Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Dermatoloji

Yaklaşımımız

Okan Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nde dermatolojik muayene, tanı, takip ve tedavi süreleri üstün nitelikli ekiple ve modern gelişmiş teknolojik yöntemlerle birlikte yapılmaktadır. Bölümümüzde alerjik cilt hastalıklarında tanı koyma sebebi ile çeşitli testler yapılmaktadır.

Hangi Cilt Hastalıkları Kaşıntıya Neden Olur?

Öncelikli kaşıntı nedenleri içerisinde cilt hastalıkları, sinire bağlı nedenler, ilaçlara bağlı kaşıntılar, alerjik septomlara bağlı kaşıntılar ve devamında iç hastalıkları kaşıntı sebebi olabilir.

  • Mantar
  • Egzama
  • Kurdeşen
  • Cilt kuruluğu
  • Su çiçeği
  • Uyuz
  • Bit
  • İltihaba bağlı deri hastalıkları
  • Sedef hastalığı

 

Ciltteki deri hastalıklarına tabi olarak deri hastalıklarında çoğunlukla cilt üzerinde gözle görünür görüntü hasarı olur. Deri üzerinde kızarıklık, dökülme, kabuk oluşumu gibi sorunlar söz  konusudur. Ciltte eğer bir görüntü bozukluğu varsa bunun deri hastalığına tabi olarak kaşıntı olduğunu anlayabiliriz. Ciltte yukarıda ki belirtileri göstermeyerek ortaya çıkan olası durumlarda kaşıntının sebebini anlamak için kan tahlili ile birlikte tetkiklerin yapılması gerekir. 

 

Cilt Lekeleri ve Kırışıklık Neden Oluşur?

 

Cilt lekeleri; kırışıklık ve yaşla ilgili cilt sorunlardan sonra en sık  görülen sorunlardan biridir. Genellikle kadınlarda örnek teşkil eden cilt lekelerinde aklımıza ilk olarak güneşe herhangi bir koruyucu sürmeden gelişen güneş lekeleri geliyor. Oysa cildin yaşlanması,  doğum kontrol hapı gibi kullanılan bazı ilaçlar sebebiyle, ciltte leke oluşumuna yol açabiliyor ve bu lekeler için bilinçsizce kullanılan krem ve ilaçlar da bazen lekeleri tetikleyebiliyor.

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Öncelikle güneş koruyucu ürünleri yaz kış fark etmeksizin ultraviyole ışınlara maruz kalmamak için dışarı çıkmadan en az 20 dk. önce kullanılmalıdır. Başka bir önemli konu ise makyaj ürünlerinde kaliteli ürün almaya özen gösterilmelidir. Aşırıya kaçmadan olağan lekeler ve yeni leke oluşumunu önlemek için makyajdan önce koruyucu kremler kullanılmalıdır. Yeşil çayda antioksidan özelliği çok olduğu için ciltte yenilenme yapacaktır. Yeşil çayın yaşlanma karşıtı büyük özelliği vardır. Haftada birkaç kez kullanılması cilde iyi bir görünüm kazandıracaktır.

Tedavi İçin En Uygun Yöntemler Nelerdir?

Lazer yöntemi ile 5-6 seans arasında cilde uygulamalar yapılabiliyor. Yoğun atımlı ve kısa atımlı atışlarla lekeler gideriliyor. Lazer sistemleri dermatolog tarafından seçilerek uygun lekeler ve uygun kişilerde kullanılıyor. Cillteki koyu renki oluşum gösterebilicek pigmentleri önlemek için peeling uygulamaları da oldukça etkili oluyor.

Bölüm Yazıları

Dermatoloji
Dermatoloji

Dermatoloji (Deribilimi), deri, saç, tırnak, vücut giriş kapıları ve Zührevi Hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Devamı

Ayaklarınızın Bakıma İhtiyacı Olabilir!
Ayaklarınızın Bakıma İhtiyacı Olabilir!

Batık tırnak; kişinin ayak sağlığını tehdit ederek, yaşam kalitesini düşürür.

Devamı

Siğiller Belirti Vermeden Vücudunuzda Aylarca Kalıyor!
Siğiller Belirti Vermeden Vücudunuzda Aylarca Kalıyor!

Siğiller genelde dokunma ile hissedilebilmekte ya da gözle görülebilmektedir. Bu enfeksiyon kişilerin %30’unda fark edilebilirken, %70’inde deri altında kaldığı için bir belirti vermez.

Devamı