Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Kası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp kası iltihabı nedir?

Kalp kası, diğer ismiyle miyokard olarak bilinir. Miyokardit ise kalp kasının iltihaplanması veya enfeksiyonu anlamına gelir. Kalp kası, kalbin önemli bir kısmını oluşturur ve kalp kasında da diğer vücut kaslarında olduğu gibi iltihap meydana gelebilir. Bakteri, virüs, mantar, otoimmun hastalıklar; bu duruma neden olabilen bulgulardır. Kalp kası hastalıklarının yaklaşık %25’ini kapsayan kalp kası iltihaplanmasında kalp kası hücrelerinde bozulma görülür.

Kalp kası iltihabı belirtileri nelerdir?

Kalp kası iltihabının belirtileri hemen görülmez, yavaş bir şekilde gelişir. İlk aşamadaki belirtiler, birçok hastalıkla benzerlik gösterebilir. Genellikle belirtilerin grip ya da zatürre gibi rahatsızlıklarla benzediğini söyleyebiliriz. Bazı kişilerde ise belirtiler ansızın kendini gösterir. Sıklıkla rastlanan belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Soluk ten
 • Ateş ve titreme
 • Kas ve eklem ağrısı
 • İştahta azalma
 • Mide bulantısı
 • Nedensiz kilo verme
 • Ayak ve bacakta ödem
 • Karın şişliği
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Ritim problemi

Bu belirtiler, kişiden kişiye göre değişir. Aynı zamanda; iltihabın şiddeti ve süresi de belirtilerde değişiklik gösterebilir. Düşürülemeyen ateş, yorgunluk, nefes darlığı gibi durumların varlığında mutlaka bir Kardiyoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Kalp kası iltihabının nedenleri nedir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde; virüs, bakteri veya mantarın yol açtığı enfeksiyon ve birtakım otoimmün rahatsızlıklar kalp kası iltihabına yol açabilir. En önemli faktör; genellikle viral enfeksiyonlardır. Fakat, difteri ve lyme hastalığına neden olan bakteriler, lupus gibi sistemik hastalıklar da kalp kası iltihabına neden olabilmektedir. Ayrıca; toksik reaksiyona neden olabilen bazı ilaçların kullanımı, antibotikler ve uyuşturucu maddeler de bu duruma yol açabilir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması halinde; vücut mikrop ile savaşır. Ancak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde durum daha farklı olabilir.

Kalp kası iltihabı teşhisi nasıl konur?

Öncelikle doktor tarafından hastanın tıbbi öyküsü alınır ve fiziki muayene yapılır. Ek olarak bazı testler yapılır. Bu testler şunlardır:

 • Kan testi: Miyokardit ile ilişkili kan tetkikleri yapılır.
 • Transtorasik ekokardiyogram: Bu test ile kalp boşluğu ve kalp yapısı gözlemlenerek; kalp yapısının fonksiyonu değerlendirilir.
 • Elektrokardiyogram: Kalbin elektriksel aktivitesi izlenerek anormal kalp ritmi gözlemlenir. Vücudun birden fazla noktasına elektrotlar yerleştirilir ve meydana gelen elektrik değişiklikleri yükseltilir, kaydedilir.
 • Göğüs röntgeni: Akciğer rahatsızlıkları da kalp kası iltihabı ile bulgulara yol açabilir. Ayırıcı tanının sağlanması için göğüs röntgeni talep edilebilir.
 • Holter: Kalp ritminin görülebilmesi için ritim holter takılabilir.

Kalp kası iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kalp kası iltihabı; ritim bozukluğuna ve kalp yetmezliğine neden olabileceğinden dolayı hastaya bazı ilaçlar reçete edilir.  Bu ilaçlar ile kalp kası fonksiyonları desteklenir, ritim bozukluğunun gelişmesi önlenir. Vücutta ödem mevcut ise sodyum kullanımı ve sıvı akışının sağlıklı olmasına yarayaracak diüretik ilaçlar verilebilir. Fakat, bazen hastada durum ağır olabilir. Bu hastaların hastaneye yatırılarak gözlem altında tutulması önerilir. Hastanedeyken damar yoluyla verilen ilaçlar zaman kaybetmeden kalbe ulaşarak, kalp yükünün azaltılmasına destek olur.

Kalp kası iltihabının tedavisi; hastanın klinik durumu ve kalp fonksiyonu değerleri doğrultusunda planlanır. Genellikle hafif kalp kası iltihabında istirahat verilir ve ilaç reçete edilir. Fakat, kalp atışı düzensiz ilerleyen, kalp fonksiyonu bozulmuş hastaların hastanede kontrol altına alınması gerekir. Ciddi durumlarda ise ventiküler destek cihazı ve aort pompası gibi tedavi yöntemlerinden yararlanılır. Eğer, hastalık şiddeti fazla ise kalp nakline ihtiyaç duyulabilir.

Benzer Yazılar

Sporda Ani Kalp Krizine Dikkat
Sporda Ani Kalp Krizine Dikkat

Koroner damarlardan birinin aniden tıkanarak, kan gitmemesi durumuna kalp krizi denir.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Sessiz Tehdit ‘Tansiyon Hastalığı’
Sessiz Tehdit ‘Tansiyon Hastalığı’

Hipertansiyon, ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Önemi; hedef organlar olan kalp, damarlar, beyin, böbrek ve gözlerin etkilenmesi sonucunda inme, kalp krizi, periferik damar hastalıkları, kronik böbrek hastalığı ve görm

Devamı

Düzenli Egzersizler Kalp Hastalıklarının Oranını Düşürür Mü?
Düzenli Egzersizler Kalp Hastalıklarının Oranını Düşürür Mü?

Fiziksel aktiviteler ve hareketlilik kalp sağlığı için oldukça önemlidir.

Devamı

Kalbin Çalışma Mekanizmasını Biliyor Musunuz?
Kalbin Çalışma Mekanizmasını Biliyor Musunuz?

Kalp, göğüs boşluğu içinde her iki akciğer arasında büyük bir alanı kaplayan, en hayati organımızdır.

Devamı

Sağlıklı Bir Kalp İçin 8 Altın Tavsiye
Sağlıklı Bir Kalp İçin 8 Altın Tavsiye

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün.

Devamı

Her Kalp Yetmezliği Tehlikeli Midir?
Her Kalp Yetmezliği Tehlikeli Midir?

Kalp çarpıntısının pek çok nedeni vardır. Çoğu kez sağlıklı insanlarda ortada hastalık olmadan fiziksel ya da psikolojik stres nedenleri ile kalp atış sayılarında artış gözlemlenebilmektedir.

Devamı

Ani Tansiyon Yükselmesinde Yapılması Gerekenler
Ani Tansiyon Yükselmesinde Yapılması Gerekenler

Normal değerlerinin üstünde olan kan basıncına hipertansiyon denir

Devamı

Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri
Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri

Gebelik sürecinde hızla büyüyen bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve anne adayının doğum esnasındaki kan kaybına karşı direncinin artırılması amacıyla kalp ve dolaşım sisteminde bazı değişiklikler gözlemlenir

Devamı

Kalp Yetersizliğinde Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat!
Kalp Yetersizliğinde Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat!

Kalp yetersizliği, kalbin kasılma gücünü yitirdiğinde veya esnekliğini kaybettiğinde, kalbin doku ve organlara gerekli kanı pompalayamaması sonucu ortaya çıkar.

Devamı