Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yaklaşımımız

İşyerinde çalışma koşulları ve değişen yaşam tarzı nedeniyle modern tıpta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün önemi artmaktadır. Okan Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü’nde nörolojik, ortopedik, pediatrik, geriatrik, jinekolojik, ürojinokolojik ve romotolojik hastalıklarda rehabilitasyon ve tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla, ağrılarının tanısı konulmaktadır. Uzman doktorlar ve ileri teknolojik cihazlar sayesinde bu hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca hastanemizde ağrıların nedenini ortadan kaldırmaya yönelik önleyici fizyoterapi hizmeti de sunulmaktadır.

Güven, güleryüz ve hasta odaklı bakım anlayışını bir araya getirmeyi başaran Okan Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü’nde bilimsel çeşitli tedavi metodları geliştirilerek uygulanmaktadır. Hastanemizin Fizik Tedavi Bölümü’nde deneyimli uzman doktorlarımız ve fizyoterapistlerimizden oluşan ekibimiz ile poliklinik, servis ve yoğun bakım hastalarına multidisipliner anlayışla hizmet verilmektedir. Okan Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü’nde çeşitli tedavi metodları geliştirilerek uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları aşırı el ve ayak terlemelerinin yanında, koltuk altı terlemeleri, iyontoforez yöntemi ile tedavisi, vaginismusta biofeedback tedavisi gibi yeni geliştirilen metotlar yürütülmektedir.
 

Fizik Tedavi Bölümü’nde verilen hizmetler:

-     Ortopedik Rehabilitasyon

-     Nörolojik Rehabilitasyon

-     Romatizmal Rehabilitasyon

-     Pediatrik Rehabilitasyon

-     Geriatrik Rehabilitasyon

-     Kardiovasküler Rehabilitasyon

-     Urogenital Rehabilitasyon

-     Ampute Rehabilitasyon

 

Fizik Tedavi Yöntemleri
 

Sıcak tedavisi

Sıcak tedavisi;

-Kan akımını artırır.

-Sinir iletim hızını artırır.

-Tendon ve kollajenin uzama kabiliyetini artırır.

-Eklem sertliğini azaltır.

-Genel relaksasyon sağlar.

-Ağrıyı azaltır.

-Hidroterapi.

 

Soğuk tedavisi

Soğuk tedavisinde coldpack uygulanır. Soğuk tedavisi; ödemi, ağrıyı, kas tonusunu azaltır ve kas spazmını çözer.

 

Ultrason tedavisi

Cilt ve cilt altı yağ dokusundan çok, derin dokularda (kas, tendon, ligaman ve kemikte) ısınmaya yol açan bir yöntemdir. Ultrasonun dokulardaki sıvının hareketini sağlayan mikromasaj etkisi de vardır; ödemli dokularda bu etkiden yararlanılır, yara iyileşmesini hızlandırılır.

 

Lazer tedavisi

Fizik tedavide düşük yoğunluklu, ısıtıcı etkisi olmayan lazer kullanılır. Dolaşımı, biyolojik aktiviteyi artırır, hücreler arası ilişkiyi düzenler, kollajen sentezini artırır ve doku iyileşmesini hızlandırır.

 

Aralıklı pnömatik kompresyon tedavisi

Aralıklı basınç uygulayarak toplardamarlar ve lenf damarlarındaki sıvının kol veya bacaktan kalbe doğru pompalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Ödem ve lenfödem tedavisinde uygulanır.

 

Elektrik stimülasyonu

TENS deri üzerine yerleştirilen yüzeysel elektrotlar aracılığıyla uygulanan ağrı kesici elektrik akımıdır. Elektrik akımlarıyla ağrının omurilik seviyesinde iletimini baskılar.

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında elektrik akımlarının kullanım amaçları:

-Ağrıyı azaltmak

-Sağlıklı kası güçlendirmek

-Zayıf kası güçlendirmek

-Kas spazmını çözmek

-Ödem tedavisi

 

Devamlı Pasif Hareket Cihazı (Continuous Passive Motion - CPM)

CPM cihazı, sıklıkla diz cerrahisi sonrasında ortopedik rehabilitasyon programında eklem kıkırdağının beslenmesini artırmak, eklem hareketini sağlamak ve efüzyonu önlemek için kullanılır.

 

Traksiyon

Traksiyon, çekme kuvvetiyle yumuşak dokuları germeye ve eklem yüzeyleri ve kemik yapıları birbirinden ayırmaya yarayan bir tekniktir. Manuel, mekanik, motorize veya hidrolik olabilir.

Traksiyonun omurgadaki etkileri:

-Omurlar arasındaki aralığı genişletir.

-Omurga çevresindeki kasların gerilmesini ve kas spazmının çözülmesini sağlar.

-Omurgadaki arka eklem aralıklarını genişletir.

-Disk basıncını azaltır.

-Traksiyon disk hernisi (fıtık) tedavisinde kullanılır. Ciddi kemik erimesi, kireçlenmeye bağlı çok seviyeli bel fıtığı, omurgada stabilite kaybı, omurgada kırık, ciddi omurilik basısı, enfeksiyon ve tümör varlığında uygulanmaz.

 

Masaj

 

Ortez uygulamaları

Vücudu desteklemek, düzeltmek, hareketini engellemek ve fonksiyonel hareket sağlamak amacıyla kullanılan cihazlara ortez denir. Yürüme ortezleriyle amaç; hastayı ayağa kaldırmak ve yürütmektir.

 

Biofeedback

Biyofeedback vücudun fizyolojik fonksiyonlarını öğrenerek kontrol etmektir. Elektronik cihazlarla işitsel ve görsel sinyaller göndererek kişiye fiziksel fonksiyonlarla ilgili bilgi veren ve kişinin bu bilgileri kullanarak fonksiyonlarının farkında olmasını ve değiştirebilmesini sağlayan bir yöntemdir.