Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Vücudunuzda Oluşan Şişlikleri Önemseyin

Vücudunuzda Oluşan Şişlikleri Önemseyin

Kemik tümörleri ne sıklıkla görülür?

Kemik tümörlerinin görülme sıklığı yaklaşık olarak %5’tir ve yaş ayırt etmeksizin herkeste görülebilir. Kişiye çok şiddetli ağrılar yaşatır ve kişinin gece uykularını böler. Kemik tümörleri erken evrede tespit edildiği takdirde; tamamen tedavi edilebilirdir. Bu nedenle hiçbir şikayet göz ardı edilmemelidir.

Kötü huylu tümörler yayılırken, iyi huylu tümörler yayılmıyor…

Vücudun farklı organlarında görülen iyi huylu ve kötü huylu tümörler; kemiklerde de görülebilir. Kötü huylu tümörler sayıya bağlı olmadan gelişebilir ve geliştikleri yerlerden başka bölgelere de yayılabilirler. İyi huylu tümörler ise belirti vermez ve tesadüfen yapılan görüntüleme işlemlerinde tespit edilir. Vücuda yayılması gibi bir durum söz konusu olmakla birlikte, nadir olarak görülebilir.

Bu belirtileri önemseyin!

Kemik tümörlerinin en önemli belirtilerinden biri; hissedilen ağrının yanında vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen şişliklerdir. Bu şişlikler günden güne büyüyor ve hayat kalitesine zarar veriyorsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca; yine vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen lekeler ve nodüller de kemik tümörlerine işaret ediyor olabilir. Bu şikayetler çoğu zaman başka türlü hastalıklarla bağdaştırılarak önemsenmiyor ve çeşitli ağrı kesici ve kas gevşeticiler ile atlatılmaya çalışılıyor. Doğal olarak; erken tanı ve tedavinin de başarısı riske giriyor. Bu yüzden bu belirtileri önemseyin.

Kesin tanı görüntüleme yöntemleri ve biyopsi ile konuyor!

Kemik tümörleri, fiziksel muayene sonrasına yapılacak; bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, PET-CT gibi görüntüleme yöntemleri ile tespit edilir. Bu görüntüleme yöntemlerinden en uygun olanına doktor karar verir. Bu yöntemler ile tespit edilemeyen ve tanısı konulamayan durumlar için biyopsi yapılmalıdır. Bu yöntem ile mevcut olan tümör ve yapısı hakkında detaylı veriler elde edilerek kesin tanı koyulabilir.

Kemik tümörleri tedavisi yaşam kalitesini artırıyor…

Kemik tümörleri tanı aldıktan sonra; yapısına ve durumuna göre tedavi planı oluşturulur. Tedavide; kemoterapi, radyoterapi ve koruyucu cerrahi yöntemlerinden yararlanılır ve bu süreç kişiye zarar vermez. Bu tümörlerin neden olduğu kemik kırıkları Ortopedi ve Travmatoloji doktoru tarafından değerlendirilerek tedavi edilir. Böylece hastanın yaşam kalitesi de en yüksek seviyeye çıkarılmış olur.

Benzer Yazılar

Kemiklerin Kırılgan Olmasına Neden Olan Faktörler
Kemiklerin Kırılgan Olmasına Neden Olan Faktörler

Kemik, vücudu oluşturan dokuların en sert yapısıdır.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Kişinin İyi Bir Dengeye Sahip Olması Neden Önemlidir? Dengeyi Sağlamak İçin Nasıl Egzersizler Yapılabilir?  Dengenizi Siz Sağlayın!
Kişinin İyi Bir Dengeye Sahip Olması Neden Önemlidir? Dengeyi Sağlamak İçin Nasıl Egzersizler Yapılabilir? Dengenizi Siz Sağlayın!

“Hiçbir ekipman gerektirmeyen, evde veya dışarıda yeni başlayan herkesin rahatlıkla yapabileceği denge egzersizleri; yalnızca kas-iskelet sistemi değil, tüm sağlığımız için faydalıdır” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaya Hüsnü Akan, denge ile alakalı merak edilenleri açıkladı.

Devamı

Kalça Eklemi Ağrılarına Dikkat
Kalça Eklemi Ağrılarına Dikkat

Günlük yaşantıda birçok insanın karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir.

Devamı

Menisküs Yırtıklarının Tedavisini Geciktirmeyin!
Menisküs Yırtıklarının Tedavisini Geciktirmeyin!

Diz eklemini oluşturan kemikler; uyluk, bacak kemiği ve önde bulunan diz kapağıdır.

Devamı

Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!
Kalça Çıkıklığında Ultrasonografi ile Erken Teşhis!

Kalça çıkıklığının fark edilmesi günümüz teknolojisi ile artık daha kolay.

Devamı

Ailelerde Kolaylıkla Skolyozu Tespit Edebilir!
Ailelerde Kolaylıkla Skolyozu Tespit Edebilir!

Skolyoz konusunda anne babaların çok dikkatli olmaları gerekir. Erken tanı için çocukların aileleri tarafından çok sıkı ve düzenli kontrol edilmeleri çok önemlidir.

Devamı

Ciddiye Alınmayan Omuz Ağrıları Yaşam Kalitesini Düşürüyor
Ciddiye Alınmayan Omuz Ağrıları Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Omuz, vücudun en hareketli eklemidir. Eğer; bu bölgede gelişen ağrılar tedavi edilmezse; hareket kısıtlığı yaşanabilir

Devamı

Topuk Dikeninde Etkili Tedavi Yöntemleri
Topuk Dikeninde Etkili Tedavi Yöntemleri

Topuk dikeni daha çok; ayağında şekil bozukluğu bulunan, sürekli olarak çorap

Devamı

Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu aslında, ellerimizin bizlere yorulduğunu belli eden bir rahatsızlıktır. El, bilek ve parmaklarda gelişen sinir sıkışması ile kendisini gösteren karpal tünel sendromu; tedavisi çok basit olan, ancak tedavi edilmedi zaman ilerleyen bir rahatsızlıktır. Karpal tünel, sinir sıkışması olarak da bilinir.

Devamı