Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Böbrek Nakli

Böbrek Nakli

Böbrek nakli riskli bir ameliyat mıdır?

Böbrek nakli alıcı ve verici olmak üzere 2 ameliyattan oluşmaktadır. Verici ameliyatı iyice incelenerek, sağlıklı bir kişi olduğu ve ameliyat riskinin hiç olmadığı kişilere uygulanmaktadır. O nedenle verici ameliyatının riski ancak 100binde birden azdır. Alıcı olan böbrek yetmezlikli hastaların ameliyat riski biraz daha fazladır. Böbrek yetmezliği ameliyat için kendisi bir risk teşkil ederken böbrek yetmezliğine neden olan şeker hastalığı gibi ilave hastalıklar bu riski artırmaktadır. Yine de bu ameliyatın riski diyalize girmekten çok daha düşüktür. Ameliyat riski diyalize göre 2.5 kat daha azdır. Diyalize girme süresi azaldıkça ameliyat riski de azalmaktadır.

 

Böbrek nakli sırasında ne tür komplikasyonlar oluyor?

Böbrek nakli sırasında vücut savunmasını azaltan ilaçlar verildiği için hastalarda infeksiyona yatkınlık daha da artıyor. Ancak bu hastalarda çok özenle çalışıldığından infeksiyon oranımız ancak bir guatr ameliyatı sonrası görülen kadar çok azdır. Bunun yanında idrar yollarındaki veya damarlara atılan dikişlerde açıklık olabilir. Böbrek nakli büyük bir ameliyattır. Onun da ölüm riski vardır. Ama diyalize girmek ölüm riski açısından daha tehlikelidir. Böbrek nakline uygun olup da diyalize girmeye devam eden hastanın 1 yıl sonunda ölüm riski %7 iken böbrek nakli olan bir hastanın ölüm riski %3 dür. Yani diyaliz böbrek nakline göre 2.5 kat daha riskli bir tedavi yöntemidir. Bizim 1700 den fazla yaptığımız böbrek nakilli hastalarımızda ameliyat sırasında ölen olmamıştır.

 

Böbrek nakli ameliyatında başarı oranı yüksek midir?

Ülkemizde böbrek nakli alanında ileri batı ülkelerinde bulunan teknoloji, bilgi birikimi ve her türlü ilaç fazlasıyla mevcuttur. 20 yılı aşkın bir süredir böbrek nakli ile uğraşan ekibimiz bu konuda da ileri derecede deneyim sahiptir. Ayrıca Türkiye'de birçok ilklere (ilk doku uyumsuz nakil, ilk çapraz nakil, ilk laparoskopik donör nefrektomi gibi) imza atarak ülkemizde böbrek naklinin gelişmesinde öncü rol oynamıştır. Bu deneyimle başarı oranımız %98lerin üstündedir.

 

Böbrek naklinde testlerde görülmeyen ne tür sorunlar yaşanabilir?

Böbrek naklinde vücuda yabancı bir organ nakledilmek istenmektedir. Bu nedenle vücudun savunma sistemi kendini korumak için onu red etmeye çalışacaktır. Bu yüzden hastalara bazı ilaçlar verilmektedir. Bu reaksiyonu tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak ameliyat öncesi şiddetini saptamak amacıyla birçok test yapılmaktadır. Çok şiddetli reaksiyon verebilecek hastalara zaten nakil yapılmamaktadır. Merkezimizde dünyanın sayılı merkezlerinde mevcut bulunan ileri teknolojik incelemelerine karşın bazen saptanamayan veya ön görülemeyen reaksiyonlar olmaktadır. Ancak genellikle bu reaksiyonlar ilave ilaçlarla tedavi edilmektedirler.

 

Canlı kişiden böbrek naklinde başarı oranı artıyor mu?

