Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Zona Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

Zona Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

Zona Hastalığı

Ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere neden olan cilt hastalığı olarak görülmektedir. Ayrıca zona hastalığı ağrıya yol açmaktadır. Öncelikle su toplayıp daha sonra kabuk oluşmaktadır.

Zona Hastalığı Neden Olur?

Suçiçeği geçiren bir kişi varisella zoster virüsü vücutta yayılarak bazı sinirlere yerleşebilmektedir. Suçiçeğinden sonra zona hastalığına sebep olan varisella zoster virüsü vücutta bir soruna yol açmadan senelerce bekleyebilmektedir. Uzun seneler sonra virüsün tekrar aktif olması ile zona hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Zona hastalığı her yaşta görülmektedir. Fakat ilerleyen yaşlarda görülme riski daha fazladır. Yaş ilerledikçe vücuttaki bağışıklık sisteminin zayıflaması dolayısıyla bu durum açıklanabilmektedir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Suçiçeği geçiren bir kişi, zona hastalığı olan bir kişi ile yakın teması sonucunda hastalık bulaşmamaktadır.

Zona Hastalığının Belirtileri

Sıvı dolu kabarcıklar, kaşıntı, ateşlenme, yüz felci, baş ağrısı, işitme ve görme kayıpları, ışığa karşı hassasiyet, dokunmaya karşı hassasiyet, yanma, uyuşma veya karıncalanma, kırmızı döküntüler, ateşli hastalıklar, beden yorgunlukları, travma, stres, sıkıntı, bağışıklık sistemini yavaşlatan ilaçlar, ameliyat, güneş yanıkları, HIV, lösemi, lenfoma gibi hastalıklar belirtiler arasındadır.

Zona Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tedavisi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Zona hastalığı sinir uçlarını etkilemektedir.  Doktorun kişiye verdiği en uygun tedavi süreci ile en kısa sürede ağrıları azaltılmakta ve zona hastalığının geçmesine neden olmaktadır. Tedavi sürecinin erken olması oldukça önemlidir. Ağrılı sürecin çok fazla ilerlememesi hastalığı erken teşhis edilmelidir. Kızarıklar oluşmaya başlamadan önce zona hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hastalığın tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Kişi kendini çok yormamalıdır. Çünkü bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple istirahat çok önemlidir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve iyileşme sürecini hızlandırmak için pansumanlar ihmal edilmemelidir.

 

 

Benzer Yazılar

Daha Canlı Bir Cilt İçin PRP!
Daha Canlı Bir Cilt İçin PRP!

İnsan dokusunda bir hasar oluştuğu zaman; kan, pıhtı hücrelerini hasar gören bölgeye toplar

Devamı

El ve Ayaklar Neden Terler?
El ve Ayaklar Neden Terler?

Terlemek, insan doğasında oldukça normal bir şeydir, fizyolojik bir durumdur. Ancak bazı durumlarda; eller, ayaklar veya koltuk altları terleyerek kişileri rahatsız etmektedir.

Devamı

50 Yaş Üzeri Uygun Estetik Operasyonları Nelerdir?
50 Yaş Üzeri Uygun Estetik Operasyonları Nelerdir?

Estetik ameliyatlar her yaşın vazgeçilmezi! Her yaş grubunda yapılan estetik operasyonlar

Devamı

Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir?
Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak çatlaması; öncelikle dudağın kuruması ve dudağın soyulmasına neden olur. Dudak çatlaması vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca, şeker hastalığı olan kişilerde de dudak çatlaması görülebilir.

Devamı

Ayaklarınızın Bakıma İhtiyacı Olabilir!
Ayaklarınızın Bakıma İhtiyacı Olabilir!

Batık tırnak; kişinin ayak sağlığını tehdit ederek, yaşam kalitesini düşürür.

Devamı

Tırnak Mantarı Hakkında Merak Edilenler
Tırnak Mantarı Hakkında Merak Edilenler

El ve ayak tırnaklarının mantar mikrobu ile görülen bir enfeksiyondur. El ve ayak tırnaklarında renk, şekil değişikliği, kalınlaşma ve kırılmaya sebep olabilir.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?
Ergenlik Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?

Deride artan yağ salgısından sonra oluşan iltihaplanmaya ergenlik sivilcesi denir.

Devamı

Saç Boyaları Alerjiye Davetiye Çıkarıyor!
Saç Boyaları Alerjiye Davetiye Çıkarıyor!

Kadın veya erkek fark etmez, saçlarımızda beyazlar gördüğümüzde veya saçımızın rengini beğenmediğinde hemen rengini değiştirebiliyoruz. Ancak saç boyatmak bazen alerjilerle sonuçlanabiliyor.

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı