Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran 8 Beslenme Önerisi

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran 8 Beslenme Önerisi

Stresi kontrolü sağlanmalı!

Tüp bebek tedavisi için karar verildiğinde; aslında tedavi başlamış olur. Çiftler, psikolojik yönde kendilerini bu sürece hazırlamak için bazı aktivitelerde bulunabilirler. Örneğin; düzenli yapılacak egzersizler, açık alan yürüyüşleri, doğru beslenme planlaması gibi maddeler tedavinin başarı oranını artıracak etkenlerdendir. Tedavi süresi boyunca haftada birkaç gün yürüyüş yapılması oldukça faydalı olacaktır.

Psikolojik destek önemli!

Tedavi sürecinde, baba adayına düşen görev büyüktür. Eşi ile iletişimini olduğundan çok daha güzel tutmalı ve ona her konuda varlığını hissettirmelidir. Tedavi sürecinin başarısız sonuçlanabileceği kaygısı bir köşeye bırakılarak, tedavinin tekrar edilebileceği unutulmamalıdır.

 Normal gebelik olduğu unutulmamalı!

Tüp bebek tedavi yönteminin, normal gebelik sürecinden hiçbir farkı yoktur. Bunun böyle bilinip, bu şekilde kabul edilmesi gerekir. Çünkü bu tedavi yöntemi ile hamile kalan kadınlar da tıpkı normal hamile kalan kadınlar gibi bir gebelik dönemi geçirirler. Dünyaya gelecek olan bebeğin de diğer bebeklerden hiçbir farkı yoktur.

Diyetisyen yardımı alınmalı!

Tüp bebek tedavisinin sürecini olumlu yönde etkileyecek etkenlerden birisi de beslenmedir. Doktorun bu konudaki beslenme tavsiyelerine muhakkak uyulmalıdır. Doktorunuzun söylediklerinin yanı sıra; bir Beslenme ve Diyet uzmanı ile görüşerek beslenme planı hazırlatmalısınız. Olabildiğince fast food ve abur cubur olarak isimlendirilen yiyecekler yerine, daha organik gıdalar tüketilmelidir.

Tüp bebek tedavi sürecinde beslenme önerileri!

  1. Tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkileyen en önemli faktörlerden biri ideal kiloda olmaktır. Tedavi öncesinde ideal kiloda olmak için bir diyetisyen desteği almanız gerekebilir.
  2. Tedavi sürecinde bol sıvı tüketilmesi gerekir. Kola, çay ve maden suyu gibi içecekler yerine günde an az 2 ila 3 litre arasında su tüketmeye özen gösterin.
  3. Tedavi süresi boyunca; nohut, kuru fasulye ve barbunya gibi yiyecekler sofradan uzak tutulmamalıdır. Haftanın yemek planınızda, en az 2 gün kuru baklagillere yer vermelisiniz.
  4.  Mineral, protein ve omega3 yönünden oldukça zengin olan bir besin çeşidi olarak; balığı haftada en az 3 kez tüketmelisiniz.
  5. Kızatma ve ızgara gibi pişirme yöntemlerindense, haşlama, buğulama ya da fırında pişirme gibi yöntemler seçilmelidir. Haşlama esnasında; makarna ve sebzeleri çok haşlamayın.
  6. Folik asit yönünden zengin olan yeşil yapraklı sebzeler tüketerek, fındık ve badem gibi kuruyemişler tercih edebilirsiniz.
  7. Şeker yerine alınan tatlandırıcı gıdalar, tüp bebek tedavisi süresi boyunca bırakılmalıdır.
  8. Sigara içiliyorsa, hemen bırakılmalı ve pasif içici olmamak için de içilen ortamlarda bulunulmamalıdır.

Benzer Yazılar

Dikkat Dağınıklığı Ve Unutkanlık Ulusal Sorun Haline Geldi!
Dikkat Dağınıklığı Ve Unutkanlık Ulusal Sorun Haline Geldi!

Dikkat dağınıklığı şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası oldu. Herkes unutkanlıktan yakınarak “alzheimer oldum!” endişesi ile nörologlara koşuyor.

Devamı

Çocuklar İçin Tatil Önerileri
Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Dönem boyunca çocuklar çalıştı, koşturdu, yoruldu. Rutin okul telaşı, derslerin ve sınavların stresi yerini, rahatlamaya, uyku ve dinlenmeye bıraktı.

Devamı

Pandemi Sürecinde Ailelere Öneriler!
Pandemi Sürecinde Ailelere Öneriler!

Ailelerin pandemi döneminde sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacakları noktasında kafalarında soru işaretleri oluşabilmektedir.

Devamı

Gebelik ve Trimestr Dönemleri
Gebelik ve Trimestr Dönemleri

Trimestr hamileliğin ilk 3 aylık sürecidir

Devamı

Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat
Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat

Gizlice gelişim gösteren hastalıklardan olan yemek borusu kanseri büyütülmeyen küçük görülen yutkunma zorluğu ile ön sinyallerini verebilir.

Devamı

Deniz ve Havuzlar Koronavirüs Riski Taşıyor mu?
Deniz ve Havuzlar Koronavirüs Riski Taşıyor mu?

Yaz mevsimine yaklaştığımız şu sıralarda, tatile gidebilecek miyiz? Denizden ve havuzdan, koronavirüs bulaşır mı?

Devamı

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler, tüp bebek konusunda toplumda doğru bilinen yanlışlar ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle endişe ya da hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Devamı

Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın
Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın

Alkollü araç kullanmanın trafik kazalarına neden olduğunu ya da fazla alkol tüketiminin karaciğer sirozuna yol açtığını hepimiz biliyoruz.

Devamı

Tiroid Ameliyatına İzsiz Çözüm!
Tiroid Ameliyatına İzsiz Çözüm!

İzsiz tiroid ameliyatı, tiroid bezinin hiçbir sorun gerçekleşmeden alınması ile çözümlenen bir yöntemdir.

Devamı