Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Fasya Nedir?

Fasya Nedir?

Fasya nedir?

Fasya derinin altında bulunan konnektif doku (bağ doku) liflerinden oluşan bir yapıdır. Tüm vücuttaki sistemlerle bağlantısı vardır ve kan kadar hayati öneme sahiptir. Fasyanın olmaması durumunda; kaslar yumuşak bir et kıvamına gelir, organlar hızlı bir şekilde dağılır ve kemikler ufalanır. Fasya, vücut parçalarının bir arada tutulmasına yardımcı olan ve düzenleyen tek yapıdır. Pek çok darbeyi geri teper. Fasyanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını anlar ve ona göre davranırsak vücudumuz ile bir o kadar uyum içinde yaşarız.

Fasyanın çalışma mekanizması nasıldır?

Fasya, harekete karşı duyarlılık gösterir. İzole egzersiz yapmak veya yalnızca kol çalıştırmak gibi bir durum yoktur. Yapılan hareketler ile fasyanın ağ gibi yapısı aracılığıyla tüm vücut etkilenir. Eller önde, klavye üzerinde olacak şekilde masada çalışmak; bel ve kalçadaki fasyanın gerilmesini sağlar. Bacak bacak üstüne atarsanız da diz ve idrar kesesi fasyasının gerildiğini görürüz.

Egzersiz anında; hareketler kaslar tarafından deği, fasya tarafından absorbe edimelidir. Bir kedinin sıçrayışına göz atarsanız, kas hareketi göremezsiniz. Kedinin yükselmesini sağlayabilen fasyanın yay gibi gerildikten sonra geri çekilmesidir.

İnsanlarında aslında bir nokta kediler gibi olduğunu söyleyebiliriz. Vücut; omurga, kalça, diz, ayak bileği ve kaburga eklemlerindeki yaylı sistemden meydana gelir. Böylelikle, eklemler darbeleri örter ve zorlanmayı önler. Düzgün eğersizler; fasya çizgilerini takip eden ve darbeleri dağıtacak şekilde olmalıdır. Eğer, gergin ve kısıtlıysanız; fasya yapışmış ve kemikler ile kaslar üzerinde bir kayma gösteremiyor demektir. Fiziksel uygunluğunuzun sağlıklı bir fasya yapısına bağlı olduğunu unutmayın.

Fasya neden önemlidir?

Eklem sağlığı, hasar almadan yapılan egzersizler, iç organ sağlığı ve sıvı hareketleri; hepsi tam anlamıyla çalışan bir fasya sistemine bağlıdır. Bununla, vücudun her bölümü ile eşit bir şekilde ilgilenmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Vücudun tümüyle sağlıklı olması; sağlıklı organlar ve ağrısız yaşam anlamına gelir.

Benzer Yazılar

Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!
Ameliyatsız Skolyoz Tedavisi!

Skolyoz ameliyat olmadan düzelme ihtimali olan bir hastalıktır.

Devamı

Hep Mi Fıtık? Hayır!
Hep Mi Fıtık? Hayır!

Tedavide her hasta kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilip tedavi, o kişinin kaldırabileceği ya da uygulayabileceği şekilde tasarlanmalıdır.

Devamı

Fasya Nedir?
Fasya Nedir?

Fasya derinin altında bulunan konnektif doku (bağ doku) liflerinden oluşan bir yapıdır. Tüm vücuttaki sistemlerle bağlantısı vardır ve kan kadar hayati öneme sahiptir. Fasyanın olmaması durumunda; kaslar yumuşak bir et kıvamına gelir, organlar hızlı bir şekilde dağılır ve kemikler ufalanır.

Devamı

Redcord Egzersizleri Nedir?
Redcord Egzersizleri Nedir?

Kilitlenen kas yapılarının, fonksiyonel anlamda güçlendirilmesi terapisidir.

Devamı

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?
Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ağrı; oldukça rahatsız eden bir ağrıyken kişilerin aynı zamanda, oturup kalkma gibi günlük yaşamlarında sık yapılan aktiviteleri de kısıtlayan bir ağrı çeşididir.

Devamı

Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!
Fıtık Ameliyatsız Tedavi Edilmez Ama Ağrı Ortadan Kaldırılabilir!

Bel fıtığı halk arasında en sık karşılaşılan ağrı türlerinin nedenidir.

Devamı

Fıtık Nedir? Neden Olur?
Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı

Devamı

Ortopedik rehabilitasyon nedir?
Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar.

Devamı

İnme Rehabilitasyonu Nedir?
İnme Rehabilitasyonu Nedir?

İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması ya da zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulması sonucu beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan harabiyettir.

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı