Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel ve sırt ağrısının nedenleri nelerdir?

Bel ve sırt ağrılarına neden olan pek çok durum vardır. Yayın olarak en sık görülen belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Başarısızlıkla sonuçlanan bel ve sırt cerrahisi operasyonu sonucunda duyulan ağrılar
 • Böbrek, mide ve karaciğer rahatsızlıklarına bağlı gelişen ağrılar
 • Bazı kanserler
 • Stres
 • Aşırı kiloluk hali
 • Yanlış yatak tercihi
 • Brusella ve verem gibi bel omurgasına yayılan rahatsızlıklar
 • Omurga kireçlenmesi
 • Postür bozuklukları
 • Bel fıtığı ve beli zorlayan hareketler
 • Travma sonrasında ağrılar
 • Doğumsal anomaliler

Bel ve sırt ağrısı olan kişiler için uyku pozisyonları

Bel veya sırt omurlarında meydana gelen bir rahatsızlık, boyun omurgasını da etkiler. Omurganın etrafındaki kaslar birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Bel ve sırt sağlığı için oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarına bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir. Sağlıklı bir omurga sağlığı için uyku pozisyonunuzu aşağıdaki etkenlere göre yeniden gözden geçirmelisiniz.

 • Yüzüstü yatmak: Yüz üstü yatarak uyumak; omurganın etrafındaki bağ ve kasların gerilmesine yol açar ve bu da omurgadaki sinir deliklerinin sıkışmasına neden olur. Omurganın üzerine yük bindiren bu durum; omurga zedelenmesinden, fıtığa kadar davetiye çıkarabilir.
 • Sırt üstü yatmak: Sırt üstü yatış, arka bacak kaslarının kısalmasına neden olur. Bel ve sırt ağrılarının artmasına neden olan bu pozisyon esnasında dizler muhakkak yastık ile desteklenmelidir. Dizin altına koyulacak yastık bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Cenin pozisyonunda yatmak: Bel ve boyun sağlığı için en doğru yatış pozisyonu yan uzanmaktır. Bu pozisyonda bulunduğunuz zaman belinizin basıncını azaltmak amacıyla dizlerinizin arasına yastık koyabilir, bacaklarınızı karnınıza doğru çekebilirsiniz. Böylelikle omurgaya yük binmesi azalır. Ayrıca, horlamanın da önüne geçilir.

Bel ve sırt ağrısı yaşayan kişilerin dikkat etmesi gerekenler

 • Sabah yataktan hızlı bir şekilde kalkmak; dinlenme halinde olan kasların, omurga hareketlerine bir anda uyum sağlamasını zorlaştırır. Ani reaksiyonlar; omurga eklemlerinde ve kaslarında ağrılara ve zedelenmelere yol açabilir. Yataktan çıkmadan önce yaklaşık 5 dakika kadar gerilme hareketleri yaparak, kasların gevşetmek önemlidir.
 • Yaratılış doğası gereği insanların boyun ve bel bölgesinde bazı eğrilikler vardır. Çok yumuşak veya çok sert yataklar bu doğal eğriliklerin azalmasına ya da artmasına neden olur. Ortopedik yatak tercihi bu nedenle önemlidir. Bel ve sırt ağrıları doğru yatak seçimi ile azaltılabilmektedir.
 • Ofis çalışanlarının çalışma masasını ve sandalyesini en doğru şekilde ayarlaması önemli bir noktadır. Oturulan sandalyenin sırtı desteklenmeli ve kişi dik oturmaya özen göstermelidir. Her 30 dakika boyunca ofis içinde veya dışında kısa yürüyüşler yapılması gerekir.
 • Tek taraflı çanta kullanımından vazgeçilmelidir. Her iki kola eşit yük verilmesi için sırt çantası kullanımı daha sağlıklıdır.

Benzer Yazılar

Alzheimer İle Aynı Belirtileri Veren Hidrosefaliye Dikkat Edin
Alzheimer İle Aynı Belirtileri Veren Hidrosefaliye Dikkat Edin

Beyin; kafatasında bulunan beyin omurilik sıvısı içerisinde bulunmaktadır.

Devamı

Bu Şikayetler Beyin Tümörü Belirtisi Olabilir!
Bu Şikayetler Beyin Tümörü Belirtisi Olabilir!

Beyin tümörlerinde, doktora en sık başvuru sebebi baş ağrısıdır.

Devamı

Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu aslında, ellerimizin bizlere yorulduğunu belli eden bir rahatsızlıktır. El, bilek ve parmaklarda gelişen sinir sıkışması ile kendisini gösteren karpal tünel sendromu; tedavisi çok basit olan, ancak tedavi edilmedi zaman ilerleyen bir rahatsızlıktır. Karpal tünel, sinir sıkışması olarak da bilinir.

Devamı

Hipofiz Adenomları Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Hipofiz Adenomları Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Vücudumuzdaki pek çok hormonun üretiminden ve salgılanmasından hipofiz bezi sorumludur. Bu bezde oluşabilecek rahatsızlıklar, çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Devamı

8 Sene Sonra İlk Kez Bağlama Çaldı!
8 Sene Sonra İlk Kez Bağlama Çaldı!

8 Sene Sonra İlk Kez Bağlama Çaldı!

Devamı

Omurga Cerrahisi
Omurga Cerrahisi

Omurga cerrahisi, sinir ve omurilik kökleri ile bu narin sinir dokusunu koruyan omurga üzerine yapılan ameliyatlar ve cerrahi girişimleri oluşturmaktadır.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Bel ve Boyun Ağrılarının Oluşma Nedenleri
Bel ve Boyun Ağrılarının Oluşma Nedenleri

Bel ağrıları bacaklarda oluşan ağrılar ve uyuşmalar,

Devamı

Büyüme Hormonunun Fazla Salgılanması Akromegaliye Neden Oluyor
Büyüme Hormonunun Fazla Salgılanması Akromegaliye Neden Oluyor

Akromegali, beynin tabanında yer alan hipofiz bezinin ön lobundan çok miktarda büyüme hormonun salgılanmasına bağlı olarak gelişir. Nadir bir hastalık olup, tedavi edilmemesi durumunda; iç organlarda ciddi sorunlara yol açabilecek etkilere neden olabilir.

Devamı

Meninjiyom Nedenleri ve Belirtileri
Meninjiyom Nedenleri ve Belirtileri

Beyni saran zarların neden olduğu, yavaş büyüyen ve çoğu zaman iyi huylu olan tümörlere meninjiyom adı verilmektedir. Beyin içinden kaynaklanmadığından dolayı, teknik olarak beyin tümörü değillerdir. Fakat, büyüyerek beynin üzerinde baskı yaratıp bazı belirtilerin görülmesine yol açabilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız