Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk Alerjisi

Çocuk Alerjisi

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri alerji ve pek çok kişi alerjik bir sağlık sorununun olduğundan habersiz! Çocuklara yönelik hazırladığımız içeriğimizi inceleyerek çocuklarınızın alerjisi olup olmadığını öğrenebilir, nasıl korunacağınız ve tedavi konusu; tanı ile ilgili bizlerden bilgi edinebilirsiniz.

Alerji Nedir?

Çevremizde bulunan, vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturan maddelere “allerjen” denir. Alerji ise vücudumuzun bağışıklık sisteminin allerjenlere karşı, aşırı şekilde tepki vermesi durumuna denilebilir.

Başlıca ev içi alerjenler; ev tozu, polenler, evlerde beslenen evcil hayvanlardır. Dış ortamlarda ise ağaç, küf ve polenlerdir. Bunu takiben besin alerjileri, ilaç alerjileri ve böcek alerjileri de görülür.

Hangi Besinler Alerjiye Yol Açıyor?

Her çeşit  besinin alerji oluşturma durumu bulunuyor. Fakat bazı besinlerin diğer besinlere oranla alerjiye neden olduğu görülebilir. Bunu çocuk alerjisi grubunda yumurta, buğday, balık, fıstık, kabuklu deniz ürünleri, susam v.b. olarak sıralayabiliriz.  Çikolata gibi çocuklarda da sık kullanılan gıda burun akıntısı, deride kaşınma ve sindirim sistemi bozuklukları gibi etkenler ile görülebiliyor.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde belirti verebilir. Bölgelere ayırmak gerekirse ;

Deride; kaşıntı ve kızarıklıkla birlikte ayaklarda şişme görülebilir.

Ağızda; geniz bölgesinde kaşıntı ile dudakta şişme.

Gözlerde; kaşıntı, kızarıklık.

Solunumda; Hırıltılı nefes ve öksürük.

Kalpte; genellikle çocuklarda kalp sıkışması olarak zannedilen çarpıntı ve hızlı kalp atımı.

Sindirim Sisteminde; kabızlık, kusma ve kilo almama gibi nedenleri gösterebiliriz.

Alerji Tanısı Nasıl Konulur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji tanısı çeşitli kan tahlilleri ve deri testleri ile sonuçlanır. Hastanemizde deri testleri ve kan tahlilleri yapılabilmektedir. Bu testler hastanemizde kolay ve hijyenik şekilde yapılabilmektedir. Her yaş grubundan çocuğa uygulanabilir. Çocuklarda alerji testleri uygulamasında en önemli nokta testin kesinlikle Çocuk Alerji Uzmanı ile  yapılması konusudur. Çocuk Alerji Uzmanı tarafından uygulanmayan testlerin geçerliliği olmamakla birlikte doğruluğu da olmaz.  Acı hissiyatı vermez çoğunlukla cilt üstüne veya kollara uygulanır. Test yaklaşık yarım saat içinde sonuç verir. Bunun devamında doktorlarımız tarafından uygun görülen tedavi uygulanır. Önceden tedbir olarak alerjenden sakınmak gerekir. Polen mevsiminde dış ortamdan uzak durulmalıdır. Hayvan tüyüne karşı alerji varsa temas edilmemelidir. Gün içinde odalar havalandırılmalıdır. Eve sık sık temizlik yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Obezite Cerrahisi Nedir? Kimler İçin Uygundur?
Obezite Cerrahisi Nedir? Kimler İçin Uygundur?

Kilolu hastaların kilo vermelerini sağlamak amacı ile sindirim sistemlerine cerrahi girişimde bulunması obezite cerrahisi olarak ya da bariatrik cerrahi olarak adlandırılmaktadır.

Devamı

Çocuğunuz Okula Hazır Mı?
Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı, Hatta özel okulların bazıları açıldı bile… Hepimizin bildiği gibi Eylül ayı okul ayı! Aileler telaşlı, çocuklar heyecanlı.

Devamı

İşitme Kayıpları
İşitme Kayıpları

İşitme kaybı her yaşta hayatımızı etkileyen önemli bir sağlık problemi. Çocukluk çağında doğumsal veya hastalıklara bağlı işitme kayıpları meydana gelirken, çalışma hayatı ile gürültüye maruz kalma işitme sorunlarının gelişiminde etkili oluyor.

Devamı

Havalar Isınıyor Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!
Havalar Isınıyor Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Devamı

Sağlıklı Yaşa, Mutlu Ol, Yengeçten Korkma!
Sağlıklı Yaşa, Mutlu Ol, Yengeçten Korkma!

Kelime anlamı yengeç olan çağımızın hastalığı kanserden korunmak sizin elinizde…

Devamı

Kadınların Korkulu Rüyası:Menopoz!
Kadınların Korkulu Rüyası:Menopoz!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Teoman Benli, “Menopoz sonrası görülen osteoporoz yani kemik erimesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir problem, ama asla tüm kadınlarda görülmez.

Devamı

Çocuklarda Beynin Gelişimi Ve Korunması
Çocuklarda Beynin Gelişimi Ve Korunması

Beyinin oluşumu ve gelişimi anne karnında başlar. Gebeliğin ilk üçüncü haftası sonunda oluşmaya başlayan beyin doğuma kadar gelişimini devam ettirir.

Devamı

Kalbiniz İçin Altın Öneriler!
Kalbiniz İçin Altın Öneriler!

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün.

Devamı

Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu
Romatizmal Hastalıkların Rehabilitasyonu

Romatizmal hastalıklar eklem ve kas yapılarınızı etkileyerek yaşam kalitenizi düşürür. Bazıları, örneğin; osteoartrit; yıpranma ve aşınmanın bir sonucudur. Diğer görülenleri; romatoid artrit ise; bağışıklık sisteminin problemidir.

Devamı

Meme Kanserinden Korunmanın Yolları
Meme Kanserinden Korunmanın Yolları

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kadınlarda kanserden ölüm nedenlerinde ikinci sıradadır. Tüm dünyada yılda bir milyonu aşan sayıda kadında bu tanı konmaktadır.

Devamı