Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Yenidoğan Bebeğinizin Cildini Bu Şekilde Koruyabilirsiniz!

Yenidoğan Bebeğinizin Cildini Bu Şekilde Koruyabilirsiniz!

Yenidoğan Bebeğinizin Cildini Bu Şekilde Koruyabilirsiniz!

Bebeklerin cildi biz yetişkinlerden çok daha farklıdır. Ciltleri daha hassas ve yumuşak olan bebekler bir de yeni doğmuş ise daha da ince bir deriye sahip olurlar. Peki yenidoğan bebeklerin cilt bakımı nasıl yapılmalı ve ciltleri nasıl korunmalı?

Bebeğinize Ilık Duşlar Aldırın

Yenidoğan bebekler de hijyen çok önemlidir. Hassas olan vücutları mikroplara karşı çok hassastır.  Bu nedenle bebeğin vücudu ve bulunduğu ortam temiz tutulmalıdır. Yenidoğanların ılık su ile hergün yıkanmasında bir herhangi bir sıkıntı yoktur. Ilık duş bebeği rahatlatır. Fakat bu duşun çok hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bebek duştan sonra yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır.

Nemlendirici Bebek Yağları Ve Losyonlar Kullanın

Yenidoğan bebeklerin ciltlerinde 2-3 haftaya kadar dökülmeler görülebilir. Bu nedenle cilt daha fazla kurur. Aileler bu nedenle bebeğin cildini temiz tutup nemlendirmelidir. Ilık duştan sonra yapacağınız nemlendirme bebeğinizin cildinin rahatlamasını sağlayacaktır. Bu nemlendirme bebek yağ ve losyonları ile olacağı gibi doğal ürünler ile de yapılabilir. Çok yağlı kremler gözenekleri tıkayacağı için tercih edilmemelidir. Oluşan kabuklaşmalar da oyulmamaya çalışılmamalıdır. Kendiliğinden gitmesi beklenilmelidir.

Karın Bölgesinin Dikkat Edilmeli!

Yeni doğmuş bebeklerin göbekleri 7 -10 gün arasında düşmektedir. Bu nedenle göbek bölgesinden mikrop girebileceği için temizliğine dikkat edilmelidir. Bebeğin altını bezler iken mutlaka göbeği bezin dışarısında tutulmalıdır. İltihap belirtisi şişme, kanama, kızarma gibi bir durum söz konusu ile vakit kaybedilmeden hekim yardımı alınmalıdır.

Kullanacağınız Bezi İyi Seçin!

Bebeğinize kullanacağınız bezin emiciliği yüksek  olmalıdır. Aksi taktirde bebeğin cildinde tahrişler ve isilikler kaçınılmazdır. Tercih edeceğiniz bezin bir başka en önemli özelliği ise, nefes alabiliyor olmasıdır. Bu nedenle, son dönemde üretilen son teknoloji bezler size fayda sağlayacaktır.  Yenidoğan bebeklerde bez değişimi sık sık yapılmalıdır. Bez bölgesi kuru tutulmalıdır. Alt değiştirirken kullandığınız ıslak mendil dermatolojik olarak test edilmiş olmalıdır. Pişik önleyici nemlendirici kremler, bebeğin altını temizlerken yine kullanılmalıdır.

Bebeğinizin Kıyafetlerine Dikkat Edin

Bebeğinizin cildine direkt temas eden kumaşlarda pamuklu olanları tercih edin. Nefes alabilen rahat kıyafetleri kullanmanız isilik gibi cilt sorunlarını önlemenizde faydalı olacaktır. Bebeğinizin kıyafetlerinin temizliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Kullanacağınız deterjanları dikkatli seçin ve kıyafetleri bol su ile durulayın. Bebeğinizin kıyafet ve çamaşırlarını mutlaka ütüleyin.

Güneşten Koruyun!

Bebeğinizi doğrudan güneş ışınlarından koruyun. Güneşin tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın. D vitamini çocuklar için önemlidir fakat; şapka, kıyafetler, koruyucu kremler gibi gerekli önlemler alındıktan sonra bebek kısa süreli bir şekilde güneşe çıkarılmalıdır.

Benzer Yazılar

Bebeklerde Boyun Eğrilikleri Neden Oluşuyor
Bebeklerde Boyun Eğrilikleri Neden Oluşuyor

Yeni doğmuş olan bebeklerde meydana gelen bu durum bazı zamanlarda fark edilemiyor. Bebeğinizi uzattığınızda boynu sabit olarak eğri duruyorsa ve düzelmiyorsa eğrilik mevcut demektir.

Devamı

Bebeklik Döneminde Boyun Eğriliği ve Sebepleri
Bebeklik Döneminde Boyun Eğriliği ve Sebepleri

Eğri boyun genel olarak bebeklik döneminde ortaya çıkmaktadır.

Devamı

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?
Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Devamı

Yenidoğan Tarama Testleri Nedir?
Yenidoğan Tarama Testleri Nedir?

Yenidoğan tarama testleri yaşamın ilk evrelerinde istenilen belirtilerin verilmemesi ile bebeğe ilerde sıkıntılar yaşatmaması adına sağlık için yapılan tarama testleridir.

Devamı

Bebeklik İtibariyle Önerilen Testler Nelerdir?
Bebeklik İtibariyle Önerilen Testler Nelerdir?

Düzenli yapılan tetkikler sayesinde pek çok önlenebilir hastalık tespit edilerek, kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanabiliyor.

Devamı

Yenidoğanlarda Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Yenidoğanlarda Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelik sırasında daima büyümekte olan bebeğiniz için besin ve oksijen taşıyan göbek kordonu, doğum sonrasında artık ihtiyaç kalmayacağı için uzun kısmı kesilerek alınır ve kısa bir parçası bırakılır. Bırakılan bu kısa parçanın da kendiliğinden düşmesi beklenir.

Devamı

Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!
Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!

Sütüm gelmiyor endişesiyle hemen mamaya başlamak doğru değil.

Devamı

Anne Sütü Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Kalkan
Anne Sütü Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Kalkan

Anne Sütünün Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Etkisi Olduğunu Biliyor Musunuz? Son zamanlarda birçok annenin, gerek Covid-19 geçirmiş olsun, gerekse aşı olmuş olsun; kaygıları, “Bebeğimi emzirmeli miyim? Yoksa emzirmemeliyim mi?” olmaktadır.

Devamı

Bebekler Neden Ağlar?
Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler aç hissettiklerinde, altını ıslattıklarında veya kaka yaptıklarında, uykusu var ise, çok fazla sıcak veya çok fazla soğuk hissettiklerinde, gaz çıkaramama durumunda, giydirilen kıyafetlerin rahatsız hissettirmesi gibi birçok durumda kendi rahatsızlıklarını ifade edebilmek adına ağlamaya başlarlar.

Devamı

Fenilketonüri Hastalığı Nedir?
Fenilketonüri Hastalığı Nedir?

Fenilalanin, vücut için gereken ve gıdalarla alınan aminoasit yapı taşıdır. Bu aminoaitin vücutta fenilalalin hidroksilaz enzimiyle tirozine çevrilmesi ve işlevlerin bu şekilde yapılması gerekirken, bu çeviride yanlışlık olması durumunda kanda fenilalaninin değeri artarak hastalık gelişir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız