Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları

Yaklaşımımız

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bölümü

Günümüzde alerjik hastalıklar ve astımın görülme sıklığının çok arttığını görüyoruz. Bu artışın bir çok nedeni vardır. Alerjik hastalıkların görülme oranı artmasıyla birlikte alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinin de uzman hekimlerce yapılması çok önemlidir.

Alerji, alerjen denilen normalde zararsız olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.  Başlıca alerjenler ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüy ve epitelleri, besinler ve böcek zehirleridir. Alerjik hastalıklarda genellikle üst ya da alt solunum yolları, göz, deri ve sindirim sistemi etkilenir. Alerjik hastalıklar sadece bir organ sisteminin rahatsızlığı değildir. Alerjik hastalıklar bir bütün içerisinde değerlendirilmeli, tedavi planlanması sadece günü kurtarıcı değil uzun vadeli olarak yapılmalıdır. Alerjik şikayetleri bulunan alerjik çocukların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, takip ve tedavi edilmesi gerekir.

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bölümümüzde tetkik ve tedavisi yapılabilen hastalıklar;

Astım
Alerjik Nezle
Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant)
Egzema (Atopik Dermatit)
Ürtiker (Kurdeşen)
Kontakt dermatit
Göz Alerjisi
Gıda Alerjisi
İlaç Alerjileri
Böcek Alerjileri
Mesleki Allerjiler
Anaflaksi (Alerjik Şok)
Herditer Anjioödem

İmmün yetmezlikler

 

Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Bölümünde Uygulanan Tanı Metotları;

Alerji testleri

Yama Testleri

Solunum Fonksiyon testleri

Egzersiz testi

Gastro-özofagial reflü sintigrafisi

Radyolojik tetkikler

Ter testi

Laboratuvar tetkikleri

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bölümünde Uygulanan Tedavi Yöntemleri;

-Korunma Yöntemleri

-İlaç tedavisi

-Alerji aşı tedavisi (Dil altı ve subkutan immünoterapi)

 

 

Çocuklarda astım

Çocuklarda astım teşhisi Çocuk Alerji Uzmanı tarafından konulması çok önemlidir.

Her 7 ile 10 çocuğun birinde astım mevcuttur. Çocuklarda astım teşhisi konusunda en deneyimli olan uzmanlar Çocuk Alerji Uzmanlarıdır. Okan Üniversitesi Hastanesi  Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bölümünde astım teşhisi Çocuk Alerji uzmanı tarafından teşhis konulmasıyla diğer birçok özel hastaneden farklılık yaratmaktadır.

Astım teşhisinde ve izleminde diğer hastanelerden farklıyız:

Astım teşhisi için alerji testleri, solunum fonksiyon testleri yanında egzersiz testi bakılmasıyla diğer hastanelerden farklılık sağlanmaktadır.

Tedavi modellerimiz dünyada uygulanan en güncel metotları uyguluyoruz.

Astım tedavisinde dilaltı damla ve subkutan enjeksiyon şeklinde immunoterapi ile tedavi ediyoruz. Astım tedavisinde immunoterapi başarısı %70-80 ve alerjik nezledeki başarısı %100’e yakındır. Dünya standartları ile aynıyız. İmmunoterapi ila astım ve alerjik hastalığın iyileşmesi ile çocuğun hayat kalitesi çok artıyor. Daha az ilaç ve daha konforlu bir hayat sağlıyoruz.

Çocuklarda Alerjik nezle

Çocuklarda alerjik nezle genellikle astımla birlikte olmakla birlikte tek başına da olabilmektedir. Alerjik nezle alerjiye bağlı ise immunoterapi ile başarı oranımız %100’e yakındır. İmmunoterapi ile hayat kalitesi belirgin düzeyde artmaktadır.

Çocuklarda besin alerjisi

Süt, yumurta, bugday ve birçok gıdaya karşı alerjileri teşhisinde ciltten alerji testi çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Kandan yapılan gıda alerji testi ise dünyanın en hassas test olan immunocap yöntemi ile yapılmaktadır. Daha sonra kesin teşhisi yükleme testleri ile koymaktayız.

Çocuklarda Egzama

-Çocuklarda egzama teşhisi ve tedavisinde dünyada uygulanan en güncel tanı yöntemlerini ve tedavi modellerini uyguluyoruz:

Çocuklarda egzamanın en sık nedeni gıda alerjisidir. Gıda alerjisi testini bir aylıktan itibaren uyguluyoruz. Kanda gıda alerjisi testini dünyanın en hassas testlerinden olan immunocap yöntemi ile yapılmaktadır. Daha sonra yükleme testi ile teşhis konulmaktadır. Teşhis sonrası tedavi başarımız %100’e yakındır.

Çocuklarda Arı Alerjisi

-Arı alerjisi teşhisi ve tedavisini yapan nadir özel hastanelerden biriyiz.

Arı alerjisi hayatı tehtid edebilen ve ölüme neden olan bir alerjidir. Arı alerjisi teşhisi ciltten alerji testi ve kandan alerji teşhisi ile konulmaktadır. Hastanemizde arı alerjisi teşhisi çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Kandan yapılan test en hassas test olan immunocap yöntemi ile yapılmaktadır. Arı alerjisini immunoterapi ile tedavi ediyoruz. Tedavi başarısı %100’e yakındır.

-Alerji teşhisinde laboratuar tetkikleri çok önemlidir. Hastanemizde alerjiyle ilgili tüm testler dünyanın en iyi metotlarıyla yapılmaktadır.  

Alerjik Şok

Alerjik şok dediğimiz durum alerjik çocuklarda görülme olasılığı yüksektir. Alerjik şok gelişmesi durumunda gerekli müdahale ve yoğun bakım şartlarının çok yüksek standartlarda olmasıyla diğer hastanelerden farklılık sağlamaktadır.

 

Dikkat: Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda astım, alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk immünoloji ve alerjik hastalıklar uzmanlık diploması almış aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır. 

Bölüm Doktorlarımız

Bölüm Yazıları

Çocuk Alerjisi
Çocuk Alerjisi

Çevremizde bulunan, vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturan maddelere “allerjen” denir. Alerji ise vücudumuzun bağışıklık sisteminin allerjenlere karşı, aşırı şekilde tepki vermesi durumuna denilebilir.

Devamı