Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Yüz Felci Nedir?

Yüz Felci Nedir?

Yüz Felci Nedir?

Yüz mimik kaslarının beyinden gelen uyaran fasiyal sinir lifinin birçok nedenden dolayı hasar görmesi ile yüzde oluşan hareket kaybına yüz felci denilmektedir. Yüz felcinde etkilenen tarafta bu sebeple hareket kaybı yaşanmaktadır. Ağız ve ağız köşelerinde kayma meydana gelmektedir. Felçten etkilenen tarafta göz kapanmaz.

Yüz Felci Nedenleri Nelerdir?

Uygulanan bazı ameliyatlarda beyin sinirleri ve yüz sinirinin hasar görmesi ve kafa travmaları nedeni ile yüz felci görülebilir. Diğer bir neden ise sinirlerin ödemlenmesi ile birlikte viral enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkan nedenler ile birlikte görülebiliyor. Bu duruma bell palsi denilir. Bell palsi kanal içlerinde sıkışan kanlanmanın bozulması ile yüz felcine neden olabiliyor. Hastalığın değerlendirilmesinde öncelikle kulak muayenesi ve yüz sinirinin patolojik muayenesi yapılır.

Yüz Felci Ne Kadar Sürede İyileşir?

İyileşme süreci yüzde oluşan felcin hasar oranına bağlıdır. Hafif seyreden travmada iyileşme süresi birkaç günde olurken, ileri seviye de oluşan harabiyetlerde bu süre uzayabiliyor. İyileşme süresini genelleme yaparsak 15 gün ve 18 ay arası olarak gösterebiliriz.

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Dudak kenarı ve göz çevresinde yüz kaslarının çalışmaması, kayma hissi oluşacaktır. Bununla birlikte; konuşmada zorluk, göz kırpamama gibi belirtiler görülebilir. Bazı hastalarda ise tat almada sıkıntılar yaşandığı görülmüştür.

Yüz Felci Tedavisi Nasıldır?

Yüz felci genellikle cerrahi işleme gerek kalmadan doğal olarak kendiliğinden düzelebilmektedir. Tedaviyi desteklemek, tedavi sürecini hızlandırmak, olumlu sonuç almak için yüz kaslarına iyi gelecek egzersizler ve masajlar yapılabilir. Soğuk ve rüzgârlı havalarda yüz bölgesini korumak gerekir. İleri derece felçlerde ise steroid ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Yüz Felci Kimlerde Sık Görülür?

Yüz felci için kadın erkek arasında görülme oranlarına göre bir değişiklik olmadığını her iki cinsiyette de hemen hemen aynı oranlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Fakat hamile kadınlarda normal kadınlara göre görülme oranının daha fazla yüz felci riski vardır. Bunların haricinde şeker ve tiroid hastalığı olan kişilerde felç oluşma riski fazladır.

Yüz Felci Bulaşıcı Mıdır?

Hayır. Yüz felci bulaşıcı bir hastalık değildir.

Benzer Yazılar

Geçmeyen Baş Ağrısında Yapılması Gerekenler
Geçmeyen Baş Ağrısında Yapılması Gerekenler

Baş ağrılarının nedenini migren veya sinüzit olduğu birçok kişi tarafından düşünülmektedir

Devamı

Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri
Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri

Kişinin ısrarlı baş ağrıları olması, ileri tıbbi değerlendirme gerektirir.

Devamı

Uyku Bozukluklarının Sebepleri Nelerdir?
Uyku Bozukluklarının Sebepleri Nelerdir?

Kaliteli bir uyku sağlıklı bir yaşam sürmek için olmazsa olmazlardandır.

Devamı

Multipl Skleroz (MS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Multipl Skleroz (MS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MS hastalığı, merkezi sinir sisteminde yer alan birden çok dokunun hasar görmesinden

Devamı

Yüz Felci Nedir?
Yüz Felci Nedir?

Yüz mimik kaslarının beyinden gelen uyaran fasiyal sinir lifinin birçok nedenden dolayı hasar görmesi ile yüzde oluşan hareket kaybına yüz felci denilmektedir.

Devamı

Epilepsi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Epilepsi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Epilepsi hastalarının yüzde 60'ında nöbetler ilaçla kontrol altına alınır. Bazı hastaların epilepsi türleri yaş ile ilişkilidir.

Devamı

İyi Uykunun Altın Sırları
İyi Uykunun Altın Sırları

Uykuyu bilimsel açıdan tanımlamak çok zor. 1950’lere kadar birçok insan uykunun günlük hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu zannederdi. Ama şimdi uyku sırasında beynimizin çok etkin olduğunu biliyoruz. Dahası uykunun beden ve ruh sağlığımızı etkiledi

Devamı

Myastenia Gravis Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Myastenia Gravis Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İskelet kaslarında çeşitli seviyelerde zayıflamalara sebep olan hastalığa, myastenia gravis adı verilir. Bu hastalık kronik ve otoimmün bir sinir kas hastalığıdır. Sinir uyarılarını bilinçli bir şekilde kontrol ettiğimiz kaslara iletilmesindeki bir bozukluktan kaynaklanan myastenia gravis, doğuştan gelen ya da bulaşan bir hastalık değildir.

Devamı

SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kas kaybı ve zayıflığa neden olan, ender rastlanan bir hastalıktır. Vücuttaki pek çok kası tutar ve hareket kabiliyetine etki eder. Bu nedenle görüldüğü kişilerin yaşam kalitesini ciddi derecede düşürür.

Devamı

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Genellikle gece, bacaklarda ortaya çıkan, tam olarak tarif edilemeyen ve uykuya dalmaya engel olan, garip duyu hissi huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır

Devamı

Bölüm Doktorlarımız