Organ naklinin temelini “cansız organ nakli” ya da kadavradan organ nakli dediğimiz beyin ölümü oluşup ölen insanlardan bağışlanan organlarla yapılan nakillerdir. Batı ülkelerinde bu tür nakiller tüm nakillerin %70'ini oluştururken, ülkemizde maalesef bu oran ancak %30lardadır. Böbrek nakli bekleyen hasta sayısının yer yıl 2bin kadar arttığı düşünülürse bu sayının azlığı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle canlı vericilere başvurmaktayız. Canlı vericili böbrek nakillerinde başarı oranı daha fazladır. Ayrıca canlı vericili nakillerde daha az ilaç kullanılmakta, idrar çıkışı hemen olup hastanın diyaliz ihtiyacı hemen ortadan kalkmakta ve aile bağları daha da artmaktadır.

 

Böbrek nakli için hazırlıklar nasıl uygulanıyor?

Hastanemize başvuran hastalar günlük ulaşımı zor bir yerden geliyorlarsa alıcı ve vericiyi hastanemizde yatırarak, günü birlik gelecek bir yerden ise incelemelerini ayaktan yapıyoruz. Tüm incelemeler olağan dışı bir sorun çıkmaz ise 4-5 gün içinde tamamlanmaktadır. Böbrek nakli hazırlıkları için ve ameliyatları için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Benzer Yazılar

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Saç ekim işleminden sonra hastaların tamam iyileşmesi kısa bir zamanda gerçekleşmemektedir.

Devamı

Egzama tedavisi nasıl yapılır?
Egzama tedavisi nasıl yapılır?

Egzama kızarıklık, kaşıntı ve döküntülere sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır.

Devamı

Kemoterapi Nedir Seviyeleri Nelerdir?
Kemoterapi Nedir Seviyeleri Nelerdir?

İlaç ile tedavi anlamına gelen kemoterapi, çoğunlukla kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları kullanılarak yapılan..

Devamı

Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu
Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu

Romatizmal hastalıklar eklem ve kas yapılarınızı etkileyerek yaşam kalitenizi düşürür. Bazıları, örneğin; osteoartrit; yıpranma ve aşınmanın bir sonucudur. Diğer görülenleri; romatoid artrit ise; bağışıklık sisteminin problemidir.

Devamı

Her Yıl 5 Bin Hasta Organ Nakli Yetersizliğinden Hayatını Kaybediyor
Her Yıl 5 Bin Hasta Organ Nakli Yetersizliğinden Hayatını Kaybediyor

Türkiye’de halen son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 60 binin üzerinde hasta var. Bu ürkütücü rakamlara karşın yılda ancak 3 bin civarında hasta nakil olma şansına sahip olmaktadır.

Devamı

Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor!
Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor!

Öğrenme Performansı Göz Problemlerinden Kaynaklı Olabilir! Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Bostancı çocuklarda göz sağlığını anlattı.

Devamı

Menopoz ve Psikolojik Yönleri
Menopoz ve Psikolojik Yönleri

Hayat, doğadaki birçok süreç gibi, çeşitli evreler şeklinde akar. İnsan hayatının toplumsal, psikolojik ve biyolojik yönleri bu evrelerde yeniden yapılanır.

Devamı

Kalbinizi Sıcak Tutun!
Kalbinizi Sıcak Tutun!

Soğuk havalar kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Soğuk havaların uyardığı damarlardaki büzülme, kalp spazmı ve tansiyonu yükseltiyor.

Devamı

Kış Depresyonu Kapıda mı?
Kış Depresyonu Kapıda mı?

Kışın erken kararan havalar, gün ışığından az yararlanmak, soğuyan havalar ile fiziksel etkinlik alanlarımızın azalması yatkınlığı olan kişilerde kış depresyonuna neden olabiliyor.presyonu Kapıda mı?

Devamı

Varis Kanamaları Tedavisi
Varis Kanamaları Tedavisi

Bacaklarımızdaki toplardamarların uzamış, genişlemiş, kıvrılmanmış, kapakçıkları yetersiz hale gelmesine varis denir.

Devamı