sistemik hastalıkların sonucunda gelişebilir.

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

 • Yorgunluk
 • Uyku sorunları
 • Uzun bir uykuya rağmen hala dinlenmemiş hissetmek ve yataktan kalkmada zorlanmak
 • Baş ağrısı
 • Depresif ruh hali
 • Kaygı
 • Dikkat verememek
 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Nefes alırken zorlanmak
 • Kulaklarda çınlama
 • Aktivilerde dirençsizlik ve çabuk yorulma

Fibromiyaljiye neden olan risk faktörleri nelerdir?

Fibromiyalji hastalarının yaklaşık %80 ila 90’ı kadınlardan oluşur. Aile geçmişinde fibromiyalji hastalığı bulunan bireylerde de görülme sıklığı yüksektir. Fibromiyalji bir artrit tipi olarak görülmese de, lupus ya da romatoid artrit gibi romatizmal bir rahatsızlığın bulunması, fibromiyaljiye yakalanma riskini artırabilir.

Fibromiyaljinin tanısı nasıl konur?

Üç ay ya da daha uzun süre devam ediyor olan, herhangi bir tıbbi sebebi bulunmayan ve yaygın ağrı şikayeti olan hastalara fibromiyalji tanısı konur. Bu hastalığı tespit eden bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Diğer kronik ağrı sebeplerinden ayırmak için kan testlerinin yapılması gerekebilir.

Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır?

Fibromiyalji tedavisindeki amaç; ağrıyı yönetmek ve hayat kalitesini yükseltmektir. Bu ise ancak; yaşam biçiminde değişiklik yapmak ve ilaç kullanımı ile iki aşamalı yaklaşım sonucunda gerçekleştirilir.

Benzer Yazılar

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji, genellikle duyulan kas ağrıları ve vücudun belirli noktalarındaki kronik ağrı ile birleşen yumuşak bir doku romatizmasıdır. Belirtiler subjektik olup, herhangi bir test ile ölçülememektedir.

Devamı

Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Ortopedi Ameliyatları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı

Devamı

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları
Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel veya sırt omurlarında meydana gelen bir rahatsızlık, boyun omurgasını da etkiler. Omurganın etrafındaki kaslar birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Bel ve sırt sağlığı için oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarına bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir.

Devamı

Redcord Egzersizleri Nedir?
Redcord Egzersizleri Nedir?

Kilitlenen kas yapılarının, fonksiyonel anlamda güçlendirilmesi terapisidir.

Devamı

Fasya Nedir?
Fasya Nedir?

Fasya derinin altında bulunan konnektif doku (bağ doku) liflerinden oluşan bir yapıdır. Tüm vücuttaki sistemlerle bağlantısı vardır ve kan kadar hayati öneme sahiptir. Fasyanın olmaması durumunda; kaslar yumuşak bir et kıvamına gelir, organlar hızlı bir şekilde dağılır ve kemikler ufalanır.

Devamı

Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fizik tedavi; kişilerin eklem bölgelerinde oluşan, hareketlerin kısıtlanmasına neden olan kas ve iskelet bozukluklarının tümünü tedavi etmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.

Devamı

Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!
Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!

Kalça çıkıklığının fark edilmesi günümüz teknolojisi ile artık daha kolay.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Proloterapi nedir? Proloterapi, kas ve eklem ağrılarında meydana gelen ağrı ve zedelenme gibi durumların iyileştirilmesi sürecinde kullanılan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Zedelenmiş veya işlevini yitirmiş; eklem, kıkırdak, bağ ve tendon dokuların yapılanmasına ve kendi kendisini onarmasına yardımcı olacak sıvı bir karışımın enjekte edilmesi esasına dayanır. Yara almış bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjeksiyon yapılır ve bu tahriş enjeksiyon vücuttaki iyileşme tepkisinin başlatılmasını sağlar. Proloterapi nasıl uygulanır? İşlem öncesinde hazırlık süresi ile beraber toplam 30 dakika ya da daha kısa sürede tamamlanır. Lokal anesteziden sonra ilgili bölgeye özverili bir şekilde enjeksiyon yapılır. Tedavi sonrasında hasta; enjeksiyon alanına ısı paketleri uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika dinlenmeye alınır. Isı uygulamasından sonra aynı gün yaşama dönülebilir, yatış süresi yoktur. Proloterapi nasıl etki gösterir? Proloterapi, ilgili eklemdeki ağrıyı dindirmek amacıyla uygulanan sulu çözeltilerin enjeksiyonunu içerir. Bunlar; lidokain gibi bir uyuşturucuya ek olarak dekstroz, salin gibi doğal maddeleri içine alır. Bu tedavi; kök hücre ile yapılan trombosit yönünden zengin plazma (PRP) ve steroid enjeksiyonlarından ayrılır. Ancak, bazı uzmanların PRP enjeksiyonlarını, proloterapinin alt türü olarak kabul ettiğini ifade edebiliriz. Proloterapide çoğu zaman dekstroz çözeltisi kullanılır. Potansiyel tahriş eden solüsyon özelliğine sahip dekstroz, vücuttaki iyileşme sürecini tetikler. Böylelikle, onarıcı hücreler aktifleştirilir. Bu tetikleme ile hasarlı bağlar güçlendirilmeye ve onarılmaya başlanır. Doktorunuz enjeksiyonu yaparken; yaralanma bölgesindeki özel alanları hedefler. Bu yöntem, doku büyümesini desteklediğinden dolayı Crohn hastalığı ya da kronik yorgunluk gibi uzun dönemdir seyrediyor olan hastalıkların tedavisinde etki göstermeyebilir. Yaralanmış ya da zayıflamış bölgede iyi bir etki alabilmek adına seanslar bir süre tekrar edilebilir. Ortalama bir kişiye 4-15 seans arasında işlem uygulanabilir. Sıklıklarına göre değişmekle birlikte, 3 ila 6 aylık bir süre içinde tamamlanacaktır. Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır? İşlem sonrasında hafif düzeyde şişlik ya da sertlik beklenen bir durum olup, endişelenilmemelidir. Hızlı bir şekilde bu durumlar normale döner, hatta aynı gün normal aktivitelere devam edilebilir. Çok yaşanmasa da bazı hastalarda; bir haftayı bulan morarma, rahatsızlık, şişme veya sertlik yaşanabilir.

Devamı

Pediatrik Rehabilitasyon
Pediatrik Rehabilitasyon

Tedavi planlamasının amacı; çocuğun günlük aktivitelerinin korunması ve var olan bu aktivitelerin geliştirilmesidir.

Devamı