Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kisti nedir? Tedavisi nasıldır?

Yumurtalık kistleri birçok kadında karşılaşılabilen bir durumdur. Bu noktada toplumumuz kist ve miyomu birbiri ile karıştırmaktadır. Genellikle kistin rahimde oluştuğunu düşünerek yanılgıya düşüyor. İlk olarak şunu belirtmemiz gerekiyor ki rahimde çıkanlara miyom, yumurtalık da oluşanlara ise kist adı veriliyor. Yumurtalık kisti içi dolu sıvıcıklar olup bu noktada toplumumuz da oluşan kist algısı büyük korku yaratıyor. Öyle ki her kist her zaman için kötü huylu değildir. Eğer ergenlik öncesi ve menopoz döneminden hemen sonra görülüyor ise tehlike arz edebilir. Bunun dışında birçoğu iyi huyludur.

Yumurtalık kisti belirti verir mi?

Yumurtalık kisti genellikle çok az belirti verir. Eğer kistin boyutları küçük ise pek belirti vermesi beklenemez ve zaman içinde kendi kendine yok olabilir. Ancak kistin boyutları büyük ise kanama ve patlama noktasında belirti verir. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında batma ve ağrılara sebep olur. Bu kistler genelde rutin kontroller sırasında fark edilir. Kistin erkenden tedavi edilebilmesi için elbette ki erken teşhis önemlidir bu sebeple rutin kontroller atlanmamalıdır.

Yumurtalık kisti tedavisi nasıl yapılır?

Kistinizin boyutları büyük ve sizi rahatsız ediyor ise bu noktada bir takı tedaviler uygulanmaktadır. Yumurtalık kisti tedavisinde iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan birisi doğum kontrol hapı kullanımı diğeri ise ameliyattır. Tedavi yönteminin seçilmesinde yaş faktörü, kistin büyüklüğü, kistin tipi, şikayetler ve çocuk sahibi olma isteği oldukça önemli konulardır ve tedavi yöntemi buna göre seçilir.

İlk aşama için en uygun yöntem olarak doğum kontrol hapı ile tedavi tercih edilmektedir. Bu haplar sayesinde sorun kontrol altına alınır ve hormonlar yumurtlamayı keser. Bu sayede yeni kistlerin oluşumu engellenirken mevcut kistte de erime başlar. Ancak bu haplar herkes için uygun olmayabilir. Kist eğer büyük ise, 35 yaşından büyükseniz, sigara kullanımı mevcut ise bununla birlikte hormon tedavisine uygun değil iseniz bu noktada ameliyat ön görülebilir. Bu aşamada yumurtalık kisti ameliyatı ile kistlerden kurtulabilirsiniz. Ancak her zaman için her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis son derece önemlidir.

Benzer Yazılar

Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!
Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!

Kız çocuklarında labial füzyon % 1.8 ile % 3 oranında görülmektedir. Kız çocukların cinsel organlarındaki küçük dudaklar olarak adlandırılan ve iki yanda yer alan yapıların birbirlerine yapışarak giriş kısmının, hatta bazen idrar çıkış deliğinin de önünün beyaz ve mavimsi, ince bir doku ile kapanması durumudur.

Devamı

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri
Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik Over Sendorumu, üreme çağında olan yaklaşık her dört kadından birini etkileyen ve çok sık görülen kadın endokrin bozukluklarından biridir.

Devamı

Hamilelik Cinsel İsteği Nasıl Etkiler?
Hamilelik Cinsel İsteği Nasıl Etkiler?

Hamilelik döneminde kadınlar cinsel isteklerinin değiştiğini söylemektedir. Bazı kadınlar cinsel isteklerinin arttığını bazı kadınlar ise bu durumun aksine azaldığını söylemektedir. Cinsel isteğin değişmesi kadınların hamilelik döneminde değişen hormonların, duyguların farklılaşması ile farklılaşmaktadır.

Devamı

Hamilelikte Magnezyum Eksikliğine Dikkat!
Hamilelikte Magnezyum Eksikliğine Dikkat!

Hamilelik döneminde, vücudun ihtiyacının arttığı minerallerden birisi de kuşkusuz ki magnezyumdur!

Devamı

Menopoz Nedir?
Menopoz Nedir?

Menopoz kadınların genelinde görülen bir süreçtir. Bazı kadınlar bu döneme daha erken girseler de bazıları daha geç girebiliyor.

Devamı

Doğum Çeşitleri Nelerdir?
Doğum Çeşitleri Nelerdir?

Doğum, kadın bedenindeki doğal bir süreç olmakla birlikte, her kadının doğumu benzersiz ve özel bir olaydır.

Devamı

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark
Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Fark

Cerrahi müdahale olmadan bebeğin dünyaya gelmesidir. Bebeğin yaklaşık dünyaya gelmesi 14 saat sürmektedir.

Devamı

Doğum Kontrol Hapları ve Meme Kanseri İlişkisi
Doğum Kontrol Hapları ve Meme Kanseri İlişkisi

Birçok kadın günümüzde doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol haplarını kullanmaktadır.

Devamı

Tüp Bebek Merkezi Seçiminin Önemi Nedir?
Tüp Bebek Merkezi Seçiminin Önemi Nedir?

Bu yöntem genellikle 1 yıl gibi bir süredir korunmasız ilişkiye rağmen, gebeliğin gerçekleşmemesi neticesinde tercih edilen bir uygulamadır.

Devamı

Kadınların Korkulu Rüyası Rahim Ağzı Enfeksiyonu!
Kadınların Korkulu Rüyası Rahim Ağzı Enfeksiyonu!

Genital bölge, karın ve kasık bölgesinde; sancı, ağrı, yanma, akıntı, kötü koku ve kaşıntı gibi belirtilerle kadınlarda sık sık görülen rahim ağzı enfeksiyonu, kadınların korkulu rüyası diyebiliriz.

Devamı